Telefon komórkowy jest urządzeniem, z którego w dzisiejszych czasach korzysta praktycznie każdy z nas. Niektóre osoby wręcz nie wyobrażają sobie życia bez smartfona! Sprawia to, że powszechnym problemem stało się uzależnienie od telefonu – wiąże się ono ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Jaki wpływa na sen ma fonoholizm?

Czym jest fonoholizm i nomofobia?

Fonoholizm to termin, który oznacza uzależnienie od smartfona. Choć aktualnie nie uwzględnia się jeszcze tego zaburzenia w oficjalnych klasyfikacjach chorób, jest ono przedmiotem wielu badań naukowych. Psychologowie wskazują, że zachowania osób, które cierpią na fonoholizm są charakterystyczne dla wszystkich osób zmagających się z jakimikolwiek uzależnieniami behawioralnymi. Najczęstsze symptomy to:

  • zmniejszone zainteresowanie relacjami;
  • utrudnione funkcjonowanie w społeczeństwie;
  • odczuwanie niepokoju w momentach, w których niemożliwe jest korzystanie ze smartfona;
  • brak kontroli nad czasem spędzany z telefonem oraz agresywne reagowanie w sytuacjach, w których osoby z zewnątrz komentują problem.

Grupą wiekową, która jest najbardziej narażona na uzależnienie od smartfona są nastolatkowie w wieku od 12 do 19 lat. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są to jedyne osoby cierpiące na fonoholizm! Problem ten dotyczy również osób starszych.
Innym określeniem związanym z uzależnieniem od smartfona jest nomofobia. Oznacza ona strach przed brakiem możliwości korzystania z telefonu.

Uzależnienie od smartfona, a sen - problem XXI wiekuJak uzależnienie od smartfona wpływa na sen?

Wszystkie urządzenia elektroniczne opóźniają zasypianie i pogarszają jakość snu. Wynika to z zaburzenia wydzielania melatoniny. Powinna być ona wytwarzana w cyklu 24-godzinnym, a w godzinach nocnych jej poziom powinien być jak najwyższy. Światło emitowane przez smartfon tłumi poziom melatoniny. Eksperci jednoznacznie wskazują, że przynajmniej na godzinę przed pójściem do łóżka należy zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych. Dodatkowo, osoby zmagające się z uzależnieniem od smartfonu, często mają problem z odłożeniem go o rozsądnej godzinie, a kiedy już to zrobią – odczuwają niepokój. A te czynniki również wpływają na to, że sen jest płytszy i krótszy. Bardzo ciężko jest zadbać o higienę snu, zmagając się z fonoholizmem. Nawet dobrze wyposażona sypialnia, w której znajdą się wysokiej jakości materac, poduszka i kołdra marki https://hilding.pl/, nie będzie w stanie zrekompensować negatywnego wpływu nadmiernego korzystania z telefonu w godzinach wieczornych.

Negatywne skutki bezsenności i problemów ze snem

Bezsenność oraz zaburzenia snu mają destrukcyjny wpływ na ogólne samopoczucie oraz na stan zdrowia. Przede wszystkim – znacznie obniża się odporność. Zwiększa się ryzyko zachorowania na zaburzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Widocznie zmniejsza się zdolność koncentracji, trudniejsze jest logiczne myślenie i podejmowanie rozsądnych decyzji, a podczas wykonywania obowiązków zdecydowanie częściej osoby niewyspane popełniają błędy. Warto też pamiętać, że bezsenność może odbić się negatywnie na zdrowiu psychicznym.

Jak walczyć z uzależnieniem od telefonu?

Pierwszym krokiem może być ograniczenie czasu spędzanego na użytkowaniu mediów społecznościowych. To właśnie te aplikacje mobilne są najbardziej wciągające i uzależniające. Co ciekawe, w walce z uzależnieniem od telefonu może pomóc wprowadzenie prawidłowej higieny snu! Większa ilość energii, poprawa nastroju, zwiększenie motywacji – wszystko to wynika z regularnego wysypiania się i może pomóc w dążeniu do celu. Warto więc zamienić wieczorami telefon na książkę, kupić wygodną, ergonomiczną poduszkę – taką jak ta dostępna w sklepie https://abcsnu.pl/poduszki/127-poduszka-fit4sleep-ergo-pillow – a także ustalić sztywne godziny kładzenia się do łóżka i wstawania. W niektórych sytuacjach może okazać się, że konieczne będzie skorzystanie z pomocy psychologa. Podkreśla się, że najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z problemem uzależnienia od telefonu jest udanie się na terapię poznawczo-behawioralną. Dzięki poznaniu technik relaksacji, ćwiczeń wyobrażeniowych i sposobów wyłapywania zniekształconych myśli, zdecydowanie prostsze będzie wypracowanie alternatywnych nawyków, które zastąpią ciągłe sięganie po telefon komórkowy.

Czy filtry ochronne są skuteczne?

W sklepach można kupić specjalne szkła i folie ochronne, które posiadają filtr ograniczający emisję szkodliwego światła. Z jednej strony, w niewielkim stopniu mogą one wpłynąć na ograniczenie hamowania wydzielania melatoniny. Jednak z drugiej – w żadnym stopniu nie pomagają w pracy nad uzależnieniem behawioralnym. Jest to jedynie środek niwelujący nieco negatywne skutki zdrowotne. Jednak siła przyzwyczajenia może sprawić, że korzyści płynące z tego rozwiązania będą praktycznie niezauważalne.

Jakie nawyki warto wprowadzić, aby poprawić jakość snu?

Ograniczenie korzystania z telefonu to pierwszy krok do poprawy jakości snu. A jakie inne kroki warto podjąć, aby ułatwić sobie osiągnięcie tego celu? Przede wszystkim, kluczowe znaczenie ma dobre wyposażenie sypialni. Musi znaleźć się w niej dobry materac – jeśli chcesz się dowiedzieć jak go wybrać, odwiedź stronę https://materace-sprezynowe24.pl/. Warto także zrezygnować z picia napojów kofeinowych w godzinach popołudniowych. Kluczem do sukcesu jest także ograniczenie stresu w ciągu dnia, a także unikanie przebodźcowania. Pomocne mogą okazać się też powtarzalne, wieczorne rytuały – na przykład codzienna, gorąca kąpiel.

Sen pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka. Warto dbać o tę sferę funkcjonowania. Uzależnienie od smartfona może mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie – jest to problem, z którym należy walczyć, a w razie potrzeby warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Materiał partnera abcsnu.pl