Problemy ze snem są dziś bardzo powszechne. Wynika to m.in. z powszechności intensywnego trybu życia, kultury produktywności i deficytów w odpoczynku. Często życie prywatne jest zaniedbywane na rzecz pracy, a to znacznie zwiększa poziom stresu, tym samym sprawiając, że prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń snu staje się zdecydowanie wyższe. Gdzie szukać pomocy gdy problemy ze snem utrudniają codzienne funkcjonowanie? Jakie badania diagnostyczne warto wtedy wykonać?
Najczęstsze przyczyny problemów ze snem
Istnieje wiele różnych czynników, które mogą się stać przyczyną problemów ze snem. Które z nich są najpowszechniejsze?
- Nadmierny stres — duża ilość stresujących bodźców docierających na co dzień do mózgu, stanowi istotny czynnik ryzyka. Umysł ma wtedy problem z wyciszeniem się, a trudne i stresujące sytuacje życiowe prowadzą do bezsenności, problemów z zasypianiem czy utrzymaniem głębokich faz snu.
- Niezdrowy tryb życia — źle zbilansowana dieta, brak aktywności fizycznej, nadmiar kofeiny, alkoholu i nikotyny to czynniki, które destrukcyjnie wpływają na jakość snu, a tym samym w ogromnym stopniu pogarszają stan zdrowia całego organizmu.
- Zaburzenia nastroju — zaburzenia lękowe i depresja to najczęstsze przyczyny problemów ze snem. Jednym z objawów, które umożliwiają zdiagnozowanie tych chorób, jest właśnie bezsenność. Wtedy remedium na problemy ze snem może okazać się przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych dobranych przez lekarza psychiatrę.
- Środki farmakologiczne — niektóre leki przyjmowane przewlekle mogą utrudniać zasypianie i zaburzać przebieg faz snu.
- Przyczyny medyczne — choroby, takie jak zespół niespokojnych nóg, zaburzenia hormonalne czy schorzenia w obrębie układu oddechowego również mogą stwarzać trudności w sferze snu.
- Źle wyposażona sypialnia — niewygodne łóżko może powodować wybudzanie się w nocy. Jest to niezwykle uciążliwe i prowadzi do przewlekłego zmęczenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w materac wysokiej jakości — taki jak te dostępne w sklepie https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200 – aby móc uniknąć dyskomfortu przerywającego sen.
Zaburzenia snu i ich wpływ na funkcjonowanie
Najpowszechniej diagnozowanym zaburzeniem snu jest bezsenność. Objawy mogą przybrać postać problemów z zasypianiem, przebudzeń w ciągu nocy lub zbyt wczesnego wstawania. Z reguły bezsenność wywołuje przewlekłe zmęczenie, drażliwość oraz utrudnia koncentrację. Inne zaburzenia związane ze snem to bardzo niebezpieczna narkolepsja — powodująca niekontrolowane zasypianie w ciągu dnia, bezdech senny czy zespół niespokojnych nóg.
Każde zaburzenie snu wpływa na zdrowie w negatywny sposób. Problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy choroby serca, pojawiają się u osób cierpiących na bezsenność zdecydowanie częściej. Dodatkowo, choć brak snu uznaje się często za objaw depresji, może on stać się również jej przyczyną. Niedobory snu prowadzą bowiem do lęków, drażliwości i trudności z koncentracją. Przewlekłe zmęczenie ma też istotny wpływ na bezpieczeństwo. Osoby, które nie przesypiają odpowiedniej ilości godzin, są narażone na wypadki drogowe oraz urazy, które mogą powstać, chociażby w miejscu pracy. Szacuje się, że jazda samochodem po nieprzespanej nocy stwarza podobne ryzyko, co kierowanie po wypiciu piwa!
Gdzie szukać pomocy?
Pierwszym krokiem podczas poszukiwania pomocy w zakresie ustabilizowania nocnego funkcjonowania, może być udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Internista będzie w stanie dokonać wstępnej oceny, przekazać niezbędne informacje i wskazać kolejne kroki diagnostyczne lub wypisać skierowanie do specjalisty. Zaburzenia snu leczone są przez lekarzy psychiatrów. Są oni w stanie postawić precyzyjną diagnozę i dobrać środki farmakologiczne, które ułatwią choremu funkcjonowanie. Z reguły doskonałe efekty w zakresie polepszenia jakości życia można odnieść dzięki psychoterapii. Pozwala ona na dotarcie do źródła problemu i nauczenie się zdrowych strategii radzenia sobie z powstającymi problemami.
Diagnostyka w zaburzeniach snu
Pierwszym krokiem do zdiagnozowania zaburzenia snu jest wywiad medyczny. Lekarz z reguły pyta o wszelkie szczegóły dotyczące aktualnej rutyny dnia, ustala objawy, styl życia, przyjmowane leki i ewentualne używki. Pacjenci otrzymują też polecenie prowadzenia dziennika snu. Dzięki niemu lekarz może później zaobserwować pewne wzorce, które ułatwią mu dobranie skutecznej metody leczenia dla danego pacjenta. Z reguły zlecane są też badania laboratoryjne. Czasem może się bowiem okazać, że w badania krwi, hormonów czy w testach diagnostycznych, można odnaleźć przyczynę problemu. Kompleksowym badaniem jest polisomnografia, która analizuje aktywność mózgu, ruchy oczu, aktywność serca i napięcie mięśni. Lekarz na jej podstawie jest w stanie ocenić szczegółowe parametry dotyczące snu danego pacjenta i bardzo precyzyjnie dobrać dla niego sposoby leczenia.
Jak przebiega leczenie bezsenności?
Niezwykle skutecznym krokiem na wyleczenie bezsenności jest udanie się na terapię poznawczo-behawioralną. Dzięki niej możliwe jest nauczenie się zdrowych nawyków i zmodyfikowanie szkodliwych wzorców myślenia, które pogłębiają kłopoty ze snem. Jeśli problem jest bardzo głęboki lub skorelowany z zaburzeniami psychicznymi, z reguły konieczne staje się udanie do psychiatry w celu otrzymania środków farmakologicznych. Czasem wystarczy też wyeliminowanie pewnych czynników, takich jak kofeina, alkohol, czy nikotyna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia bezsenności, przeczytaj artykuł na https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/145_problemy-ze-snem-jak-poradzic-sobie-z-bezsennoscia.
Problemy ze snem mogą być bardzo uciążliwe. Z reguły wiążą się z przewlekłym zmęczeniem i znacznym pogorszeniem jakości życia. Na szczęście istnieją specjaliści, u których warto szukać pomocy, a narzędzia, które można od nich otrzymać, okazują się często niezastąpione!