Nie od dziś wiadomo, że sen umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Dotyczy to zarówno aspektu zawodowego, jak i domowego. Wypoczęty organizm jest bardziej wydajny pod kątem fizycznym i psychicznym, przez co możemy dokonywać mniejszych lub większych przełomów. Z uwagi na to, warto już dziś wiedzieć, jak poprawnie dbać o jakość i długość snu.

Co wpływa na sen?

Wysokiej jakości oraz odpowiedniej długości wypoczynek to dwie kwestie, które definiują zdrowy sen. Niestety, w dzisiejszych czasach istnieje wiele czynników, które mogą na niego wpłynąć – zarówno w sposób negatywny, jak i pozytywny. Opisuje je higiena snu, czyli zbiór zasad i norm, których regularne stosowanie może korzystnie wpływać na nasz wypoczynek. Do jej podstawowych kwestii zaliczyć można:

  • zdrową dietę,
  • spożywanie lekkostrawnej kolacji,
  • unikanie używek w godzinach wieczornych,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • zminimalizowanie liczny drzemek w ciągu dnia,
  • ustalenie stałej godziny na poważnie się i wstanie z łóżka.

Komfortowe łóżko a zdrowy sen

Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz chęci do działania. Niestety, oprócz wyżej wymienionych kwestii, na jakość i długość naszego snu wpływ przede wszystkim odpowiednio skomponowane łóżko. Można je stworzyć poprzez uwzględnienie 6 kroków.

Krok pierwszy – materacJakie czynniki wpływają na jakość i długość snu?

Materac do spania to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Został on stworzony z wysokiej jakości materiału oraz opracowany w taki sposób, aby umożliwiać spokojny i zdrowy wypoczynek każdemu użytkownikowi. Jest to możliwe poprzez wyjątkową budowę oraz właściwości, dzięki którym jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała.

Krok drugi – poduszka

Poduszka, podobnie jak materac, odpowiada za prawidłowe wsparcie sylwetki. Różnica polega na tym, że mówimy tutaj o górnych partiach ciała, na które składa się głowa, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym. Jest to możliwe poprzez wybranie odpowiedniego modelu, czyli uwzględnieniu takich kwestii, jak rozmiar poduszki, wysokość, twardość czy rodzaj wypełnienia.

Krok trzeci – kołdra

Kołdra do spania odpowiada za właściwy komfort termiczny. Jest to niezwykle ważne, gdyż w czasie snu nasze funkcje życiowe ulegają spowolnieniu, przez co organizm jest narażony na znaczną utratę ciepła. Kołdra zatrzymuje je, tym samym uniemożliwiając zarówno wychłodzeniu ciała użytkownika, jak i przegrzaniu. Najlepiej sprawdzi się tutaj kołdra z pierza, puchu lub wełny – czyli pochodzenia naturalnego.

Krok czwarty – pościel

Pościel, czyli komplet poszewki na kołdrę i poduszkę stanowi ważny aspekt każdego łóżka. Sklepy internetowe oraz stacjonarne mają w ofercie liczne rodzaje, które między sobą różnią się wzorem, kolorem oraz rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane.

Krok piąty – prześcieradło

Prześcieradło to odrębny typ pościeli, który najczęściej kupujemy osobno. Odpowiada ono za zagwarantowanie komfortowego oraz higienicznego wypoczynku. W dużej mierze przyczynia się do ochrony materaca głównego, gdyż stanowi ostatnią warstwę ochronną. Współczesny rynek oferuje nam białe i kolorowe prześcieradło, które możemy idealnie dopasować do aranżacji sypialni.

Krok szósty – stelaż

Ostatnią kwestią jest stelaż. Stanowi on niewidoczną część łóżka, o której większość z nas zapomina. Uwzględnienie wysokiej jakości produktów, takiego jak stelaż regulowany lub klasyczny przekłada się na dłuższą żywotność materaca, prawidłową cyrkulację powietrza oraz właściwe wsparcie kręgosłupa.

Wielu z nas zastanawia się, jak zadba o zdrowy i spokojny sen. Jak się okazuje – nie jest to trudne! Wystarczy tylko pamiętać o wyborze odpowiednich akcesoriów sypialnianych oraz dopasowaniu ich do osobistych potrzeb i preferencji.