Każdy z nas chciałby choć na moment wyrwać się z miasta i odetchnąć w pobliżu natury. Szczęśliwi posiadacze domku letniskowego mają taką możliwość – własna przestrzeń umożliwia im wyjazd i relaks w przytulnym, pięknym miejscu. Aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem, warto zadbać o odpowiedni wystrój. Dowiedz się, jak urządzić domek letniskowy!

Zalety posiadania domku letniskowego

Dlaczego warto w ogóle zdecydować się na domek letniskowy? Mimo że nie jest to tak często wybierana opcja na wakacje, jak na przykład pięciogwiazdkowy hotel, wciąż posiada liczne zalety, między innymi:

  • własna przestrzeń,
  • cisza i spokój,
  • możliwość relaksu,
  • bliskość z naturą,
  • elastyczność co do terminów,
  • brak tłumów,
  • możliwość zorganizowania czasu dokładnie tak, jak chcemy.

Jak urządzić domek letniskowy?Gdzie domek letniskowy?

Na domki letniskowe najczęściej wybierane są miejsca znajdujące się z dala od zgiełku i zgromadzeń. Miejmy jednak na uwadze, że aby wybudować taki domek, musimy liczyć się z kilkoma przepisami. Po pierwsze, domek letniskowy to rodzaj budowli rekreacji indywidualnej. Z tego względu nie możemy postawić go wszędzie – przestrzenie przeznaczone pod zabudowę mieszkalną nie wchodzą w grę. Musimy znaleźć taką działkę, na której nie ma zakazu zabudowań albo nie ma gruntów rolnych. Nie zapominajmy, że zanim zaczniemy pracę, niezbędne jest zdobycie pozwolenia na budowę.

Style aranżacyjne do domku letniskowego

Aranżacje wnętrza warto zacząć od wyboru stylu, jaki chcielibyśmy uwzględnić w naszym domku. Podczas dokonywania decyzji weźmy pod uwagę zarówno nasze preferencje, jak i to, co będzie pasować do klimatu naszej przestrzeni. Jeśli nasz domek znajduje się w środku lasu, być może wystrój glamour nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Mamy jednak wiele innych opcji. Niezaprzeczalnie pierwszym stylem, jaki przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o domku letniskowym, jest styl rustykalny. Zakłada on połączenie z naturą i powrót do korzeni, pomaga nam docenić nasz czas i skupić się na obecnym momencie. Jest pełny naturalnych, organicznych rzeczy, zarówno w przypadku dekoracji, jak i mebli. Produkty wykonane z drewna to podstawa rustykalizmu. Oprócz tego niezbędne okażą się naturalne tkaniny i własnoręcznie robione ozdoby. Postawmy ponadto na światło – dużo okien, otwartych przestrzeni i jasnych elementów.

Kolejnym stylem, który warto wziąć pod uwagę, to minimalizm. Obecny jest w najnowocześniejszych wnętrzach, ale w domku letniskowym również się sprawdzi. Styl minimalistyczny nawołuje do neutralności, ograniczenia ilości dekoracji, jasnych kolorów i harmonii. Wnętrza wykonane w taki sposób pomagają nam się zrelaksować i wyciszyć umysł. Jeśli w naszym domku najbardziej zależy nam na dobrym wypoczynku, postawmy właśnie na minimalizm. Gdy przepadamy za takim wystrojem, ale jednak dla siebie wolelibyśmy coś innego, zainteresujmy się stylem skandynawskim. W nim również odnajdziemy naturalne elementy, harmonię i sporo przestrzeni, ale wszystko z ciekawym efektem.

Mądre wykorzystanie przestrzeni 

Pamiętajmy o tym, że w domku letniskowym musimy liczyć się z ograniczoną przestrzenią. Pomieszczenia są zazwyczaj znacznie mniejsze. Z tego względu musimy mądrze wykorzystać miejsce. Pomoże nam w tym stworzenie planu, dzięki któremu będziemy wiedzieć, gdzie dokładnie umieścić dane meble. Plan pozwoli nam również wyobrazić sobie przyszłe wnętrze i wprowadzić ewentualne zmiany. W przypadku braku wystarczającego miejsca dobrze jest postawić na funkcjonalne przedmioty, które będą przydatne, ale nie będą niepotrzebnie zagradzać miejsca. Maksymalizm nie jest tu mile widziany – ograniczmy raczej ilość elementów, jakie planujemy umieścić w środku. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się przestrzenią i swobodą.

Przestrzeń do spędzania czasu 

Domek letniskowy to idealne miejsce do tego, aby dobrze się bawić i spędzić miły czas z bliskimi. Pamiętajmy o tym aspekcie, aranżując wystrój. Nie powinno zabraknąć tam większego pomieszczenia w formie salonu, w którym będziemy mogli wspólnie się zgromadzić. Wstawmy tam sofę, która umożliwi nam wygodne oglądanie filmów czy czytanie książek. Cennym dodatkiem może być sama biblioteczka, na której zgromadzimy interesujące nas tytuły. Warto dodać tam też różne gry planszowe, które umilą nam wieczory.

Zadbanie o wygodę

Domek letniskowy ma służyć odpoczynku, dlatego zadbanie o nasz komfort i wygodę wydaje się jednym z priorytetów. Wypełnijmy przestrzeń rzeczami, które sprawią, że wnętrze stanie się niezwykle przyjemne i przytulne. Bez wątpienia warto postawić na naturalne materiały, które będą miłe w dotyku, a do tego idealnie wpasują się do wybranego przez nas stylu aranżacyjnego. Puchate poduszki, grube koce, narzuty… – wszystkie te elementy wspaniale sprawdzą się w naszym domku. Równie przydatna będzie kołdra na lato, dzięki której zapewnimy sobie wysoki komfort termiczny. Podczas lata noce też potrafią być chłodne, dlatego warto zaopatrzyć się w ten produkt.

Domek letniskowy to świetna opcja, dzięki której będziemy mogli cieszyć się spokojnym wypoczynkiem zawsze wtedy, kiedy będziemy tego potrzebowali. Jeśli zadbamy o odpowiedni wystrój, sprawimy, że będziemy czuli się tam równie przytulnie co we własnym domu! W takich warunkach z pewnością skutecznie się zrelaksujemy.