Cena materaca to istotna informacja dla kupującego. Jednak ważniejsze jest, co za tę cenę otrzymujemy. Zobacz, co wpływa na cenę materaca i gdzie korzystnie kupisz materac w Białymstoku.

Co wpływa na cenę materaca?

Różne ceny materaców nierzadko każą przypuszczać, że tak naprawdę płacimy „za metkę”, czyli za markę producenta, a nie za to, co faktycznie kryje w sobie materac. Nie jest to prawdą. Ceny droższych materacy są droższe dlatego, że do ich wyprodukowania wykorzystano lepszej jakości komponenty, np. piankę poliuretanową o większej gęstości, piankę lateksową z większą zawartością naturalnego lateksu itp. Natomiast prawdą jest, że niektórzy producenci wykorzystują tanie surowce, produkując materace, które po kilku latach będą nadawały się wymiany i te faktycznie są tańsze. Inni sięgają po droższe surowce, co przekłada się na cenę materaca, ale też na jego trwałość.

No dobrze, a na co w takim razie patrzeć w sklepie? Dlaczego dwa tak samo wyglądające materace mają zupełnie różną cenę?

Dzieje się tak dlatego, że wielkość materaca tylko pozornie wpływa na to, ile za taki materac zapłacimy. Można porównywać dwa materace, które różnią się tylko wielkością, niczym więcej. Można się przy tym mile zaskoczyć, bo cena podwójnego materaca nie jest dwukrotnością pojedynczego. Różnica, określona na podstawie cen materacy marki Hilding, wynosi około 25%.
Jest sens patrzeć na stosunek wielkości i ceny tylko wówczas, gdy ustaliliśmy już jaki materac chcemy kupić i zastanawiamy się, czy warto dopłacać do jego wielkości, czyli np. kupić materac 180×200 zamiast 160×200. W innym przypadku sama wielkość niewiele nam powie o cenie i jakości.

Podobnie jest w przypadku grubości materaca. Sama grubość niewiele nam powie, bo dwa materace tej samej grubości mogą mieć zupełnie inne wypełnienie, a to ono ma zasadniczy wpływ na jakość materaca i jego cenę.

Przy ocenianiu grubości warto mieć na uwadze tylko tyle, że materace wyglądające na podwójne, które kosztują więcej niż inne, faktycznie są podwójne. To tzw. materace hybrydowe, czyli połączenie materacy piankowych i sprężynowych. Taka kombinacja przekłada się na jakość materaca i komfort snu, ale także na koszt materaca.

Wypełnienie materaca ma największy wpływ na jego cenę, ale też na jakość. Wybierając materac, powinniśmy zacząć właśnie od wypełnienia.

Materace dzielą się na piankowe i sprężynowe. Ten ogólny podział wiele mówi o ich jakości i wygodzie, jaką oferują. Materace piankowe są bardziej miękkie, sprężynowe nieco twardsze, proponowane przede wszystkim osobom o dużej wadze. Jednak liczy się też jakość sprężyn i rodzaj pianki.

Materace piankowe dzielą się na piankowe z pianki poliuretanowej i lateksowej. Z kolei pianka poliuretanowa dzieli się na termoelastyczną i wysokoelastyczną. Zbrojni w tę wiedzę powinniśmy jednak pamiętać, że materac może kryć w sobie więcej niż jedną warstwę pianki o różnych właściwościach. Dlatego przed zakupem warto dokładnie poznać specyfikację.

Pianka poliuretanowa uważana jest za cieplejszą, polecana osobom marznącym w nocy, lubiącym spać w cieple, a także potrzebującym go ze względu na stan zdrowia (np. reumatykom). Pianka lateksowa jest przewiewna, ma dobre właściwości chłodzące, poleca się ją osobom, które łatwo się przegrzewają oraz alergikom.

Materace sprężynowe dzielą się na bonellowe i kieszeniowe. Te pierwsze to połączone ze sobą sprężyny obłożone gąbką. Na pewno każdy widział taki kłąb sprężyn ze starego łóżka. Sto lat temu były uważane za wygodne i nowatorskie. Dziś odchodzi się od takich materacy. Ich cena jest niska, ale komfort spania niestety też. Zdecydowanie nie poleca się takich materacy dla dwóch osób, ruch jednej będzie wyczuwalny przez drugą, bo sprężyny przenoszą drgania.

Nowoczesne materace kieszeniowe skonstruowane są w zupełnie inny sposób. Tu każda sprężyna zamknięta jest w osobnej „kieszeni”, stąd też nazwa materaca. Nacisk na taki materac odbywa się punktowo, drgania nie są przenoszone.

Na cenę materaca może mieć wpływ liczba kieszeni ze sprężynami. Te ze sprężynami o mniejszej średnicy, gęsto rozmieszczone nazywają się multipocket. Warto zapamiętać tę nazwę, bo takie materace uważane są za wygodniejsze i dające lepsze podparcie dla głowy, kręgosłupa, bioder i nóg.

Pokrowiec materaca ma minimalny wpływ na cenę, ale warto go wspomnieć. Najczęściej trzeba dopłacić do pokrowców antyalergicznych bądź nieprzemakalnych. Kupując materac marki Hilding, można wybrać, jaki rodzaj pokrowca chce się kupić.

Wiele osób sądzi, że to, gdzie kupuje się materac, ma wpływ na jego cenę. To nie jest prawda. Jeśli porównamy ceny materacy w Białymstoku czy Łodzi, okaże się, że za taki sam materac musimy zapłacić tyle samo. Różnice mogą być naprawdę minimalne. Natomiast warto zasięgnąć informacji w internecie, bo ceny w sklepach internetowych potrafią przyjemnie zaskakiwać. No i odpada problem z transportem, bo materac jest dostarczany do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Hilding Anders - rodzaje materacyDobry materac jest dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika. Mając na uwadze tę wiedzę, trudno wskazać jednoznacznie dobre materace. To, co będzie dobre dla jednego użytkownika, nie będzie dobre dla drugiego. Przeglądając ofertę marki Hilding, możemy pokusić się o uśrednienie, ile kosztują dobre materace dla różnych odbiorców.

Zacznijmy od najbardziej wymagających klientów, czyli osób borykających się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi o podłożu reumatycznym oraz osób odczuwających dolegliwości ze strony kręgosłupa. Dla nich najlepszym wyborem będzie materac medyczny. Tu za przykład może posłużyć materac Hilding Rumba z dwóch rodzajów pianek: termo i wysokoelastycznej. Za pojedynczy materac 90×200 zapłacimy około 2000 zł.

Alergikom marka Hilding poleca materac z pianki lateksowej Hilding Melody. Taki materac w wersji 90×200 kosztuje około 1500 zł. Jeśli zechcemy kupić szerszy materac jednoosobowy, cena „podskoczy” do 2000 zł.

Materace młodzieżowe produkowane są z myślą o nastolatkach. To materace piankowe, można je kupić za około 700 zł. Cena nie jest wysoka, ale też trzeba pamiętać, że to materac kupowany na maksymalnie pięć lat (tyle wynosi gwarancja producenta na takie materace), po tym czasie nastolatek ma już gabaryty dorosłego człowieka i potrzebuje nowego materaca.

Wybór materacy jednoosobowych jest bardzo duży. W ofercie marki Hilding znajdziemy zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe. Te drugie będą nieco tańsze, chociaż nie zawsze jest to regułą. Najtańszy materac sprężynowy to Hilding Step, którego cena wynosi niewiele ponad 500 zł, najdroższy – Hilding Pasodoble. Zapłacimy za niego około 1200 zł. Mowa o materacach pojedynczych w rozmiarze 80×200 zł.

Najtańszy materac z pianki wysokoelastycznej to Hilding Foxtrot – jego cena to około 1200 zł, czyli mniej więcej tyle, ile najdroższego materaca sprężynowego. Natomiast najdroższy materac piankowy marki Hilding to Hilding Boogie. Cena – około 2300 zł.

Materace podwójne, jak zostało powiedziane wyżej, są o około 25% droższe, od swoich pojedynczych odpowiedników. Przy kupowaniu podwójnego materaca trzeba mieć na uwadze wzrost i wagę obojga użytkowników. Jeśli są podobne, można kupić niemal dowolny materac. Przy bardzo jaskrawych różnicach, najlepiej kupić materac hybrydowy. W ofercie marki Hilding taki materac kosztuje około 4000 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na jeszcze dwie cechy. Mogą one podnieść jego cenę, ale ich obecność trzeba zaliczyć na duży plus.

Pierwsza to długi okres gwarancji. Im dłuższy, tym wyższy będzie koszt materaca, ale taki produkt posłuży nam dłużej. Materace marki Hilding mają aż 15 lat gwarancji na wkład (wyjątkiem są materace młodzieżowe). Oznacza to, że zostały wykonane z bardzo wysokiej jakości komponentów. Płacimy więcej, ale materac służy nam dłużej, więc w przeliczeniu na jeden rok użytkowania, tak naprawdę oszczędzamy.

Druga cecha to certyfikat, jakim oznaczony jest materac. W przypadku marki Hilding może to być certyfikat wyrobu medycznego, certyfikat Oeko-Tex lub certyfikat Laboratorium Sleep-Lab. Uzyskanie certyfikatów wymaga spełnienia określonych warunków, które mogą podnieść koszty produkcji, ale mają wpływ na jakość materaca. Np. Certyfikat Oeko-Tex oznacza, że wyrób został zrobiony bez użycia surowców zawierających szkodliwe substancje.