Odpowiednio dobrana poduszka do spania to gwarancja w pełni komfortowego snu i zdrowego ułożenia ciała. Pozwala wyeliminować poranną sztywność szyi, napięciowe bóle głowy czy uczucie dyskomfortu w okolicy karku. Na co zwrócić uwagę, wybierając idealną poduszkę?

Dobra poduszka do spania – dlaczego jest tak istotna?

Urządzając sypialnię, wiele czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego materaca. Doskonale wiemy, że od tego zależy komfort naszego snu. Warto pamiętać, że zakup poduszki jest tak samo istotną kwestią. Jedynie dobra poduszka do spania pozwoli cieszyć się pełnym odprężeniem i regeneracją podczas snu.

Lekceważenie kwestii związanych z wyborem poduszki może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Jedną z nich jest po prostu dyskomfort związany z niemożnością osiągnięcia wygodnej pozycji, prowadzący nieraz do poważnych problemów ze snem.

Kluczową sprawą jest niewłaściwe ułożenie kręgosłupa szyjnego, skutkujące poranną sztywnością karku, napięciem mięśniowym czy bólami głowy. Warto wiedzieć, że poduszka wpływa pośrednio na ułożenie całego kręgosłupa, nie tylko odcinka szyjnego – np. zbyt wysoka może powodować bóle w odcinku piersiowym. Niestety brak dobrej poduszki do spania nie pozwala w pełni korzystać z zalet nawet najlepszego materaca, wymuszając przyjęcie niewygodnej i niezdrowej pozycji.

Rodzaje poduszek – na który się zdecydować?

Hilding Anders - rodzaje poduszekJaka poduszka do spania jest najlepsza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – powinna być przede wszystkim dopasowana do naszego stanu zdrowia, preferencji czy najczęściej przyjmowanej podczas snu pozycji. Przykładowo osoby śpiące na brzuchu powinny sięgnąć po poduszki miękkie i płaskie, alergicy po modele z właściwościami antyalergicznymi, a użytkownicy cierpiący z powodu bólu karku po specjalne poduszki ortopedyczne. Istnieją liczne rodzaje poduszek, różniące się m.in.:

  • długością, szerokością i wysokością,
  • kształtem,
  • twardością,
  • przewiewnością,
  • sprężystością.

Wymienione cechy w dużej mierze wiążą się z zastosowaniem konkretnego rodzaju wypełnienia: naturalnego, syntetycznego lub specjalistycznego. Na rynku znajdziemy także wysokiej jakości poduszki do spania mające status wyrobu medycznego (np. ergonomiczna poduszka z pianki termoelastycznej z masującymi wypustkami Visco Prime od marki Hilding).

Czym wyróżniają się poduszki z wsadem naturalnym?

Poduszka do spania z wsadem naturalnym to tradycyjne i często spotykane rozwiązanie. Jej wypełnienie stanowią najczęściej pierze i puch, jednak coraz częściej sięga się też po naturalne łuski, np. grykę, owies, orkisz, płaskurkę lub proso.

Dobra poduszka do spania z naturalnym wypełnieniem jest przyjemnie miękka, łatwa do dowolnego ułożenia i delikatna. Spodoba się zwolennikom tradycyjnych modeli, wyróżnia się także uniwersalnością – klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Kolejne zalety to lekkość, dobra przewiewność i właściwości termoregulacyjne.

Do minusów wkładu naturalnego zaliczyć trzeba jego wysoką cenę, a także fakt, że dla wielu osób pierze jest silnie alergizujące. Ciekawą alternatywę dla alergików stanowi wspomniana poduszka do spania z naturalną łuską – nie uczula, a dodatkowo może mieć właściwości prozdrowotne (np. łuska orkiszu poprawia krążenie).

Czym wyróżniają się poduszki z wsadem syntetycznym?

Kolejne popularne rozwiązanie to poduszki do spania z wsadem syntetycznym. Do ich wypełnienia najczęściej wykorzystywany jest poliester w postaci włókien lub granulatu. Warto zdecydować się na nieco droższą wersję, w której włókna poliestrowe pokryto dodatkowo silikonem – pozwala to zwiększyć sprężystość poduszki i zapewnić lepsze podparcie kręgosłupa.

Do plusów poduszek z wsadem syntetycznym należy zaliczyć przede wszystkim ich niską cenę, ale również ergonomię i właściwości antyalergiczne. Dodatkowo modele z tym rodzajem wypełnienia są wyjątkowo praktyczne – można łatwo je wyprać, a często nawet wysuszyć w suszarce bębnowej.

Czym wyróżniają się poduszki z wsadem specjalistycznym?

Najlepsza poduszka do spania to ta perfekcyjnie dopasowana do potrzeb użytkownika. Poduszki z wsadem specjalistycznym wyróżniają się wykonaniem z nowoczesnych materiałów doskonale dopasowujących się do ciała niezależnie od przyjmowanej podczas snu pozycji czy kształtu i wagi głowy. Wiele z nich to modele mające status wyrobów medycznych – są szczególnie polecane osobom z problemami ortopedycznymi.

Wysokiej jakości poduszki z wsadem specjalistycznym powstają najczęściej z pianki termoelastycznej lub lateksu. Dzięki temu mogą zagwarantować optymalne podparcie kręgów szyjnych i podtrzymanie głowy, co skutkuje w pełni komfortowym, regenerującym snem, a dodatkowo zapobiega problemom zdrowotnym związanym z nieprawidłową pozycją podczas odpoczynku.

Zastanawiając się, jaką poduszkę wybrać, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania wdrażane przez czołowych producentów – zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala maksymalnie podwyższyć poziom komfortu. Na szczególną uwagę zasługują poduszki do spania profilowane, wyróżniające się ergonomią i kształtem dopasowanym do potrzeb wrażliwych górnych części ciała. W nowoczesnych modelach specjalistycznych stosuje się m.in. takie innowacje jak:

  • wypełnienie ze specjalnymi masującymi wypustkami (np. Hilding Visco Prime),
  • wypełnienie z włóknami węglowymi, które dzięki absorbowaniu ładunków elektrycznych eliminują stres i napięcie mięśniowe (np. Hilding Antistress Carbon),
  • wypełnienie z dodatkiem ekstraktu naturalnego oleju roślinnego, zapewniające pełną regenerację (np. Hilding Visco Green).

Najlepsze poduszki do spania w Białymstoku – gdzie je kupić?

Poszukując najlepszej poduszki do spania w Białymstoku, możemy odwiedzić wiele sklepów znajdujących się w okolicy. Skoro już wiemy, jak ważny jest wybór właściwego produktu, dobrze jest poświęcić na wizyty w sklepach odpowiednią ilość czasu. Wygodną alternatywą dla zakupów stacjonarnych będzie wybór poduszki w sklepie internetowym. Dlaczego warto się na to zdecydować?

Zakupy online to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Zamiast odwiedzać kolejne sklepy, oglądamy wszystko w jednym miejscu, nie wychodząc z domu. Takie rozwiązanie jest bardzo rozsądne – nie ulegamy presji czasu czy chęci kupienia czegokolwiek, możemy na spokojne przyjrzeć się zaletom i wadom poszczególnych poduszek, porównać ich parametry oraz przemyśleć decyzję. Dużym ułatwieniem jest także możliwość skorzystania ze szczegółowego opisu zamieszczonego w sklepie internetowym, a w razie potrzeby – ze wsparcia konsultanta. Dodatkowa zaleta to spora liczba produktów dostępnych w Internecie w promocyjnych cenach.

Zakup poduszki online jest wyjątkowo wygodny. Możemy liczyć na szybką wysyłkę za pomocą sprawdzonej firmy kurierskiej, a następnie przetestować produkt w domu – jeśli nie spełni oczekiwań, istnieje możliwość zwrotu lub wymiany.

Wybór poduszki krok po kroku – o czym warto pamiętać?

Wybierając poduszkę do spania, należy zwrócić uwagę na swoje potrzeby i przyzwyczajenia. Poniżej kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć.

Twardość poduszki do spania

Poduszka do spania może mieć różną twardość, uzależnioną głównie od rodzaju wsadu. Jeśli chodzi o tę kwestię, wybór poduszki powinien być dopasowany do najczęściej przyjmowanej podczas snu pozycji. Sen na brzuchu wymaga poduszki dość miękkiej i płaskiej, która pozwoli uniknąć nadwerężenia kręgosłupa szyjnego. Osoby śpiące na plecach powinny wybrać model średnio twardy, dzięki któremu szyja nie będzie się wyginać w nienaturalny sposób. Najtwardsze modele przeznaczone są dla osób śpiących na boku i wymagających stabilnego podparcia.

Wielkość i kształt poduszki

Eksperci podkreślają, że chociaż lubimy duże poduszki, to nie są one korzystne dla naszego zdrowia. Znacznie rozsądniejszy jest zakup prostokątnej poduszki do spania podpierającej jedynie odcinek szyjny, zamiast takiej sięgającej do odcinka piersiowego. Jeśli chodzi o wysokość, osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać poduszki płaskie, do 5 cm, z kolei osoby śpiące na plecach – modele średnio wysokie, mające ok. 8 cm. Użytkownicy śpiący na boku mogą zdecydować się na model o wysokości nawet powyżej 10 cm. Do najzdrowszych poduszek należą te profilowane, o wyjątkowo ergonomicznym kształcie.

Rodzaje poduszek – jakie wypełnienie wybrać?

Wybierane przez nas rodzaje poduszek muszą być dostosowane m.in. do stanu zdrowia. Osoby mające problemy z kręgosłupem mogą sięgnąć po poduszki do spania z wkładem specjalistycznym, najlepiej mające status wyrobów medycznych. Dobrym rozwiązaniem dla alergików będą poduszki specjalistyczne z innowacyjnych pianek, ewentualnie syntetyczne lub naturalne z niealergizującej łuski.

Jaki pokrowiec wybrać?

Dobry pokrowiec to gwarancja wygody i łatwego zachowania higieny. Warto zdecydować się na pokrowiec wykonany z antyalergicznych, antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych materiałów, zapewniający świetną cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Praktyczne modele mają prosty w obsłudze suwak rozdzielczy, a podczas prania nie tracą swoich właściwości.

Dobra poduszka do spania wyeliminuje problem porannego bólu szyi i sztywności karku. Wybierając odpowiedni dla siebie model, zwróćmy uwagę na takie cechy jak rodzaj wypełnienia, właściwości prozdrowotne czy kwestie praktyczne. Atrakcyjną alternatywą dla sklepu stacjonarnego jest sklep internetowy, pozwalający na przemyślane dokonanie wyboru i spokojne porównanie parametrów poszczególnych poduszek.