Wielu z nas sięga po kawę każdego poranka — kofeina jest bowiem najpopularniejszą substancją pobudzającą. Najczęściej decydujemy się na jej spożycie właśnie w postaci kawy, która wyróżnia się niepowtarzalnym i intensywnym smakiem. Warto jednak wiedzieć, że kofeina posiada nie tylko właściwości pobudzające. Jej spożywanie wiąże się z wieloma innymi korzyściami. Jakimi? Tego dowiesz się w tym artykule!

Czym jest kofeina i jak ona działa?

Kofeina to gorzka, bezwonna substancja pobudzająca, która występuje naturalnie w ponad 60 roślinach pochodzących z Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Najbardziej znane źródła kofeiny to oczywiście ziarna kawy, liście herbaty, kakao i orzechy kola. Najczęściej sięgamy po nie, aby zapobiec zmęczeniu oraz uczuciu senności, a także, aby poprawić koncentrację i sprawność poznawczą. Kofeina ma niezwykle korzystny wpływ na organizm ludzki i już od dawna stanowi nieodłączną część kultury społecznej. Jej spożycie wiąże się ze stymulacją mózgu poprzez blokowanie neuroprzekaźnika, co z kolei zmniejsza uczucie zmęczenia. Zdolność do blokowania receptorów można zauważyć nawet po niewielkiej dawce kofeiny. Ponadto stymuluje ona także centralny układ nerwowy, zapewniając silny i szybki zastrzyk energii.

Poprawa nastroju

Korzyści wynikające ze spożywania kofeinyKilka badań wykazało, że spożywanie kofeiny wiąże się z uwalnianiem dopaminy, która jest dobrze znanym neuroprzekaźnikiem działającym jako posłaniec między różnymi komórkami nerwowymi. Odpowiada ona za postrzeganie przyjemności, wzorców myślowych oraz naszych zdolności planowania. Ponadto pomaga nam się skupić oraz umożliwia wykonywanie różnych czynności z większym entuzjazmem. Dzięki temu osiągamy lepsze wyniki w pracy oraz w nauce. Pewnie dlatego wielu osobom picie kawy kojarzy się z okresem studiów, szczególnie stresującym czasem w pracy czy innymi zadaniami wymagającymi dużej koncentracji. Wniosek więc jest taki, iż kofeina może być również doskonałym środkiem poprawiającym nasz nastrój. Ostatnie badania wykazały nawet, że ma ona pozytywny wpływ na zapobieganie depresji lub łagodzenie jej objawów. Związki polifenolowe występujące w kawie czy herbacie odpowiadają bowiem za lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Poza tym w dzisiejszych czasach napicie się kawy często towarzyszy okazji spotkania się z bliska osobą oraz porozmawiania w cztery oczy. Spożywanie kofeiny może więc wiązać się z pozytywnymi emocjami dotyczącymi obecności drugiego człowieka.

Zwiększona wydolność fizyczna

Warto wiedzieć, że kofeina działa nie tylko na mózg, ale także na ciało, dzięki czemu zapewnia naszemu organizmowi dodatkowy zastrzyk energii podczas wykonywania zadań fizycznych. Za sprawą właściwości pobudzających, opóźnia uczucie zmęczenia oraz pomaga nam uwolnić energię i wykorzystać ją na naszą korzyść. Jednakże, aby kofeina mogła poprawnie działać, nie należy jej nadużywać, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego. Jeden z eksperymentów wykonanych na rowerzystach dowiódł, iż 330 mg kofeiny spożytej na 60 minut przed ćwiczeniami jest w stanie zwiększyć wytrzymałość. Ponadto kofeina może poprawić czujność i procesy poznawcze podczas i po wysiłku. Jednakże należy pamiętać o tym, że nic nie działa tak dobrze jak odpowiednio długi i głęboki sen. Przede wszystkim warto zadbać tutaj o wysokiej jakości podłoże do snu, które zapewni najlepszy komfort podczas wypoczynku. Być może materace znajdujące się pod tymi linkami zwrócą Twoja uwagę: https://www.sleepmed.pl/, https://hilding.pl/.

Poprawa pamięci

Okazuje się, że kofeina ma także pozytywny wpływ na naszą pamięć długotrwałą. Przeprowadzono pewne badanie, w którym porównano pamięć osób, które spożyły kofeinę bezpośrednio po przestudiowaniu serii obrazów z pamięcią osób, które jej nie spożyły. Pierwsza grupa w teście rozpoznania poradziła sobie znacznie lepiej, a naukowcy twierdzą, że efekt poprawy pamięci utrzymuje się nawet do 24 godzin po jej spożyciu. Poza tym kofeina pomaga również w zwalczaniu zaburzeń poznawczych, takich jak w przypadku choroby Alzheimera, a także obniża ryzyko demencji.

Zdrowa skóra

Co ciekawe, kofeina jest także silnym przeciwutleniaczem, który posiada właściwości przeciwstarzeniowe oraz zdolność do zapobiegania chorobom związanym z wiekiem. Choć wielu z nas decyduje się na jej spożywanie w formie płynnej, okazuje się, iż kofeina może zapewniać również wspaniałe efekty po zastosowaniu miejscowym. Nasza skóra radzi bowiem sobie naprawdę świetnie z jej wchłanianiem, dlatego też często jest stosowana do produktów pielęgnacyjnych, takich jak kremy czy szampony. Kofeina posiada nie tylko właściwości nawilżające, ale także pomaga zwalczyć niepożądane zaczerwienienia skóry, zmniejszyć zmarszczki, zapobiegać opuchnięciom oraz stanom zapalnym. Poza tym regeneruje również skórę poparzoną słońcem. Dodatkowym plusem jest to, że będzie ona tolerowana przez wszystkie rodzaje skóry, gdyż jest substancją naturalną.

Działanie ochronne na serce

Choć może wydawać się, że stymulujące działanie kawy powoduje wzrost tętna i z czasem przyczynia się do problemów z sercem, w rzeczywistości okazuje się, że regularne i umiarkowane spożywanie kofeiny posiada wręcz ochronne działanie na serce. Kawa powoduje oczywiście wzrost ciśnienia krwi, jednak efekt ten jest chwilowy i minimalizuje się w miarę upływu lat regularnego jej picia. Ponadto spożywanie kofeiny wiąże się także z obniżonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Badanie z 2014 roku wykazało, że picie więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę o 11% w ciągu 4 lat.

Kofeina jest przez wielu z nas spożywana ze względu na swoje właściwości pobudzające. Posiada ona jednak wiele innych wspaniałych zalet, które warto poznać. Lista ta jednak jest na tyle długa, że trudno wspomnieć o każdej korzyści wynikającej ze spożywania kofeiny. Wniosek jest jednak jeden — warto wprowadzić kawę do swojej diety, gdyż może w znaczny sposób przyczynić się do poprawy jakości naszego życia. Pod tym linkiem: https://coffeefolks.eu/ znajdziesz natomiast więcej interesujących faktów na temat kofeiny.

Materiał partnera sleepmed.pl