Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Jej miłośnicy nie chcą zrezygnować z niej nawet podczas zimy, gdy warunki atmosferyczne nie są zbyt sprzyjające. Bieganie zimą jest jak najbardziej możliwe, trzeba jednak odpowiednio się do niego przygotować. Sprawdź, jak to zrobić!
Trening zimą – jaki powinien być?
Mróz czy niepogoda wcale nie muszą być przeszkodą do treningu. Jeśli zależy nam, aby utrzymać dobrą kondycję, możemy ćwiczyć również zimą. Wtedy jednak musimy zwrócić większą uwagę na to, aby odpowiednio dopasować ćwiczenia do panujących warunków. Dotyczy to szczególnie biegania. Jeśli chcemy udać się na bieg w zimowych miesiącach, powinien być to krótki dystans o niezbyt wysokiej intensywności. Zacznijmy spokojnie, od niskiej prędkości i powoli ją zwiększajmy. Pamiętajmy, że ze względu na śnieg czy śliską powierzchnię tempo biegu może być słabsze. Nie oznacza to, że nie zapewni nam żadnych korzystnych efektów. Ważne jest to, aby kierować się swoim samopoczuciem – ono najlepiej podpowie nam, na co możemy sobie pozwolić.
Dobrą alternatywą dla biegu zimą będzie skorzystanie z bieżni mechanicznej. Ta opcja sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy pogoda za oknem skutecznie uniemożliwia wyjście na zewnątrz. Jeśli zainwestujemy w taką bieżnię, nie stracimy ani jednego dnia treningu. Miejmy na uwadze, aby podczas korzystania z niej też odpowiednio dopasować rodzaj ćwiczeń. Do użytkowania z bieżni również należy się przyzwyczaić, dlatego zacznijmy od spokojnego biegu i z czasem zwiększajmy intensywność.
Rozgrzewka przed rozpoczęciem treningu
Podstawowym elementem biegania zimą jest przeprowadzenie rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu. To coś, czego pod żadnym pozorem nie możemy zbagatelizować. Rozgrzewka przygotowuje nasze ciało do działania i zapobiega powstawaniu urazów czy zakwasów. Jeśli zależy nam na tym, aby biegać bezpiecznie i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, rozgrzewka powinna stać się naszym nawykiem. Nie muszą być to bardzo wymagające czy czasochłonne ćwiczenia. Nawet proste aktywności dobrze spełnią swoją funkcję. Możemy wykorzystać pajacyki, przysiady, podskoki, skręty tułowia, skłony czy też krążenie bioder i kolan. Dopilnujmy, aby rozgrzewka trwała co najmniej od 10 do 15 minut. Dzięki rozgrzewce nie będziemy musieli obawiać się szoku termicznego po wyjściu na zewnątrz.
Regeneracja mięśni po treningu
Kolejną kluczową częścią treningu zimą powinna być regeneracja mięśni. To bardzo ważny element, dzięki któremu możemy skutecznie dojść do siebie i zadbać o nasze ciało. Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny, szczególnie tak intensywny jak bieganie, oddziałuje na nasz organizm. Po skończonych ćwiczeniach potrzebujemy zatem czasu, aby wrócić do normalności. Jest to konieczne – jeśli o to nie zadbamy, możemy doprowadzić do przetrenowania, które negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie oraz wyniki. Sposobów na regenerację jest wiele. Zaraz po treningu możemy wykonać proste ćwiczenia rozciągające, dzięki którym unikniemy zakwasów. Świetnie sprawdzi się spokojna praktyka jogi, która ponadto pomoże wyciszyć nas umysł.
Do zachowania równowagi między ćwiczeniami a codziennym funkcjonowaniem potrzebujemy odpowiedniej ilości snu. Kiedy śpimy, tkanki się odnawiają, a organizm regeneruje. Dlatego odpowiedni wypoczynek jest tak istotny dla tych, którzy systematycznie uprawiają aktywność fizyczną. Aby umożliwić sobie odpoczynek na najwyższym poziomie, zainwestujmy w nowy materac, który będzie w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Rozważmy przede wszystkim model termoelastyczny, który niweluje napięcie w mięśniach i ma działanie przeciwbólowe. Produkt znajdziemy w sklepie stacjonarnym Białystok lub na stronie https://fit4sleep.pl/. Po odbytym treningu pomocny może okazać się też masaż, dzięki któremu pozbędziemy się wszelkiego dyskomfortu czy bólu w ciele.
Termiczna odzież
Aspekt, o który należy szczególnie zatroszczyć się podczas biegania zimą, to odpowiednia odzież. Musimy mieć bowiem taki strój, w którym nie zmarzniemy. Inaczej możemy narazić się na przeziębienie. Idealnym wyborem będzie termiczna odzież, która pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Ważne, aby była też oddychająca i nie krępowała ruchów. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wysokim poziomem komfortu podczas biegania. Ważny jest też wybór butów – muszą posiadać antypoślizgową powierzchnię i dobrą przyczepność, abyśmy nie narazili się na upadek podczas treningu. Dobrze wybrać trochę większy model, ponieważ wtedy będziemy mogli założyć grube, ciepłe skarpety. Przydatnym dodatkiem do zimowego treningu będzie maska antysmogowa. Podczas sezonu grzewczego zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Dzięki założonej maseczce nie będziemy musieli wdychać pyłów czy innych zanieczyszczeń.
Odpowiednie nawodnienie
Chociaż zimą, kiedy temperatury są niskie, nie odczuwamy takiej potrzeby picia jak latem, wciąż musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Podczas treningu ciągle się pocimy i tracimy wodę z organizmu. Jeśli jej nie uzupełnimy, możemy doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości. Warto wiedzieć, że pragnienie picia zimą jest zaburzone, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby się nawadniać po zakończonych ćwiczeniach.
Wybór odpowiedniej trasy
Kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę zimą, to wybór trasy. Nie możemy pozwolić sobie na równą swobodę co latem. Wybrana przez nas droga powinna być odśnieżona i pozbawiona niebezpiecznych przeszkód. Bieganie po nawierzchni pokrytej śniegiem zmusza nas do wyższego unoszenia nóg, co może przyczynić się do obciążenia stawów.
Bieganie to świetny sposób na codzienną aktywność fizyczną. Pamiętajmy jednak o tym, że wraz z nadejściem zimy i niskich temperatur, powinniśmy dostosować nasz trening do nowych okoliczności. Dobrze, aby miał on zmniejszoną intensywność i opierał się na krótkich dystansach. Nie zapominajmy też o odpowiednim stroju i obuwiu.
Przeczytaj także: Sennik dzieci – jak rozumieć sny o maluchach?