W dzisiejszych czasach dużo mówi się o ochronie środowiska. Ma ona na celu utrzymanie go w stanie zapewniającym optymalne warunki bytowania oraz gwarantujące ciągłość najważniejszych procesów w biosferze. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak polowi niszczymy swoje otoczenie, w tym powietrze, glebę oraz wodę. Przekłada się to na wiele chorób, które nam towarzyszą. Jednak, skąd one dokładnie wynikają?
Zanieczyszczone powietrze a zdrowie człowieka
Powietrze stanowi mieszaninę gazów i aerozoli. Jego skład zmienia się wraz z historią, a obecnie jest unormowany i w 78% składa się z azotu, w 21% z tlenu, w 0,04% z dwutlenku węgla i w 1% z innych gazów. Dla człowieka najważniejszą rolę odgrywa tlen. Pierwiastek ten jest niezbędny do wszelkich procesów fizjologicznych, w tym do regeneracji uszkodzonych tkanek. Oprócz tego gwarantuje właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz pozwala nam wykonywać wiele czynności. Niestety, w powietrzu znajdziemy również liczne zanieczyszczenia, które negatywnie oddziałują na środowiska oraz nasz organizm.
Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza?
Do głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza zalicza się domowe kotły i niską emisję. Oprócz tego uwzględnia się tutaj instalacje przemysłowe, transport czy rolnictwo. Natomiast w niewielkim stopniu za skażenie odpowiadają wybuchy wulkanów czy burze piaskowe.
Jak zanieczyszczenia powietrza oddziałują na organizm?
Długotrwała ekspozycja na niezdrowe powietrze prowadzi do zmian w obrębie układu oddechowego. Przejawia się to poprzez świszczący oddech czy napady kaszlu. Co więcej, kumulują się w organizmie i odpowiadają za zmiany nowotworowe.
Czy można uniknąć zanieczyszczeń powietrza?
Istnieje wiele rozwiązań, które dbają o czyste powietrze. Pierwszym z nich jest polityka firmy, która korzysta z ekologicznych źródeł energii, m.in. produkując materace sprężynowe. Do innych rozwiązań zalicza się pompa ciepła czy korzystanie z komunikacji miejskiej.
Zanieczyszczona gleba a zdrowie człowieka
Czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego gleba jest tak ważnym czynnikiem w naszym życiu? Jak się okazuje, odgrywa ważną rolę w obiegu materii w przyrodzie, gdyż nasycana jest licznymi pierwiastkami i związkami rozkładających się m.in. roślin czy zwierząt. W ten sposób dostarcza licznych składników pokarmowych dla roślin, którymi odżywiają się zwierzęta roślinożerne. Przymierając na masie, stanowią pożywienie dla drapieżników, a ostatecznie – dla ludzi. Tak naprawdę to właśnie gleba zapewnia nam zdrową żywność w różnej postaci. Niestety, w dzisiejszych czasach często jest zanieczyszczona.
Czym zanieczyszczona jest gleba?
Gleba wykazuje właściwości sorpcyjne, przez co pochłania wiele substancji. Znajdziemy w niej popioły i tworzywa sztuczne, szkodliwe substancje rozpuszczone w wodzie czy szkodliwe gazy przez nią pochłanianie. Winny jest tu także przemysł czy rolnictwo.
Jak zanieczyszczenia z gleby dostają się do organizmu?
Do głównych zanieczyszczeń gleby zalicza się węglowodory i ich pochodne, nawozy sztuczne, pestycydy czy metale ciężkie. Ich obecność sprawia, że jest ona skażona i wraz z uprawami, może dostać się do żywności, a tym samym – do naszego organizmu.
Ochrona gleby przed zanieczyszczeniami – na czym polega?
Skupiamy się na prawidłowych działaniach związanych z gleb – nawozami naturalnymi. Zapobiegamy także erozji narażeniu na inne czynniki szkodliwe. W końcu każdy z nas może wrzucić śmieci do śmietnika i spać spokojnie na łóżku, gdzie są materace z kokosem. Ich ofertę znajdziesz tu: https://sleepinghouse.pl/19-materace-z-kokosem.
Zanieczyszczona woda a zdrowie człowieka
Woda to bezbarwna i bezwonna substancja, która występuje na całej kuli ziemskiej. Znana jest jako związek chemiczny o wzorze H2O i możemy ją spotkać w trzech stanach skupienia. Najczęściej znajduje się pod postacią wody, która niezbędna jest wszystkim żywym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Stanowi ważny składnik tkanek i płynów ustrojowych, które transportują w organizmie tlen, składniki odżywcze i inne, równie ważne substancje. Ludzkie ciało składa się w 70% z wody, a wartość ta ulega zmianom w zależności od wieku. Tak naprawdę bez wody potrafimy przeżyć tylko kilka dni, dlatego zaleca się, aby regularnie dostarczać płynów do organizmu.
Główne źródła zanieczyszczeń wody
Najwięcej odpadów szkodliwych trafia do wody przez ścieki, odpady komunalne i przemysłowe. Nie bez znaczenia są tutaj pestycydy i nawozy sztuczne. Często znajdziemy tutaj także barwniki, fenole, metale ciężkie, radioizotopy czy organizmy żywe.
Jak zanieczyszczona woda oddziałuje na stan zdrowia
W zanieczyszczonej wodzie czają się związki, które źle na nas wpływają. M.in. mogą być przyczyną alergii i astmy (chlorki), powodować nowotwory (mangan i ołów) czy uszkadzać nerki i zwiększa kruchość kości (fluor).
Jak chronić wody przed zanieczyszczeniem?
Istnieje wiele sposobów na ochronę wody, w tym budowa oczyszczalni. Za mniej czasochłonne i kosztowne rozwiązania uznaje się stosowanie naturalnych nawozów, wybieranie detergentów przyjaznych środowisku czy oszczędzanie wody.
Ochrona środowiska przed licznymi zanieczyszczeniami leży w interesie każdego człowieka. Tak naprawdę każdy z nas już dziś może poprawić sytuację naszej planety – wystarczy tylko patrzeć na swoje działania i redukować te szkodliwe.
Przeczytaj także: Jaki materac 80×200 wybrać? Ranking 9 produktów