Wybór materaca do łóżka powinien być przemyślany, na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnych parametrach i w różnym zakresie cenowym. Warto jednak pamiętać, że podłoże do spania to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest, aby zapewniło nie tylko odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, ale również komfort użytkowania oraz regenerujący, zdrowy sen.

Czym jest twardość materaca?

Twardość podłoża określana jest w międzynarodowej skali oznaczanej literą „H” przeważnie w przedziale od 1 do 4. Stopień twardości musi zawsze odpowiadać ciężarowi ciała osoby, która będzie na nim spała – nieodpowiednie dobranie twardości materaca spowoduje, że będzie on niewygodny, co może znacząco rzutować na jakość snu oraz regenerację organizmu w nocy.

Oczywiście skala twardości materaca to nie jedyne kryterium, jakie musi zostać przeanalizowane przed dokonaniem zakupu. W dzisiejszej ofercie rynkowej dostępne są materace, które jeszcze lepiej dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała z uwzględnieniem, iż poszczególne partie ciała potrzebują odmiennego podparcia. Można wyodrębnić materace 3-,5- i 7-strefowe podpierające odpowiednio głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Dla kogo zatem strefy twardości będą korzystne?  Przede wszystkim dla użytkowników, którzy mieszą się gdzieś pośrodku w ogólnoprzyjętej statystyce, czyli są typowej budowy, a ich waga nie odchyla się drastycznie w żadną stronę.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Twardość materaca – jak dobierać?Materac to przede wszystkim inwestycja w zdrowie. Źle dobrane podłoże może powodować bóle pleców lub czasem nawet i poważniejsze problemy z kręgosłupem. Czas spędzany w łóżku powinien zapewnić użytkownikowi maksymalny wypoczynek, tak aby organizm mógł się zregenerować po całym dniu. Stąd, niezależnie od rodzaju wypełnienia, twardość materaca powinna być przede wszystkim dopasowana do wagi użytkownika. W zakupie dostępne są podłoża miękkie, średnie oraz twarde, a stopień twardości materacy służy określeniu jakiemu użytkownikowi dedykowany jest dany produkt.

Twardość materaca 

Powyższa tabela w prosty sposób pokazuje, jak powinno się odczytywać stosowaną symbolikę oraz jaka twardość materaca będzie odpowiednia w danej kategorii wagowej.

Można zatem przyjąć, że:

  • H1 to materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg, w tym dla dzieci,
  • H2 to materace średnio miękkie, w sam raz dla osób o wadze od 50 do 80 kg,
  • H3 to materace średnio twarde, sprawdzą się dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych,
  • H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Znajdując się na granicy dwóch kategorii, najlepiej dokonać wyboru według indywidualnych preferencji co do twardości. Oczywiście są to dość ogólne zalecenia. Najistotniejszą kwestią w doborze twardości jest nacisk miejscowy – inaczej bowiem rozkłada się masa 100 kg dla użytkownika o wzroście 180 cm, a inaczej dla takiego o wzroście 160 cm. Jednocześnie inna twardość może być zalecana w przypadku problemów z krążeniem, schorzeń kręgosłupa czy ogólnych problemów ze snem. W takich przypadkach warto dodatkowo skonsultować wybór materaca ze specjalistą.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Jak wspomniano wcześniej twardość materaca klasyfikowana jest w czterostopniowej międzynarodowej skali oznaczanej literą „H”. Stąd w specyfikacji danego produktu zawsze widoczna będzie twardość materaca h1, h2, h3 lub h4 (pokazana w skali lub podana w tabeli jako pojedynczy symbol). Warto pamiętać, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym przede wszystkim od wagi oraz przyzwyczajeń użytkownika. Przyjmuje się, że podłoże miękkie jest bardziej odpowiednie dla osób, które preferują spanie na boku lub często zmieniają pozycję w trakcie snu. Z kolei osobom śpiącym na brzuchu lub plecach zaleca się wybór twardszego podłoża.

W przypadku wątpliwości, czy dany materac będzie spełniać swoją rolę, można skontaktować się bezpośrednio z wybranym producentem na przykład poprzez rozmowę online z konsultantem dostępną na stronie internetowej lub wybrać się do salonu i porozmawiać ze sprzedawcą. Dobrze dobrany materac powinien dopasować się do kształtu ciała, zapewniając prawidłowe ułożenie kręgosłupa. W sklepach oferujących materace często są przygotowane specjalne ekspozycje umożliwiające ich przetestowanie. Mając taką możliwość zaleca się wykonanie tzw. „testu płaskiej ręki”. Należy położyć się na materacu, następnie umieścić dłoń pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Ręka napotka opór, jeśli podłoże okaże się zbyt miękkie bądź wytworzy się zbyt duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem, jeśli materac będzie zbyt twardy.
Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić również uwagę kwestię czy na materacu będzie spała jedna czy dwie osoby. Jeden wspólny (szeroki) materac będzie w odczuciu bardziej miękki aniżeli dwa wąskie o tym samym wkładzie. Decydując się na zakup jednego materaca dla dwojga należy również wziąć pod uwagę oddziaływanie ruchów jednej osoby śpiącej na drugą. Podłoże, które drga i faluje pod wpływem ruchu, może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia obojga użytkowników. Nieustannie przerywany sen może być tak samo szkodliwy jak jego brak! Zakłócenia snu mogą doprowadzić do pogłębienia się stresu, negatywnych emocji i depresji. Stąd materace do łóżka dla par powinny chłonąć hałas oraz maksymalnie redukować przenoszenie drgań. Jak dobrać twardość materaca dla dwojga? Najlepiej zacząć od doboru odpowiedniego wkładu. W podwójnym łóżku dość dobrze poradzą sobie materace kieszeniowe, których sprężyny uginają się wyłącznie pod ciężarem ciała użytkownika, doskonale izolując nacisk na materac. Tutaj warto zwrócić uwagę na model Tango, skandynawskiego producenta Hilding Anders. którego konstrukcja oparta jest na sprężynach kieszeniowych. Dwustronne, rolowane podłoże posiada stopień twardości H3. Każda sprężyna umieszczona jest w woreczku z flizeliny i nie styka się ze sprężyną obok – takie rozwiązanie zapewnia wysoką elastyczność punktową. Poszczególne sprężyny reagują na ciężar ciała indywidualnie, uginają się tylko strefy zwiększonego nacisku. Dzięki temu partner śpiący obok nie obudzi się pod wpływem ruchów drugiej osoby. Komfort użytkowania podnosi pianka lateksowa umieszczona po jednej stronie materaca oraz pianka HR znajdująca się po stronie przeciwnej. Obie pianki dostosowują się do anatomicznej budowy, zapewniając kręgosłupowi optymalne wsparcie. Dodatkową zaletą jest fakt, że producent udziela 15-letniej gwarancji na wkład materaca.