Internet jest obecnie nieodłączną częścią naszego życia. Używamy go nie tylko w ramach rozrywki, ale także w celu edukacji, realizacji zakupów oraz w ramach pracy. Jednak w każdym z tych aspektów istnieje wiele zagrożeń cyfrowych, z którymi musimy się uporać, aby pozostać bezpiecznym. Okazuje się, że nie jest to tak łatwe, a niebezpieczeństwa mogą czyhać na nas na każdym roku. Na szczęście z pomocą przychodzi ten poradnik, w którym dowiesz się, jak pozostać bezpiecznym w sieci.

Na bieżąco aktualizuj swój komputer

Hakerzy i cyberprzestępcy najczęściej korzystają z luk w systemach operacyjnych, przeglądarkach oraz aplikacjach, dlatego też najważniejszą czynnością są regularne aktualizacje komputera, a także telefonu i innych urządzeń mobilnych. Producenci specjalnie wydają poprawki bezpieczeństwa, które zamykają te luki. Najlepiej jest mieć zatem włączone automatyczne instalowanie aktualizacji, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w sieci.

Używaj silnych haseł

Hasło to podstawowe zabezpieczenie w internecie, które chroni przed kradzieżą danych. Ważne jest więc ustawianie silnych haseł, które są długie i zawierają kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Odpadają tutaj zatem takie rozwiązania jak daty urodzin czy imiona bliskich osób, które są łatwe do złamania. Należy też być świadomym tego, że wielokrotne powielanie jednego hasła na różnych platformach czy urządzeniach jest ogromną możliwością i szansą dla cyberprzestępców. Dlatego dobrą praktyką jest używanie różnych haseł w różnych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem są także menadżery, które tworzą i pomagają zapamiętać unikalne hasła. Dodatkowo warto korzystać z autoryzacji dwuskładnikowej, która znacząco zwiększa bezpieczeństwo konta, wymagając dodatkowego potwierdzenia tożsamości przy logowaniu.

Używaj oprogramowania antywirusowego

Jak pozostać bezpiecznym w Internecie?Na każdym urządzeniu podłączonym do sieci warto posiadać oprogramowanie antywirusowe, które skutecznie poradzi sobie z zagrożeniem w razie takiej ewentualności. To kolejny z najbardziej kluczowych aspektów ochrony komputera i telefonu. Warto jednak zaznaczyć, aby korzystać z rozwiązań renomowanych producentów. W internecie można znaleźć bowiem wiele oprogramowań, które w rzeczywistości są właśnie niepożądanym wirusem. Czasem więc warto zapłacić za sprawdzony program i być pewnym swojego bezpieczeństwa.

Nie udostępniaj swoich informacji osobistych

Choć Internet służy nam do zarządzania swoich kontem bankowym czy realizacji zadań zawodowych, to jednak powinniśmy być ostrożni co do tego, gdzie udostępniamy swoje informacje osobiste. Nie wielu z nas ma niestety tę świadomość, że są one bardzo cenne i równocześnie łatwo je wykraść i wykorzystać do własnych celów. Dlatego też unikajmy udostępniania zbyt wielu danych poufnych między innymi na platformach społecznościowych, do których mają dostęp praktycznie wszyscy, w tym cyberprzestępcy. Mogą oni wykorzystać nasze dane do kradzieży tożsamości lub ataków phishingowych.

Nie klikaj bezmyślnie

W internecie możemy natknąć się na różne strony, a wiele z nich nie jest sprawdzonych i bezpiecznych. Starajmy się zatem korzystać jedynie z zaufanych stron i linków, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Nie otwierajmy z kolei podejrzanych linków i dziwnie wyglądających wiadomości. Maile z prośbą o kliknięcie i natychmiastowe zalogowanie się do banku, podejrzanie atrakcyjne ceny w sklepie z nadesłanego linku, zachęta do obejrzenia zdjęć lub filmów, wysłana przez kompletnie obcą Ci osobę i wreszcie informacja o gigantycznym spadku po nieznanym przodku – to tylko kilka z najczęściej pojawiających się wiadomości, których nie należy otwierać, a które po prostu trzeba od razu kasować. Bezmyślne klikanie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Nie korzystaj z publicznego Wi-Fi

Darmowe Wi-Fi w przestrzeni publicznej niewątpliwie cieszy wielu z nas, ale prawda jest niestety taka, że nie powinno, a tym bardziej nie powinniśmy z niego korzystać. Trzeba mieć bowiem tę świadomość, iż z tej samej sieci mogą korzystać także hakerzy, którzy tylko czekają na to, aż ktoś inny się do niej połączy. Najlepiej więc korzystać z własnego internetu, w szczególności jeśli sprawdzamy pocztę, czy logujemy się na konto bankowe. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nigdy nie będzie do końca bezpieczne.

Twórz kopie zapasowe

Mówi się, że to, co trafia do internetu, zostaje w internecie. Jest w tym poniekąd prawdy, lecz z drugiej strony rzeczywistość mówi nam, iż łatwo stracić swoje dane. Każdy z nas jest narażony na utratę ważnych dokumentów i plików, zwłaszcza że większość z nas obecnie pracuje w chmurze. Dlatego też wszystkie dane, dokumenty, zdjęcia i inne pliki należy dodatkowo zabezpieczyć. Najprostszą metodą jest tworzenie kopii zapasowych. Zapisywanie plików w różnych miejscach zminimalizuje możliwość ich utraty zarówno na skutek ataku hakerskiego, jak i przypadkowego skasowania. Najczęściej jednak zaleca się tworzenie kopii na nośniku zewnętrznym, np. pendrivie.

Pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł

Czasami potrzebujemy coś pobrać z internetu – czy to specjalny program do pracy lub nauki, czy ważny dokument do wydruku. Jednak podczas pobierania takich plików również powinniśmy zachować ostrożność. Uważajmy zatem na tzw. pirackie strony, a korzystajmy jedynie ze sprawdzonych i zaufanych źródeł.

Po długim czasie spędzonym przed ekranem nie powinniśmy natomiast zapominać o zdrowym śnie, który pozwala zregenerować się naszym oczom. Przede wszystkim warto rozważyć tutaj zakup wygodnego materaca – gwarantuje on prawdziwie komfortowy wypoczynek. Dobrej jakości produkty znajdziesz na stronie hilding.pl czy pod tym linkiem: sleepinghouse.pl. Jednakże w sklepach w Białymstoku również nie brakuje doskonałych materacy.

Bezpieczeństwo w Internecie jest niezwykle ważne, a przestrzeganie kilku prostych zasad może zapewnić ochronę przed wieloma zagrożeniami. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa online oraz stałe stosowanie się do najlepszych praktyk jest kluczowe dla utrzymania prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach, silnych hasłach, ostrożności w klikaniu linków i ochronie prywatnych danych – to podstawowe kroki, które pomogą Ci pozostać bezpiecznym w wirtualnym świecie.