Freeganizm to połączenie dwóch angielskich słów – free, czyli darmowy oraz veganism, czyli weganizm. Stanowi ruch w duchu zero waste, który w dzisiejszych czasach sprowadzany jest jedynie do przeszukiwania kontenerów i spożywania śmieci. Mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, czym jest oraz chce wprowadzić.

Dlaczego dobre produkty trafiają do śmieci?

Należy w znaczący sposób podkreślić, że freeganie nie zbierają zepsutej żywności. W dzisiejszych czasach wiele dobrych rzeczy trafia na śmietnik, w tym meble (szafy, krzesła), akcesoria sypialniane (kołdra letnia, materac) czy tekstylia (ubrania, koce). Istnieje wiele powodów, dla których dobra żywność trafia do kontenera, w tym:

  • rebranding marki,
  • zmiana wagi produktu,
  • zwroty i reklamacje,
  • mniej atrakcyjny wygląd,
  • wymiana asortymentu na koniec sezonu.

Wyrzucane produkty nie zawsze są po dacie ważności. W końcu, jeśli produkt był właściwie przechowywany, to na długo zachowuje swoje właściwości.

Ideologia freeganizmu

Freeganizm - czym się wyróżnia?Freeganizmu nie należy mylić z żebractwem czy szukaniem pożywienia w śmietnikach, jak to jest w sytuacji osób bezdomnych. Większość freegan nie robi tego z powodu złej sytuacji finansowej. Główną motywacją tutaj jest chęć wyrażenia sprzeciwu wobec rabunkowej gospodarki. Do zasadniczych wartości członków freeganizmu zalicza się sprzeciw wobec:

  • coraz większej produkcji i konsumpcji, które prowadzą do powstania nadmiaru śmieci,
  • obecnego, kapitalistycznego modelu gospodarki, który bazuje m.in. na nastawniczym wzroście ekonomicznym,
  • dzisiejszego marketingu opartego na psychologii manipulacji.

Co więcej, freeganizm stanowi alternatywne zaspokojenie codziennych potrzeb oraz przyczynia się do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Czy każdy może być freeganinem?

Na świecie są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy freeganizmu. Jednak nie da się zaprzeczyć – droga ta nie jest dla każdego. W dużej mierze decyduje o tym stan zdrowia oraz produkty, które możemy lub których nie powinniśmy jeść. Oczywiście można zapoznać się bliżej z ideami ruchu freegańskiego i zastanowić się nad własnymi zwyczajami konsumenckimi. Czasem wystarczy kupować mniej a częściej, aby ograniczyć wyrzucanie żywności, a także stawiać na mniej atrakcyjne pod względem wyglądu produkty. Dzięki temu pojawią się korzyści zarówno dla nas, jak i ogółu!

Freeganizm jasno pokazuje, że można przynieść do domu torby pełne warzyw, owoców czy innych produktów spożywczych, nie płacąc za nie ani złotówki. Tak naprawdę wystarczy tylko zrozumienie, o co chodzi w tym ruchu, a można cieszyć się zaoszczędzoną gotówką!

Przeczytaj także: