Każdy z nas może zrobić coś dla dobra środowiska naturalnego. Bycie eko to moda, za którą warto podążać. Wpływa nie tylko na czystość planety, ale również na zdrowie wszystkich członków dzisiejszego społeczeństwa. Poznaj kilka prostych sposobów na wprowadzenie zielonych nawyków do swojej codziennej rutyny.

Dlaczego warto być eko?

Przestrzeganie zasad ekologii przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki redukcji emisji gazów cieplarnianych, ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza, gleby i wody, a także zachowaniu bioróżnorodności, zdecydowanie łatwiejsze staje się utrzymanie zrównoważonego i zdrowego środowiska. Przyszłe pokolenia mogą mieć nadzieję na globalną równowagę ekologiczną jeśli zgodnie z zalecanymi praktykami będziemy dziś efektywnie gospodarować zasobami i oszczędzać energię.

Bycie eko wiąże się też z mniejszymi wydatkami i oszczędnościami dla domowego budżetu. Zakupy u lokalnych sprzedawców wiążą się z reguły z niższymi cenami niż te, które obowiązują w dużych dyskontach spożywczych. Poruszanie się komunikacją miejską jest tańsze niż regularne tankowanie własnego samochodu, a oszczędzanie wody i energii minimalizuje wysokość rachunków.

Dążenie do zrównoważonego rozwoju to klucz dla przetrwania naszej planety. Brak zaangażowania dzisiejszego społeczeństwa w działania proekologiczne wiąże się ze słabymi perspektywami dla przyszłych pokoleń. Największe znaczenie mają oczywiście działania podejmowane przez państwa, przedsiębiorców i duże miasta, takie jak Białystok. Jednak nawet niewielkie kroki podejmowane przez każdego z nas mogą okazać się niezwykle korzystne dla klimatu.

Segreguj śmieci

Ekologia - zielona i zdrowa codziennośćSegregowanie śmieci jest dziś obowiązkiem dla każdego z nas. Dzięki temu możliwe jest pozyskiwanie surowców wtórnych, zmniejszenie ilości szkodliwych odpadów, a także obniżanie rachunków za wywóz. W jaki sposób należy segregować śmieci?

  • Niebieski – kosz w tym kolorze przeznaczony jest do wyrzucania papieru.
  • Żółty – to śmietnik na metale i tworzywa sztuczne.
  • Zielony – do zielonego kosza należy wrzucać szkło.
  • Brązowy – do niego powinny być wyrzucane oddzielnie śmieci biodegradowalne. Są to resztki jedzenia, obierki, fusy, itp.
  • Elektrośmieci – telefony komórkowe, baterie i wszelkie urządzenia elektroniczne należy przekazywać do wyznaczonych miejsc.

Nie wyrzucaj, naprawiaj!

Zasada „nie wyrzucaj, naprawiaj” wspiera zrównoważony styl życia i ogranicza ilość produkowanych odpadów. Pozwala oszczędzać surowce i korzystnie wpływa na dostępność zasobów naturalnych. Poza tym, dzięki naprawianiu już istniejących produktów można ograniczać zużycie energii potrzebnej do produkcji nowych. Naprawa jest też często tańszą alternatywą. Pozwala przedłużyć życie przedmiotów o znacznej wartości ekonomicznej.

Choć oczywiście nie w każdej sytuacji naprawa ma sens, z reguły warto przynajmniej ją rozważyć. Niestety w dzisiejszej kulturze króluje konsumpcjonizm. Wprowadzenie zasady „nie wyrzucaj, naprawiaj” na szeroką skalę wymaga zmiany myślenia społecznego i wprowadzenia modyfikacji w zakresie nawyków konsumenckich. Wartość przedmiotów powinna być mierzona nie tylko pod kątem ich nowości, ale również trwałości, wytrzymałości i przydatności do naprawy.

Kupuj rozsądnie

Bycie eko jest też nieodłącznie związane z rozsądnym podejściem do zakupów. Przede wszystkim warto inwestować w trwałe produkty, które posłużą przez długi czas. Wówczas zminimalizowana jest potrzeba częstych wymian. Dobrym przykładem może być tutaj wyposażenie sypialni. Wysokiej jakości materac sprężynowy 90×200 cm może spełniać swoje funkcje kilka, a nawet kilkanaście lat! Z kolei wybór słabego modelu, który jest po prostu tani, nie tylko wiąże się z koniecznością szybkiej wymiany na nowy egzemplarz, ale również stanowi jedynie pozorną oszczędność.

Robienie rozważnych zakupów powinno wiązać się także z kupowaniem produktów i minimalistycznych opakowaniach. Coraz częściej można znaleźć kosmetyki i jedzenie, które są pakowane bez zastosowania plastiku. Producenci chętnie korzystają też z materiałów pochodzących z recyklingu.

Zakupy z umiarem to podstawa! Unikanie nadmiernego konsumpcjonizmu pomaga w oszczędzaniu surowców naturalnych. Staranne planowanie i kupowanie tylko tego, co jest rzeczywiście potrzebne, ma ogromne znaczenie. W odniesieniu do produktów spożywczych istotne jest to, aby wybierać jak najwięcej produktów sezonowych. Wspiera to zdrowe praktyki konsumenckie i zmniejsza zależność od importu.

Czy bycie wege jest eko?

Już od wielu lat popularnością cieszy się dieta wegetariańska i wegańska. Warto pamiętać o tym, że nie tylko całkowite wyeliminowanie mięsa, ale nawet jego ograniczenie, wpływa korzystnie na środowiska. Produkty pochodzenia zwierzęcego wymagają wykorzystania do ich przygotowania dużej ilości zasobów. Przemysł mięsny wiąże się też ze znaczną emisją gazów cieplarnianych (mowa tu m.in. o metanie).

Mniejszy popyt na mięso wiąże się z ograniczeniem zużycia wody, ochroną bioróżnorodności i zredukowaniem zanieczyszczenia gleby i wód. Hodowla zwierząt wiąże się z produkcją dużej ilości odpadów i stosowaniem pestycydów. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że samo wyeliminowanie mięsa nie wystarczy. Powinno iść w parze z innymi, podstawowymi nawykami korzystnymi dla środowiska.

Przeczytaj też: Jaki rodzaj poduszki wybrać?