Czynnikiem, który wywołał rozpowszechnienie pracy zdalnej, była pandemia. Choć obecnie większość osób codziennie pojawia się już w swoich miejscach pracy, wykonywanie obowiązków zawodowych z domu nadal cieszy się popularnością. Jakie niebezpieczeństwa wynikają z przenikania się pracy z życiem rodzinnym? Jak oddzielić od siebie te strefy funkcjonowania?

Dom jako miejsce pracy

Rozpoczęcie pracy zdalnej w domu wymaga nauki oddzielania spraw zawodowych od życia rodzinnego. Choć może się wydawać, że nie powinno być to trudne, rzeczywistość świadczy o tym, że jest zupełnie inaczej. Praca potrafi wkraść się z łatwością w życie prywatne, a bagatelizowanie relaksu, rodziny i przyjaciół może destrukcyjnie wpłynąć na całokształt funkcjonowania. Choć forma pracy zdalnej jest bardzo korzystna — głównie dzięki wygodzie związanej z ograniczeniem czasu przeznaczanego na dojazdy do biura, wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. A kult perfekcjonizmu i bycia produktywnym przez całą dobę zwiększa predyspozycje do pracoholizmu i utrudnia wypracowanie zdrowego balansu między domem a pracą.

Jaki jest wpływ pracy zdalnej na życie rodzinne?

Praca w trybie home office może pogarszać jakość życia rodzinnego i efektywność komunikacji z domownikami. Jakie są tego przyczyny i z jakimi konkretnymi konsekwencjami się wiążą?

  • Praca zdalna, a życie rodzinneProblem z organizacją czasu — życie prywatne i zawodowe odbywające się w tej samej przestrzeni powinno być precyzyjnie uporządkowane. Rozmywanie się tych stref — w szczególności w aspekcie czasowym — będzie częstą przyczyną frustracji pozostałych domowników.
  • Wolny obieg informacji — telefoniczne i mailowe przekazywanie informacji z reguły jest wolniejsze niż rozmowy prowadzone na bieżąco w biurze. Oczekiwanie na zlecenie zadań przez szefa bądź akceptację wykonanej pracy, może rodzić duże napięcie odbijające się negatywnie na kontaktach rodzinnych.
  • Spadające zaangażowanie — osoby pracujące zdalnie nie identyfikują się z organizacją, a ich główną motywacją jest jedynie osiągnięcie korzyści finansowych. Zanika tu element chęci do przysłużenia się celom firmy. Wiele osób może z tego powodu odczuwać spadek chęci do rozwoju i obniżenie samopoczucia.
  • Większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zawodowych — nieergonomiczne stanowisko pracy bardzo szybko może wywołać ból pleców, migreny, schorzenia w obrębie układu ruchu oraz zaburzenia psychiczne. Złe samopoczucie w jakiejkolwiek sferze funkcjonowania organizmu wpłynie negatywnie nie tylko na życie zawodowe, ale również rodzinne.

Organizacja przestrzeni

Kluczowym krokiem, który jest niezbędny, aby praca zdalna była przyjemna i efektywna, jest stworzenie przestrzeni przeznaczonej do pracy, która będzie ergonomicznie zaprojektowana. Sypialnia zdecydowanie nie będzie miejscem sprzyjający pracy — nie warto umieszczać w niej biurka, a już tym bardziej złym pomysłem będzie wykonywanie obowiązków, leżąc w łóżku z wygodnym materacem, sprzyjającym atmosferze lenistwa. W przypadku braku możliwości wyznaczenia pomieszczenia służącego tylko do pracy, warto wybrać cichy kąt w jakimkolwiek pokoju i dokładnie go uporządkować.

Określenie sztywnych ram czasowych

Kluczowym krokiem do określenia zasad korzystnych dla życia zawodowego i rodzinnego jest wyznaczenie sztywnych ram czasowych rozdzielających te dwie sfery funkcjonowania. Pod nawałem pracy bardzo łatwo można zatracić poczucie czasu. Dzięki temu zatarcie granicy pomiędzy pracą a domem może nastąpić bardzo szybko. Warto określić konkretne godziny pracy i poinformować o nich domowników. Na moment kończący dzień pracy z kolei należy ustawić alarm i sumiennie trzymać się wyznaczonych ram czasowych. Warto stosować tę zasadę nawet w przypadku, w którym czas pracy nie jest normowany. Pracowanie w losowych godzinach może mieć destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie wszystkich domowników.

Planowanie czasu wolnego

Częstą pułapką jest planowanie jedynie czasu przeznaczonego na pracę. Jednak równie ważna jest umiejętność odpoczywania. Wraz z końcem pracy należy poświęcać czas sobie i swojej rodzinie. Warto wpisywać wspólne aktywności do terminarza — wolny czas, który nie jest zagospodarowany, może skłaniać do przedłużania czasu przeznaczonego na pracę. Na efektywność odpoczynku składa się higiena snu oraz regularny ruch. Warto angażować rodzinę we wspólne spacery, wycieczki rowerowe i wszelkie inne aktywności na łonie natury. Regeneracja zwiększa możliwość koncentracji. Większa efektywność w pracy pozwala na sprawniejsze i bardziej skrupulatne wykonanie obowiązków zawodowych i zyskanie większej ilości czasu dla rodziny.

O co zadbać podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki niej możliwe jest przeznaczenie większej ilości czasu na odpoczynek, życie rodzinne i realizację swoich pasji. Jednak aby tak było, warto zadbać o kilka aspektów, które mogą znacznie poprawić zdolność rozdzielania pracy od prywatności. Poza najważniejszymi kwestiami wskazanymi powyżej istotne są też dodatkowe drobiazgi, takie jak chociażby ustalenie listy zadań na każdy dzień. Odhaczenie wykonanych obowiązków przyczyni się do wzmocnienia poczucia satysfakcji i zmniejszenia chęci przedłużania czasu pracy. Dobrym pomysłem będzie też wyznaczenie konkretnych godzin na przerwy oraz wypracowanie rytuałów towarzyszących początkowi i końcowi dnia pracy. Ułatwią one rozdzielenie różnych sfer życia. Może być to rozpoczęcie dnia od wypicia kubka ulubionej kawy czy wyprowadzenia psa, a zakończenie w postaci wykonania telefonu do przyjaciółki lub ugotowania obiadu.

Osiągnięcie równowagi pomiędzy czasem wyznaczonym na obowiązki zawodowe, a życie rodzinne jest nie lada wyzwaniem. Jeszcze trudniejsze jest to dla osób, które pracują zdalnie. Planowanie higieny pracy na home office wymaga ustalenia sztywnych reguł, których nie należy pod żadnym pozorem naruszać. Powinny one dotyczyć przede wszystkim czasu pracy, miejsca, w którym wykonywane są obowiązki oraz planowania zadań. Należy też zadbać o planowanie przyjemnych aktywności w wolnym czasie, dzięki którym możliwe będzie zregenerowanie ciała oraz umysłu.

Przeczytaj także: Jaki materac 80×200 wybrać? Ranking 9 produktów