Ciąża to z całą pewnością bardzo wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przepełniony jest on radością i oczekiwaniem na nowego członka rodziny, ale także różnymi wyzwaniami, które często wiążą się z codziennym komfortem. Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy, jest odpowiednio dobrany materac. Wybór idealnego modelu może znacząco wpłynąć na jakość snu, który jest niezbędny do regeneracji organizmu i prawidłowego przebiegu ciąży. W poniższym artykule dowiesz się, jakie cechy powinien posiadać materac, aby zapewnić maksymalny komfort i wsparcie dla ciężarnej kobiety. Dowiesz się także tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca, jakie technologie i materiały są najkorzystniejsze oraz jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą właściwie dobrany model. Jeśli więc jesteś ciekawa tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie cechy powinien posiadać materac, aby zapewnić maksymalny komfort i wsparcie dla ciężarnej kobiety?

Zapewnienie maksymalnego komfortu i wsparcia dla kręgosłupa jest kluczowe. Jakie więc cechy powinien posiadać materac dla ciężarnej?

 • Optymalne wsparcie kręgosłupa – powszechnie wiadomo, że podczas ciąży, a zwłaszcza wtedy, kiedy brzuszek jest już dość duży, kręgosłup staje się mocno obciążony. Dlatego też materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, aby zapobiegać bólom pleców i zmniejszać nacisk na nerwy i mięśnie. Najlepiej sprawdzają się modele o średniej twardości, które doskonale dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała.
 • Redukcja punktów nacisku – ciąża powoduje, że kobietaIdealny materac SleepMed dla ciężarnej - jaki powinien być? przybiera na wadze, co może prowadzić do powstawania punktów nacisku, zwłaszcza w okolicach bioder i ramion. Materac powinien równomiernie rozkładać ciężar ciała, aby zmniejszyć nacisk na te wrażliwe obszary. Dzięki temu kobieta nie będzie odczuwać nieprzyjemnego mrowienia w kończynach czy innych częściach ciała.
 • Regulacja temperatury – kobiety w trakcie ciąży dość często doświadczają wahań temperatury swojego ciała. Zatem idealny materac powinien być wykonany z materiałów zapewniających dobrą cyrkulację powietrza i efektywne odprowadzanie ciepła, ponieważ tylko to pomoże utrzymać komfortową temperaturę podczas kilkugodzinnego odpoczynku.
 • Amortyzacja ruchów – wraz z rosnącym brzuchem kobieta może częściej zmieniać pozycje podczas snu. Materac powinien skutecznie minimalizować odczuwanie tych ruchów, aby nie wpływały one na komfort snu, zwłaszcza jeśli kobieta dzieli łóżko z partnerem.
 • Hipoalergiczne materiały – nie każdy wie o tym, że ciąża może zwiększać wrażliwość na alergeny. Dlatego też wybór materaca, który wykonany został z hipoalergicznych materiałów, może pomóc zmniejszyć ryzyko alergii i problemów z oddychaniem.
 • Łatwość w utrzymaniu czystości – materac powinien być także łatwy do wyczyszczenia, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia higieny, o którą szczególnie trzeba zadbać w trakcie ciąży. Najlepiej jest, kiedy materac posiada odpinany pokrowiec, który można wyprać w pralce.
 • Elastyczność i adaptacyjność – jeśli chodzi o właściwości materaca, to najlepiej, aby dostosowywał się on do kształtu ciągle zmieniającej się sylwetki. Dlatego też najlepszym wyborem będzie model posiadający w swoim wnętrzu piankę termoelastyczną lub wysokoelastyczną.

Wybór materaca spełniającego powyższe kryteria może znacząco wpłynąć na jakość snu ciężarnej kobiety, co jest niezwykle istotne przede wszystkim dla jej zdrowia i codziennego dobrego samopoczucia.

Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą właściwie dobrany materac?

Właściwie dobrany materac może przynieść liczne korzyści zdrowotne, które są szczególnie ważne dla ciężarnych kobiet. Oto niektóre z nich:

 • Poprawa jakości snu – po pierwsze idealny materac zapewni optymalny komfort oraz wsparcie dla ciała, co pozwoli na głębszy i bardziej regenerujący sen. Lepsza jakość snu z kolei przekłada się na polepszenie ogólnego samopoczucia, zmniejsza zmęczenie i zwiększa energię w ciągu dnia.
 • Redukcja bólu pleców i stawów – kiedy materac doskonale podpiera kręgosłup, a dodatkowo redukuje punkty nacisku na stawy, to dolegliwości bólowe mogą się znacznie zmniejszyć. W ciąży jest to szczególnie ważne, ponieważ mogą występować liczne bóle w obrębie pleców i bioder.
 • Lepsze krążenie krwi – materac, który równomiernie rozkłada ciężar ciała, pomaga jednocześnie w poprawie krążenia krwi. Lepsze krążenie zmniejsza ryzyko obrzęków nóg i stóp, które są częstą dolegliwością w ciąży.
 • Redukcja napięcia mięśniowego – materace, które dostosowują się do kształtu ciała, pomagają zredukować napięcie mięśniowe, co prowadzi do bardziej komfortowego i relaksującego snu.
 • Wsparcie dla zmieniającego się ciała – ciąża wiąże się z dynamicznymi zmianami w ciele kobiety. Jeśli wybierzesz elastyczny i adaptacyjny materac, to może on z całą pewnością dostosowywać się do tych zmian, zapewniając niezbędne wsparcie na każdym etapie ciąży.
 • Poprawa zdrowia psychicznego – lepsza jakość snu, redukcja bólu oraz napięcia przekłada się również na lepsze zdrowie psychiczne. Kobieta w ciąży, która dobrze się wysypia, jest mniej narażona na stres, lęki i depresję.

Jak możesz zauważyć, dobrze dobrany materac, spełniający oczekiwania, potrzeby i preferencje ciężarnej może znacząco wpłynąć na jej komfort, zdrowie i samopoczucie, wspierając ją jednocześnie w tym wyjątkowym i wymagającym okresie jej życia.

Poznaj model materaca marki SleepMed, który będzie idealny dla ciężarnej!

Materace SleepMed oferują szeroki wybór modeli, które mogą sprostać wyżej opisanym wymaganiom, zapewniając przyszłym mamom komfortowy i regenerujący sen przez cały okres ciąży. O których modelach dokładnie mowa? Jednym z nich jest SleepMed Premium, czyli model piankowy, a dokładniej termoelastyczny. W swoim wnętrzu skrywa dwie warstwy pianki wysokoelastycznej VPPHR z technologią Airforce: Hard oraz Soft i warstwę pianki termoelastycznej VitaRest. Materac wyposażony jest w technologię Airforce, która doskonale dba o optymalną cyrkulację powietrza, co w ciąży jest szczególnie istotne.

Naszym zdaniem materac SleepMed Premium jest doskonałym modelem dla kobiet w ciąży, dlatego, jeśli jesteś jedną z nich, to nie czekaj, tylko już dziś odmień jakość swojego snu na lepsze!

wyrób medycznySleepMed Premium to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego(mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.