Kofeina to naturalny składnik, który możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Jego największe ilości znajdują się jednak w kawie, herbacie oraz w napojach energetycznych. Okazuje się, iż kofeina to najpopularniejszy narkotyk na świecie, po który sięgają miliony ludzi każdego dnia. Pomijając jego naturalność, stanowi silny środek psychostymulujący prowadzący do uzależnienia organizmu. Co ciekawe, wielu z nas nawet nie jest świadomych, że zmaga się z uzależnieniem do kofeiny. W tym artykule tłumaczymy więc, jak je rozpoznać i w jaki sposób z nim skutecznie walczyć.
Czym jest uzależnienie od kofeiny?
Kofeina, a tym samym kawa, herbata czy inne napoje pobudzające, wbrew pozorom, jest silnym narkotykiem szybko prowadzącym do uzależnienia. Aby nasz organizm mógł funkcjonować w “normalny”, prawidłowy sposób, domaga się regularnego uzupełniania kofeiny. Tak jak w przypadku innych produktów, umiarkowane przyjmowanie kofeiny jest bezpieczne, lecz jej większe ilości szybko prowadzą do fizycznej i psychicznej zależności. Zapewnia ona przyjemne doznania, zwłaszcza z samego rana, no bo kto z nas nie lubi sięgnąć po pyszną filiżankę świeżo parzonej kawy? Uzależnienie te często rozwija się stopniowo, lecz z każdym dniem możemy przyjmować coraz większe dawki kofeiny, aby osiągnąć ten sam satysfakcjonujący efekt. Ze swojego uzależnienia nie zdajemy sobie sprawy do czasu, kiedy dostęp do kofeiny jest ograniczony. Wówczas możemy zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami wynikającymi z odstawienia środka odurzającego.
Kofeina – wpływ na organizm
Kofeina jest substancją, która w pierwszej kolejności pobudza nasz organizm. Wpływa na układ nerwowy, skutkując większą czujnością, poprawą koncentracji oraz oczywiście zmniejszeniem odczuwanego zmęczenia. To środek psychoaktywny, który w niewielkich ilościach nie jest groźny dla zdrowia, a może nawet je wspierać. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy nie potrafimy zrezygnować z filiżanki kawy czy ulubionego napoju energetycznego. Kofeina szybko przenika do krwiobiegu i zaczyna działać na mózg, blokując receptory adenozyny – związku odpowiedzialnego za uczucie senności. Dodatkowo stymuluje wydzielanie dopaminy, która poprawia nasz nastrój i jest kolejnym głównym czynnikiem decydującym o uzależnieniu. Warto również wiedzieć, że przyjmowanie większych dawek kofeiny może mieć efekt odwrotny do zamierzonego – skutkować bezsennością, przyspieszonym serca, nadciśnieniem, drażliwością czy nasileniem stanów lękowych.
Chcesz lepiej zadbać o swoje zdrowie? Nie tylko zrezygnuj z kofeiny, ale także zaopatrz się w wygodny materac od SleepMed! Pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-120×200/ oraz w salonach w Białystok nie brakuje wysokiej jakości produktów do snu. Koniecznie dowiedz się, dlaczego akurat warto postawić na materace piankowe:
Jakie są objawy uzależnienia od kofeiny?
Czy picie dwóch kaw dziennie sprawia już, że jesteśmy uzależnieni? Nie zawsze. O uzależnieniu niekoniecznie świadczy liczba wypitych filiżanek kawy, ile nasze nastawienie emocjonalne. Jeżeli bez problemu możemy zrezygnować z kofeiny danego dnia, raczej nie jesteśmy uzależnieni. Kiedy sięgamy po kofeinę nawet wtedy, gdy nie mamy na nią ochoty, owszem – zmagamy się z uzależnieniem. Z jakiegoś powodu nie możemy odstawić kofeiny, a jej spożycie często wiąże się z zaniedbywaniem spraw życiowych. Wszelkie próby redukcji kończą się niepowodzeniem lub wywołują dyskomfort. Osoby uzależnione nierzadko również odczuwają niepokój, doświadczają trudności z zasypianiem czy problemów trawiennych. Ponadto nałóg najłatwiej rozpoznać po tym, że z każdym dniem czy tygodniem chory przyjmuje coraz większe dawki kofeiny. Sięga po nią znacznie częściej, niż początkowo zamierzał. Przyjmuje się przy tym, że osoby spożywające 400 mg i więcej kofeiny dziennie, znajdują się w szczególnie niebezpiecznym stadium uzależnienia. Rozpoznanie tego typu objawów to pierwszy krok do zmiany niezdrowych nawyków.
Jakie są objawy odstawienia kofeiny?
Osoba uzależniona, niezależnie od powodu odstawienia kofeiny, szybko odczuwa tego nieprzyjemne skutki. W większości przypadków jest to ból głowy, który pojawia się już po kilkunastu godzinach od przyjęcia ostatniej dawki substancji stymulującej. Ból ten wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych, ponieważ pod wpływem kofeiny pozostają one zwężone. Innym powszechnym objawem jest naturalnie senność oraz zmęczenie. Osoba uzależniona może doświadczać trudności z koncentracją i odczuwać pogorszenie pozostałych funkcji poznawczych. Nie cieszy się najlepszym samopoczuciem, staje się rozdrażniona, co wpływa na jej relacje z otoczeniem. Typowym objawem odstawienia kofeiny są również bóle mięśniowe. Warto wiedzieć, że szczyt intensywności tych symptomów ma miejsce najczęściej po upływie 24-48 godzin. Co więcej, objawy te mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni, diametralnie oddziałując na jakość codziennego życia.
Jak walczyć z uzależnieniem od kofeiny?
Jednak czy kofeinę można odstawić z dnia na dzień? Czy postawa radykalnej zmiany jest najlepszym sposobem na wygranie walki z uzależnieniem? Niestety nie. Ten sposób działania może być wręcz sporym zagrożeniem dla naszego organizmu, który jest przyzwyczajony do spożywania określonej dawki kofeiny. Dlatego należy ją ograniczać stopniowo. Przykładowo, jeżeli do tej pory piliśmy cztery filiżanki dziennie, spróbujmy ograniczyć tę liczbę do trzech przez pierwsze kilka dni, a następnie do dwóch. Można też poszukać zamienników napojów kofeinowych. Wiele osób zastępuje kawę czy energetyka np. szklanką wody z cytryną lub herbatą ziołową. Podczas walki z uzależnieniem bez wątpienia warto również popracować nad jakością swojego codziennego snu. Niedobory wypoczynku naturalnie prowadzą do większego zapotrzebowania na kofeinę, dlatego kluczem do sukcesu może być ustalenie regularnych godzin zasypiania, a tym samym unikanie popołudniowych drzemek. Warto przy tym postawić na relaksujące rytuały wieczorowe, które pomagają się odprężyć. Nie bez znaczenia pozostaje też oczywiście systematyczna aktywność fizyczna. Jeżeli jednak problem uzależnienia jest na tyle poważny, że żadne działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się ze specjalistą.
Uzależnienie od kofeiny może być poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Pamiętajmy, że umiarkowane spożycie tej substancji ogranicza się do maksymalnie 300 mg dzienne. Przyjmowanie większych dawek to spore zagrożenie dla zdrowia, a konsekwencje tego działania nie należą do najprzyjemniejszych. Warto zwrócić uwagę, czy my sami przypadkiem nie mamy problemu z nadmiernym spożywaniem produktów kofeinowych.