Podczas snu kręgosłup musi znajdować się w odpowiedniej, zalecanej przez lekarzy pozycji, a do tego powinien być podpierany przez podłoże na całej jego długości. Wówczas mięśnie, które w ciągu dnia utrzymują kręgosłup w pionie, mają szansę na regenerację, a dana osoba będzie mogła rozpocząć swoje poranne zadania z większą porcją energii. Nie zawsze jednak udaje się uzyskać właściwe podparcie pleców i ich okolic, zwłaszcza jeśli za łóżko służy stara wersalka, kanapa lub sofa. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się materac nawierzchniowy, który doskonale nadaje się jako nakładka termoelastyczna na materac główny lub inną powierzchnię. Konstrukcja ta doskonale niweluje wszelkie nierówności, a dzięki nowoczesnym piankom materac nawierzchniowy idealnie dostosowuje się do ciała danej osoby i jego wszelkich cech. Przekonaj się, jak wygodne jest to rozwiązanie i sprawdź, na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować.
Czym cechuje się materac nawierzchniowy i co odróżnia go od innych tego typu konstrukcji?
Na wstępie warto zauważyć, że materac nawierzchniowy pod wieloma względami podobny jest do tradycyjnych, grubych materacy kładzionych bezpośrednio na stelaż. Obie konstrukcje spełniają podobną rolę (podpieranie kręgosłup podczas snu, odciążając tym samym mięśnie), są wykonane z podobnych materiałów, a do tego wyglądają bardzo podobnie. Na pierwszy rzut oka wiadomo jednak, który z modeli jest materacem nawierzchniowym, a decyduje o tym grubość. Wkładka materaca nawierzchniowego jest wyraźnie cieńsza – ma raptem kilka centymetrów (od 7 do 9 cm), a wypełnienie modeli tradycyjnych z kolei mierzy do 18-19 cm. Sprawi to, że materac nawierzchniowy nie powinien być stosowany samodzielnie, ponieważ może dojść do jego nagłego uszkodzenia lub znacząco skróci się czas eksploatacji konstrukcji.
Sam materac nawierzchniowy przypomina matę do ćwiczeń, materiał z jakiego został wykonany to pianka. Oprócz materacy nawierzchniowych z pianki termoelastycznej, wyróżnia się również konstrukcje z wkładem przygotowanym z pianki wysokoelastycznej i lateksowej. Każdy z modeli przygotowany został z nieco inne odmiany wspomnianych materiałów, dlatego produkt końcowy różnił się będzie właściwościami, w tym stopniem twardości, poziomem przewiewności czy tym, w jakich aspektach będzie to konstrukcja przyjazna dla alergików. Na to, jaki materac nawierzchniowy warto wybrać wpływa wiele czynników, dlatego przy przeglądaniu oferty sklepu należy pamiętać o preferencjach osoby, która będzie na nim codziennie spać.
Użytkownicy chwalący sobie stabilność podczas nocnego wypoczynku, powinny zdecydować się na materac nawierzchniowy twardy. Model Hilding Bass wykonany został z przepuszczające powietrza pianki Velvet Touch, który zapobiega powstawaniu uczucia zapadania się. Do tego model ten reaguje punktowo na obciążenie i nie przenosi drgań, dzięki czemu materac nawierzchniowy marki Hilding Anders doskonale sprawdzi się w mieszkaniu pary.
Stopień twardości i materiał wykonania, czyli podział materacy nawierzchniowych
O tym, na jaki materac nawierzchniowy zdecyduje się dana osoba, wpływa wiele czynników, a głównymi są stopień twardości i materiał, z jakiego został przygotowany wkład. Wypełnienie materaca nawierzchniowego to przede wszystkim różnego rodzaju pianki, które dostosowują się do ciała użytkownika, podpierając jego kręgosłup. Nakładka termoelastyczna na materac główny to szczególny rodzaj konstrukcji nawierzchniowej, ponieważ aktywnie reaguje na temperaturę ciała użytkownika. Dzięki termoregulacji materac nawierzchniowy lepiej dostosowuje się do ciała użytkownika, co sprawia, że sama pianka stanowi lepsze podparcie dla kręgosłupa. Tutaj godnym polecenia modelem jest materac nawierzchniowy Hilding Alt.
Materiał wypełnienia wpływa również na stopień twardości, dlatego warto mieć na uwadze to, komu będzie służyła dana konstrukcja. Oprócz materacy nawierzchniowy twardych warto również pamiętać o modelach miękkich wykonanych z pianki wysokoelastycznej, które idealnie nadają się dla osób cierpiących na bóle pleców. Materace nawierzchniowe Hilding Anders są odwracalne, co oznacza, że można łatwiej dostosować ich stopień twardości do potrzeb użytkownika, a do tego zwiększa się poziom higieny całej konstrukcji.
Kiedy warto zdecydować się na materac nawierzchniowy?
Materac nawierzchniowy może być stosowany w różnych warunkach, a często bywa wykorzystywane przez osoby, które narzekają na poranne bóle ramion, karku czy pleców. Może to powodować niewyspanie, a w dłuższej perspektywie czasu prowadzić do poważnych schorzeń czy zwyrodnień kręgosłupa. Materac nawierzchniowy pozwoli w łatwy i stosunkowo tani sposób pozbyć się problemów z bólami kręgosłupa.
Konstrukcja ta sprawdzi się również jako materac nawierzchniowy ortopedyczny dla osób podczas rehabilitacji. Dzięki piankom wysoko- i termoelastycznym model ten będzie doskonale podpierał kręgosłup osoby zmagającej się z chorobą, a do tego zapobiega powstawaniu odleżyn, które są częstym problemem wśród osób leżących. Elastyczność materaca nawierzchniowego ortopedycznego sprawia, że będzie on idealnie współgrał z łóżkami z opcją regulacji kąta oparcia i podnóżka. Wartym uwagi materacem nawierzchniowym ortopedycznym jest model Hilding Tenor z 15-letnią gwarancją.
Gdzie stosuje się materace nawierzchniowe?
Materace nawierzchniowe są powszechnie stosowane w mieszkaniach jednoosobowych, w których rolę łóżka pełni stara wersalka lub kanapa. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom nakładka termoelastyczna na materac główny może być przechowywana na niewielkiej przestrzeni i zakładana na daną powierzchnię tuż przed snem. Dużą zaletą materaca nawierzchniowego jest również to, że zakrywa wszelkie szczeliny, które są charakterystyczne dla kilku częściowych kanap, zwiększając tym samym komfort wypoczynku.