Jednym z kolejnych kroków, jakie podejmuje się w dorosłym życiu, jest przeprowadzka do nowego mieszkania. Niezależnie od tego, czy tylko wynajmujemy dane miejsce, czy posiadamy na własność, to, żebyśmy czuli się w nim komfortowo, wydaje się kluczową sprawą. Na rynku znajdziemy wiele lokali o różnych standardach – lecz jeśli tylko się postaramy, każde wnętrze będziemy mogli przemienić w coś niesamowitego. 

Dlaczego to takie ważne?

Tak jak wszyscy mamy różne gusta i potrzeby, tak proces zaaklimatyzowania się w nowej przestrzeni różni się dla każdego. Niektórzy wszędzie czują się jak u siebie i wystarczy im zaledwie kilka znajomych drobiazgów. Istnieje jednak spora grupa osób, które wymagają dużo czasu, by przyzwyczaić się do obcej rzeczywistości. Jest to całkowicie zrozumiałe. W takim wypadku trzeba pamiętać, żeby nie odkładać wystroju wnętrz na później – ponieważ dane dekoracje bądź przedmioty mogą przeważyć o tym, czy pokochamy nowe mieszkanie, czy wręcz przeciwnie.

Gdzie szukać inspiracji?

Na szczęście, źródeł i pomocników w tej dziedzinie jest całkiem sporo. Sama popularność programów dotyczących wystroju wnętrz świadczy o tym jak istotna to kwestia. Możemy zatem sięgnąć albo do Internetu, albo do telewizji. Dla tych, którzy wolą jednak słowo pisane, sprawdzą się również liczne pozycje książkowe, które traktują o zasadach dobrego urządzania wnętrza.

Co jest podstawą sukcesu?

Must-have dekoracje do nowego mieszkaniaJak mówi przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Ciężko się z tym nie zgodzić w przypadku wystroju – bowiem to dekoracje i drobiazgi czynią nasze wnętrze pełnym. Nieważne czy są to ekstrawaganckie ozdoby, czy może minimalistyczne akcenty, na dekoracje zawsze możemy liczyć. Stanowią one rzecz, bez której żaden dekorator wnętrz – niezależnie od tego, czy zajmuje się tym profesjonalnie, czy też nie – nie może się obejść.
Na początek najlepiej zacząć od zadania sobie pytania, co tak naprawdę lubimy. W zależności od tego, czy naszemu sercu bliższy jest styl minimalistyczny bądź ekstrawagancki, wybierzemy inne ozdoby. W razie gdy wciąż nie mamy pewności, co tak naprawdę chcemy odnaleźć w nowym mieszkaniu, bezpieczną opcją wydaje się zaczęcie od podstaw. Dzięki temu wynik na pewno będzie zadowalający.

Przykłady dekoracji

Nie można zaprzeczyć, że jeden z najpopularniejszych elementów wystroju to świece zapachowe. Kolorowe bądź zwyczajne, potrafią pięknie wkomponować się w przestrzeń. Są subtelne, dzięki czemu sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Co więcej, jeśli zdecydujemy się jeszcze na ozdobne świeczniki, całość sprawi niesamowite wrażenie.

Sam zapach również może być dekoracją. Ze względu na szeroki wybór świec zapachowych, na pewno zdołamy wybrać taki, który przypadnie nam do gustu. Możemy na przykład zdecydować się na zapach, który kojarzy się nam z rodzinnym domem lub jakimś miłym wspomnieniem. Wtedy od razu poczujemy się dobrze w nowej przestrzeni. Świece zapachowe to produkt, na który zdecydowanie warto postawić, urządzając własne miejsce. Bez wątpienia zapewnią nam one komplementy odwiedzających osób, zachwyconych wyglądem dekoracji oraz jej zapachem.

Kolejną ozdoba, o której warto pamiętać, to ramki na zdjęcia. Na pozór to nic wielkiego – jednak tylko ci, którzy ozdabiają zdjęciami wnętrza, wiedzą, ile otuchy może przynieść krótkie spojrzenie na fotografię ukochanej osoby. Kiedy przeprowadzamy się gdzieś, gdzie nikogo nie znamy, posiadanie takiego przypomnienia o bliskich może być wielkim pocieszeniem. To szybki sposób na przywołanie dobrych chwil z przeszłości i gwarantowaną poprawę humor

Nie musimy ograniczać się do zdjęć znajomych czy rodziny. Możemy przyłożyć się do wywołania fotografii i zdecydować się na wiele różnych, które przypadły nam do gustu. Zdjęcia pięknych miejsc, strojów, miast, jedzenia… Wybór jest nieskończony. Jeśli dodatkowo dopasujemy zdjęcia kolorystycznie i wymiarowo, powstanie z tego wspaniały kolaż, który zajmie ponurą, pustą ścianę i przemieni ją w ciekawą przestrzeń.

Ładnie się prezentującą, ale jednocześnie użyteczną dekoracją okazują się poduszki. Czy to w salonie, czy w sypialni, postawienie na poduchy o pasujących kolorach, sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze. W sklepach dostępne są najróżniejsze kształty i odcienie, dzięki czemu zyskujemy pewność, że do każdego pomieszczenia wybrać możemy coś interesującego. Ponadto poduszki nie mają jedynie dobrze wyglądać – przydadzą się w razie wizyty gości, którzy będą chcieli zostać na noc.

Podstawą wystroju nie są jednak wyłącznie ozdoby, rzeczy martwe. Niezwykle istotne jest to, by pojawiło się tam również coś żywego. Nawet gdy należymy do osób, które nie mają ręki do roślin, warto w nie zainwestować, ponieważ nie od wczoraj wiadomo, że rośliny mają pozytywne właściwości, a do tego, odpowiednio zadbane, stanowią wspaniałą, naturalną dekorację. Ponadto pielęgnowanie danego okazu przyniesie nam dużo satysfakcji, a kiedy zobaczymy, jak dobrze wyrósł pod naszym okiem, odczujemy dumę. Dla zapracowanych ludzi opieka nad rośliną może być również szansą na zrelaksowanie się, zwolnienie i oderwanie się od świata. To zdecydowanie rzecz, nad którą warto się zastanowić.

Posiadając wiele dodatków, nie możemy jednak zapominać o podstawach. Aby dobrze nam się funkcjonowało w nowej przestrzeni, musimy mieć sferę, w której będziemy mogli odpocząć i zrelaksować się. Dlatego tak ważne jest, by zainwestować w dobry materac, na którym wyśpimy się i zdobędziemy energię na nowy dzień. W przyszłości z pewnością podziękujemy sobie za ten zakup!

Zadomowienie się w nowym miejscu to nic trudnego

Na podstawie tego artykułu możemy ze śmiałością stwierdzić, że posiadając kilka kluczowych przedmiotów, sprawnie przemienimy obcą przestrzeń w przytulny dom. Niech nie zniechęca nas widok białych ścian i pustych mebli – zadbanie o wnętrze pomoże nam szybciej zaaklimatyzować się w nieznajomym miejscu. Umożliwia to również odkrycie naszych upodobania. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie znamy się na aranżacji pomieszczeń, zawsze czekają na nas tzw. must-have dekoracje, takie jak świece, ramki na zdjęcia, poduszki czy rośliny. Z nimi każde pomieszczenie będzie dobrze się prezentować!