Zdrowy sen jest dziecku niezbędny do prawidłowego rozwoju. Umożliwia rośnięcie, przybieranie na wadze, zdobywanie nowych umiejętności i regenerację organizmu po aktywnym dniu. Dlatego wybór materaca dla dziecka jest tak ważnym zadaniem – na co zwrócić uwagę, by zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo?
Kupujemy materac dla dziecka – dlaczego ten wybór jest tak ważny?
To właśnie podczas snu działanie hormonu wzrostu jest najintensywniejsze – nic dziwnego, że niemowlaki potrafią spać nawet 20 godzin, skoro ma to tak ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Spędzanie długiego czasu w łóżeczku wymaga najwyższej jakości materaca, gwarantującego bezpieczeństwo i zdrowy wypoczynek.
W przypadku najmłodszych to właśnie bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią. Niewłaściwie dobrany materac dla niemowlakaprzyczynić się może do powstania wielu problemów zdrowotnych, np. alergii, kłopotów dermatologicznych czy ortopedycznych. Wszystko dlatego, że małe dziecko jest wyjątkowo podatne na uczulenia i podrażnienia, a jego giętki kręgosłup potrzebuje solidnego podparcia. Problematyczne może być również spadanie z materaca, gdy jest używany poza łóżeczkiem – z tego powodu dobre materace dla niemowlaka często mają łódkowaty kształt, z podwyższonymi bokami i niższym blatem (np. Hilding Safety Smyk).
Wybór właściwego materaca dla dziecka starszego lub nastolatka jest równie istotny. Przedszkolaki są bardzo ruchliwe, a organizm nastolatka intensywnie się zmienia – w obu przypadkach dobry materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając komfort i anatomiczne ułożenie kręgosłupa niezależnie od przyjmowanej pozycji. To ważne m.in. ze względu na profilaktykę wad postawy, potrzebę efektywnej regeneracji w trakcie snu oraz zapobieganie porannym bólom kręgosłupa, mięśni czy stawów. Dobry materac ułatwi też zachowanie czystości i higieny, co nie zawsze jest proste w przypadku młodych użytkowników.
Materace dla dzieci – poznajmy ich najważniejsze cechy
Jakie cechy łączą większość materacy dziecięcych? Nowoczesne materace bazują przede wszystkim na innowacyjnych piankach nowej generacji, takich jak pianka termoelastyczna czy pianka wysokoelastyczna. Warto wiedzieć, że te unikalne komponenty zapewniają stabilne podparcie kręgosłupa i równomierne rozłożenie ciężaru ciała, a jednocześnie ich elastyczność i plastyczność stanowią gwarancję pełnego komfortu i dopasowania do anatomicznych krzywizn.
Dobry materac dziecięcy to produkt antyalergiczny, pozbawiony elementów mogących powodować uczulenie. Wynika to nie tylko z zastosowania nieuczulających nowoczesnych pianek, ale też z wykorzystania antyalergicznych materiałów do wykonania pokrowca. Pamiętajmy, że to właśnie pokrowiec dotyka bezpośrednio delikatnego i podatnego na podrażnienia ciała dziecka, dlatego musi wyróżniać się najwyższą jakością.
Odpowiedni materac dla dzieci cechują także doskonała przewiewność i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Rozwiązania zapewniające dobrą cyrkulację powietrza stosowane są zarówno w samej konstrukcji materaca, jak i w poszczególnych pokrowcach. Dzięki temu unika się wilgotnienia materaca, rozwoju pleśni, gromadzenia się roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów.
Wiele dobrych materacy dziecięcych ma odpowiednie certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość. Warto zdecydować się na model z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, przebadany pod kątem bezpieczeństwa i higieny (np. Hilding Kołysanka).
Jak wybrać dobry rozmiar materaca dziecięcego?
Materace dla dzieci dostępne są w rozmiarach typowo dziecięcych, chociaż starszaki i nastolatki mogą z powodzeniem korzystać z modeli o takich samych rozmiarach jak osoby dorosłe bądź z modeli dedykowanych młodzieży. Przy wyborze rozmiaru dla starszaków kierujemy się podobną zasadą jak w przypadku dorosłych: zakładamy, że długość materaca powinna być o co najmniej 20 cm większa niż wzrost użytkownika, a szerokość powinna wynosić minimum 70 cm dla jednej osoby. Warto zwrócić uwagę na budowę ciała – przy większej wadze możemy zdecydować się na większą szerokość, która zapewni komfort i swobodę ruchów.
Z myślą o niemowlakach i małych dzieciach powstają specjalne materace dziecięce o standardowych wymiarach 60 x 120 cm i 70 x 140 cm. Zapewniają najmłodszym wygodny sen i odpowiednią ilość przestrzeni.
Pamiętajmy, że dzieci bardzo szybko rosną. Dlatego rozsądniej jest kupić materac nieco „na wyrost” niż „na styk” – spanie na zbyt małym materacu jest nie tylko niekomfortowe, ale i niezdrowe dla kręgosłupa.
Jak wybrać dobrą twardość materaca dziecięcego?
Jaki materac dla dziecka warto wybrać? Jednym z ważnych parametrów jest poziom twardości. To on decyduje o tym, czy po położeniu się na materacu będziemy mieli poczucie zapadania się, czy raczej sztywnego podtrzymania. W przypadku materacy dziecięcych dla najmłodszych wybór jest dość prosty – powinny mieć średni poziom twardości. Modele średnio twarde sprawdzają się z reguły aż do 10 roku życia dziecka. Dają solidne podparcie, utrzymując kręgosłup w prawidłowej pozycji i niwelując ryzyko wystąpienia wad postawy czy bólu pleców. Jednocześnie nie są zbyt sztywne i dostosowują się do kształtu ciała, zapewniając komfort i pełne odprężenie. Jeżeli jednak zauważymy, że materac mocno zapada się pod ciężarem dziecka, być może przyszła pora na model o większej twardości lub podwyższenie twardości materaca np. za pomocą maty kokosowej.
Kiedy dziecko korzysta już z materaca przeznaczonego dla osoby dorosłej, poziom twardości należy dostosować do masy ciała. Przy wadze poniżej 60 kg zaleca się materac miękki (H1), a powyżej 60 kg średnio twardy (H2). Świetną propozycją dla osób szczególnie dbających o zdrowy kręgosłup są nowoczesne materace z kilkoma strefami twardości, zapewniającymi wysoką elastyczność punktową i nacisk dostosowany do specyfiki poszczególnych partii ciała. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w innowacyjnym materacu piankowym Hilding Breakdance z pokrowcem o atrakcyjnym młodzieżowym designie. Ponieważ potrzeby i preferencje nastolatków potrafią zmieniać się w mgnieniu oka, warto zainwestować w materac odwracalny o 2 poziomach twardości, który można błyskawicznie dostosować do bieżącej sytuacji.
Gdzie w Białymstoku kupić dobry materac dla dziecka?
Chcemy znaleźć najlepszy materac dla dziecka w Białymstoku – co możemy zrobić? Pierwszym rozwiązaniem jest odwiedzenie wielu lokalnych sklepów z materacami, obejrzenie wybranych modeli i porównanie ich między sobą. Musimy jednak zarezerwować sobie sporo czasu na jeżdżenie po mieście i zaglądanie do kolejnych sklepów. Drugą opcją są zakupy przez Internet. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Po pierwsze, w sklepie online możemy obejrzeć dziesiątki materacy dla dzieci w jednym miejscu, nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu i energii na dojazdy. Po drugie, nie czujemy żadnej presji i możemy na spokojnie porównać konkretne parametry i ceny. Co więcej, korzystamy ze szczegółowych opisów poszczególnych modeli, a w razie potrzeby mamy do dyspozycji wiele sposobów kontaktu z fachową obsługą. Ważne jest również, że zakupiony materac możemy bez pośpiechu obejrzeć w domu. Jeżeli nie spełnia naszych oczekiwań, istnieje możliwość bezproblemowego dokonania zwrotu lub wymiany.
Wybór materaca dla dziecka krok po kroku – o czym nie wolno zapomnieć?
Jaki materac dla noworodka warto wybrać, a jaki sprawdzi się u przedszkolaka czy ósmoklasisty? Planując zakup materaca dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę jego potrzeby i preferencje, a także stan zdrowia czy codzienne przyzwyczajenia. Poniżej przypominamy – krok po kroku – na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.
- Wybór rozmiaru materaca – w zależności od wieku, wagi i wzrostu.
- Wybór twardości materaca – dla młodszych dzieci średnio twardy, w przypadku dzieci korzystających z materacy dla dorosłych w zależności od wagi.
- Wybór rodzaju materaca – z reguły materace dziecięce wykonane są z pianki, warto wybrać pianki nowej generacji, np. termoelastyczną czy wysokoelastyczną.
- Przewiewność i odprowadzanie wilgoci – sprawdź, czy wybrany model ma przewiewny pokrowiec i system wentylacyjny zapewniający prawidłową cyrkulację powietrza.
- Antyalergiczność – czy wybrany model wykonano z antyalergicznych materiałów (nie zapomnij o pokrowcu)?
- Certyfikaty – czy wybrany model ma certyfikaty gwarantujące wysoką jakość (np. pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka)?
- Dodatkowe walory prozdrowotne – np. 7 stref twardości, 2 poziomy twardości, antybakteryjne czy przeciwgrzybicze komponenty.
- Praktyczne udogodnienia – np. łatwy do prania pokrowiec, model odwracalny, możliwość użycia na stelażu.
Zakup materaca dziecięcego to duże wyzwanie – warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, jakie parametry będą dla nas najistotniejsze. Uwzględniamy przede wszystkim wiek, wzrost i wagę dziecka, ale też jego potrzeby zdrowotne i upodobania. Ciekawym rozwiązaniem są zakupy w Internecie, pozwalające na spokojne przeglądanie dziesiątek modeli materacy i porównywanie ich najważniejszych cech oraz cen.