Każdy z nas marzy o pięknej i nieskazitelnej skórze, która jest wolna od jakichkolwiek niedoskonałości. Dlatego też inwestujemy w szereg „najlepszych” kosmetyków z nadzieją, że uratują naszą cerę od wyprysków, wągrów czy rozszerzonych porów. W rzeczywistości jednak często dopada nas zawód, ponieważ stosowane produkty nie są w ogóle skuteczne i nie zapewniają oczekiwanych efektów. Dlaczego tak się dzieje? My mamy na to odpowiedź! Niestety najczęściej jest to rezultat zaburzonej bariery hydrolipidowej. Czym dokładnie jednak ona jest i w jaki sposób o nią dbać?

Bariera hydrolipidowa – czym jest?

Bariera hydrolipidowa skóry to nic innego jak warstwa ochronna, która jest zbudowana z cząsteczek wody i lipidów. Znajduje się ona w powierzchniowej warstwie naskórka i stanowi izolację pomiędzy organizmem a czynnikami zewnętrznymi chorobotwórczymi. Bariera hydrolipidowa zapobiega również nadmiernej utracie wody. Dzięki temu zarówno wierzchnia warstwa skóry, jak i jej warstwy głębokie, mają zapewniony optymalny poziom nawilżenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że bariera ma zmienny skład uzależniony od wieku i rozmaitych schorzeń skóry. Zła wiadomość jest jednak taka, że bardzo łatwo można naruszyć tę warstwę, a to może prowadzić do problemów o naturze dermatologicznej.

Skład bariery hydrolipidowej

Czym jest bariera hydrolipidowa?Bariera hydrolipidowa poza cząsteczkami wody składa się także z lipidów. Czym one są? To naturalne związki organiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie. Należą do nich m.in. ceramidy, cholesterol, estry, glicerydy oraz wolne kwasy tłuszczowe. Poza tym lipidy są także składnikami wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum. Mieszanina tych tłuszczów i wody tworzy właśnie warstwę ochronną skóry. To jednak nie wszystko! W jej składzie znajdują się również białka strukturalne, takie jak kolagen i elastyna. Ich zadaniem jest oczywiście zapewnienie napięcia oraz blasku naszej skórze. Poza nimi dużą rolę odgrywa także naturalny czynnik nawilżający, który gwarantuje kompleksowe nawilżenie. Odpowiednia ilość tych wszystkich składników świadczy o nienaruszonej barierze hydrolipidowej, a tym samym często o gładkiej i pięknej cerze. Nie jest to jednak reguła i nie należy z góry zakładać, że za pojawianiem się kolejnych wyprysków na twarzy stoi uszkodzona warstwa ochronna.

Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej

Jak jednak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową? Skąd mamy wiedzieć, że warstwa ochronna skóry jest naruszona? Na szczęście rozpoznanie tego problemu jest całkiem łatwe! Uszkodzona bariera daje nam bardzo wyraźne sygnały, których nie sposób nie zauważyć. Przede wszystkim charakteryzuje się ona nadmierną suchością skóry, wraz z uczuciem jej ściągnięcia, a nawet pieczenia, zwłaszcza po umyciu. Poza tym naruszona bariera hydrolipidowa to nierzadko także zaczerwieniona, łuszcząca się oraz swędząca skóra. Z drugiej strony jednak może ona przybrać również szarawy czy żółtawy odcień. Skóra jest też nadwrażliwa na czynniki, które do tej pory znosiła dobrze, np. na zmiany temperatury czy pocieranie ręcznikiem. Zaburzona bariera cechuje się także nietolerowaniem wcześniej stosowanych kosmetyków. Mogą one powodować pieczenie skóry oraz jej podrażnienie. Często też możemy mieć do czynienia z nadmiernym działaniem gruczołów łojowych, czyli zwiększoną produkcją sebum. Wtenczas nasza cera się wyświeca, a pory są zapchane, co też może przyczyniać się do powstawania wyprysków.

Czym jest spowodowana zaburzona bariera?

Choć znamy objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej, warto też byłoby dowiedzieć się, czemu w ogóle może zostać ona naruszona. Istnieje naprawdę wiele odpowiedzialnych za to czynników, jednak najczęściej źródłem problemu jest źle dobrana pielęgnacja skóry i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Zapominamy bowiem, że to, jak obchodzimy się ze swoją cerą, powinno być uwarunkowane jej indywidualnymi potrzebami, a nie tym, co rekomendują inne osoby. Należy pamiętać, iż każda skóra jest inna i każda będzie wymagać odmiennego podejścia, a tym samym stosowania innych kosmetyków. Tymczasem składniki w nich zawarte mogą mieć właśnie największy wpływ na kondycję naszej cery i sprawić, że stanie się ona gładsza, lub wręcz przeciwnie – powstanie na niej więcej wyprysków. Niewskazane jest także nadmierne wykorzystywanie peelingów i substancji aktywnych, których dotąd nie stosowaliśmy. Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest więc często wynikiem niedelikatnego obchodzenia się ze skórą twarzy. Silne pocieranie jej ręcznikiem, płatkami do demakijażu lub innymi akcesoriami do zmywania zanieczyszczeń z twarzy mogą sprawić, że cały ten proces pielęgnacyjny pójdzie na marne. To jednak nie wszystko. Zaburzona bariera może być też efektem źle zbilansowanej diety, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, silnym i przewlekłym stresem czy przyjmowaniem niektórych leków. O ile więc łatwo rozpoznać problem naruszonej warstwy ochronnej skóry, to tyle już trudniej wskazać na konkretną tego przyczynę. Czasem najskuteczniejszym rozwiązaniem może być po prostu metoda prób i błędów.

Jak dbać o warstwę hydrolipidową?

Odbudowywanie bariery hydrolipidowej jest jednak ciężkim wyzwaniem, dlatego też lepiej zapobiegać i dbać niż walczyć z już istniejącym problemem. Jak zatem pielęgnować warstwę hydrolipidową? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby niezależnie od pory roku nakładać na swoją skórę krem z filtrem UV. Szczególnie na to wyczuleni bądźmy jednak latem, w okresie największego nasłonecznienia. Zimą z kolei zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry, aby uchronić ją przed przesuszeniem. Jeśli chodzi zaś o codzienną rutynę pielęgnacyjną, słuchajmy po prostu potrzeb swojej cery. W każdym przypadku mogą się jednak sprawdzić naturalne kosmetyki, pozbawione silnych składników, które mogą naruszyć barierę hydrolipidową. Nie zapominajmy także o dwuetapowym myciu skóry oraz stosowaniu odpowiedniego toniku, który przywróci jej naturalne pH. Zdrowy sen również może odgrywać tutaj istotną rolę, dlatego też koniecznie wyposażmy się w dobry materac 80×200 cm, który znajdziemy m.in. w sklepach w Białystok.

Bariera hydrolipidowa jest kluczowym elementem zdrowej skóry, zapewniającą ochronę, nawilżenie i elastyczność. Dbanie o jej właściwe funkcjonowanie poprzez odpowiednią pielęgnację skóry jest więc naprawdę istotne. Poza tym warto wiedzieć, jakimi objawami może charakteryzować się naruszona bariera hydrolipidowa i co może powodować występowanie tego problemu.

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiedni materac i jego twardość