Ponad połowa kobiet w ciąży doświadcza bólu kręgosłupa. Warto mieć na uwadze to, że nie jest to normalne! Dyskomfortu można się pozbyć, a poza tym – istnieją skuteczne sposoby zapobiegania problemom z plecami. Czy dynamicznie rozwijająca się terapia uroginekologiczna może być pomocna? Kiedy warto z niej korzystać?
Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny?
W dużych miastach, takich jak Białystok, pojawia się coraz więcej gabinetów, w których pracują terapeuci uroginekologiczni. Czym zajmują się tacy specjaliści Przede wszystkim, pomagają kobietom zachować dobrą kondycję mięśniową i stabilność miednicy w ciąży. Takie działania mogą być bardzo korzystne dla pleców, a ich ogromną zaletą jest skuteczne zapobieganie problemom mięśniowym.
W swojej pracy, fizjoterapeuci stosują różnorodne techniki terapii manualnej – m.in. masaże, manipulacje i ćwiczenia terapeutyczne. Regularność i systematyczność jest w stanie poprawić funkcję mięśniową i skutecznie złagodzić ból. Poza tym, na wizytę do terapeuty uroginekologicznego można zgłosić się w celu leczenia zaburzeń funkcji mięśni dna miednicy, a także, aby przyspieszyć rekonwalescencję po różnych operacjach ginekologicznych.
W ciąży rozpoczęcie fizjoterapii uroginekologicznej można zacząć w II trymestrze ciąży nawet wówczas, gdy nie pojawia się żaden skonkretyzowany ból. Terapeuta może bowiem pomóc w przygotowaniu ciała do porodu, co z pewnością złagodzi cały przebieg i ograniczy dyskomfort, a nawet ryzyko pojawienia się komplikacji.
Jakie podłoże może mieć ból pleców w ciąży?
Przyczyny bólu pleców w ciąży mogą być najróżniejsze. Jakie czynniki warto wyróżnić?
- Zmiany hormonalne – organizm w czasie ciąży funkcjonuje zupełnie inaczej. Zmiany hormonalne mogą prowadzić do nadmiernego rozluźnienia więzadeł i mięśni, a także destabilizowania poszczególnych odcinków kręgosłupa. Dlatego bardzo ważne jest spanie na wygodnym materacu – takim, jak jeden z dostępnych w sklepie www.sleepinghouse.pl.
- Przemieszczenie centrum ciężkości – zdarza się, że zmiana środka ciężkości stwarza zaburzenia równowagi, a także sprzyja pojawieniu się wadliwej postawy. W efekcie, obciążenie kręgosłupa może stać się bardzo duże, co z biegiem czasu spowoduje ból.
- Zwiększenie masy ciała – szalejące hormony zwiększają apetyt. Przybieranie na wadze w połączeniu z obciążeniem kręgosłupa wywoływanym przez dziecko rosnące w brzuchu przyszłej mamy, może prowadzić do licznych zaburzeń w obrębie układu ruchu.
- Problemy ze stawami – zwiększony poziom relaksyny wpływa na stawy – w szczególności w miednicy. Z tego powodu wiele kobiet w ciąży cierpi na dolegliwości bólowe w obrębie miednicy.
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i leczenie
Podczas ciąży hormony rozluźniają więzadła spojenia łonowego, stawów krzyżowo-biodrowych czy mięśni brzucha. Powiększająca się macica i ucisk na struktury nerwowe i naczynia przez dziecko w III trymestrze, stanowią duże zagrożenie dla kręgosłupa. Rwa kulszowa jest bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością, wiążącą się z dużym bólem.
Podstawowym objawem jest silny ból pleców w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jednak to nie wszystko! Często towarzyszą mu zaburzenia czucia, a także mrowienie i pieczenie pojawiające się w nogach. W skrajnych przypadkach może pojawić się nietrzymanie moczu, opadanie stopy i niedowład mięśni prostujących stopę. Przykurcze, parestezje czuciowe i promieniowanie bólu do tylnej części uda to symptomy, które również mogą się pojawić.
Fizjoterapia jest kluczowa w leczeniu rwy kulszowej. Ma na celu przede wszystkim rozluźnienie pospinanych mięśni. Poza tym różne techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego mogą być pomocne w leczeniu zablokowanych stawów krzyżowo-biodrowych. Z perspektywy ściśle uroginekologicznej, terapia rwy musi składać się także z ćwiczeń wykonywanych w celu wzmocnienia dna miednicy i mięśni pleców – w szczególności tych mających wpływ na stabilizację. Kluczowe jest jednak współpracowanie z osobą prowadzącą terapię i zaangażowanie w wykonywanie zaleconych ćwiczeń także w domu.
Fizjoterapia to nie wszystko
Fizjoterapia jest niezbędna w leczeniu bólu pleców w ciąży. Jednak to nie wszystko! Istnieje wiele innych czynników, o które warto zadbać, aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Dla całego ciała niezwykle ważny jest sen. Dopasowane podłoże do spania jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki bólu pleców, a dla kobiet w ciąży ma ogromne znaczenie. Podobną funkcję pełni poduszka. Obecnie doceniane są dostępne w asortymencie marki Hilding.pl ergonomiczne modele z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, która idealnie dopasowuje się do fizjologii ciała.
Warto także zadbać o ruch. Jednak przed podjęciem aktywności fizycznej należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Bezpieczeństwo – zarówno mamy, jak i dziecka – zawsze powinno być priorytetem. Niekoniecznie oznacza to trenowanie sportu! Wystarczy nawet krótki spacer każdego dnia. Wiele pań chętnie trenuje jogę, a także lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
Ważnym środkiem profilaktyki jest ogólne dbanie o styl życia. Nie należy dźwigać ciężarów, ale jednocześnie leżenie na kanapie jest bardzo słabym pomysłem. Dobroczynne działanie mogą mieć domowe masaże rollerem, ćwiczenia oddechowe, a także rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych i przykręgosłupowych.
Terapia uroginekologiczna może znacznie poprawić samopoczucie ciężarnych kobiet. Warto z niej skorzystać, aby uniknąć dyskomfortu w okresie oczekiwania na dziecko.
Przeczytaj także: Jak wybrać idealny materac do spania?