Za każdym razem, gdy siadasz do pracy lub nauki, odczuwasz znużenie i masz dosyć wszystkich zadań już przed ich podjęciem? Na szczęście w obecnych czasach nie brakuje metod, które potrafią uskutecznić każde działanie! Jednym z nich jest technika Pomodoro – zyskała ona szczególne uznanie wśród studentów i uczniów, którzy nie lubią przesiadywać godzin nad książkami, a pragną się uczyć szybko oraz efektywnie. To prosty i skuteczny sposób pomagający wydajniej zarządzać czasem, zwiększać produktywność, a nawet zmniejszyć stres związany z pracą czy nadchodzącym egzaminem. Dowiedz się, czym konkretnie jest technika Pomodoro.
Czym jest technika Pomodoro?
Technika Pomodoro to metoda nauki i pracy skupiająca się przede wszystkim na sprawnym zarządzaniu czasem. Została opracowana pod koniec lat 80. XX wieku przez Francesca Cirilla. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa “pomodoro”, które oznacza pomidora. W czasie studiów Francesco mierzył czas przeznaczony na naukę i przerwy, korzystając z kuchennego minutnika w kształcie tego warzywa. Stał się on inspiracją do stworzenia nazwy wymyślonej przez siebie metody pracy. Technika Pomodoro opiera się na podziale czasu na ograniczone interwały: każdy z nich trwa 25 minut, po których upłynięciu następuje najczęściej 5-minutowa przerwa. Po serii takich interwałów ma miejsce dłuższa przerwa umożliwiająca regenerację umysłu i przygotowanie do kolejnej sesji nauki. Cała magia techniki Pomodoro tkwi w tym, aby efektywnie wykorzystać dostępny czas, nie pozwalając, by ktokolwiek lub cokolwiek przerwało nam cykl pracy. Metoda ma jedynie sens wtedy, gdy faktycznie trzymamy się ograniczeń czasowych, a nasza uwaga pozostaje skupiona.
Technika Pomodoro: jak działa?
W czasie 25 minut naszym obowiązkiem jest skoncentrowanie się tylko na jednym zadaniu. Staramy się wyeliminować wszelkie rozpraszacze, a przewidziane 5 minut maksymalnie wykorzystujemy na odpoczynek, odcinając myśli od nauki czy pracy. Technika Pomodoro pomaga uniknąć multitaskingu, sprawiając, że nasze działania przynoszą większe efekty. Pozwala zmobilizować organizm do krótkiego, ale intensywnego wysiłku, a uwaga nie jest rozproszona przez “równie ważne” zadania. Po czterech cyklach 25-minutowych interwałów wykonujemy dłuższą przerwę, około 20-minutową. Cały proces rozpoczyna się od wyboru zadania, które chcemy wykonać. Następnie ustawiamy stoper na 25 minut i korzystamy ze wszystkich swoich umiejętności i zasobów, aby zrealizować ustalony cel. Taki cykl najlepiej powtórzyć czterokrotnie, zwłaszcza przy nauce, aby móc zapamiętać jak najwięcej istotnych informacji. Dzięki tej metodzie można lepiej zarządzać czasem, zwiększyć produktywność i zmniejszyć stres związany z nadmiarem obowiązków i zadań do wykonania.
Co do codziennej pracy oraz nauki wnosi technika Pomodoro?
Stosowanie techniki Pomodoro wiąże się z wieloma zaletami w codziennej pracy oraz nauce. Skuteczność tej metody doskonale można zaprezentować na przykładzie maratonu. Jeśli nie jesteśmy aktywnymi biegaczami, z całą pewnością nie będziemy w stanie przebiec tylu kilometrów naraz i bez żadnego przygotowania. Nawet nie chcielibyśmy próbować. Lecz jeśli moglibyśmy robić sobie przerwy na odpoczynek, np. co 1 km, zwiększylibyśmy swoje szanse na przebiegnięcie całego maratonu. Podobnie jest z techniką Pomodoro. Cykle nauki oraz regularne przerwy pozwalają nam zapamiętać znacznie więcej, a poza tym zachować dobre samopoczucie, niż nieprzerwana, wielogodzinna nauka. W tej metodzie czas jest naszym przyjacielem, a nie wrogiem. Nie żyjemy w nieustannym strachu przed “deadlinem”. Technika Pomodoro pomaga efektywnie wykorzystywać czas – uczymy się i pracujemy produktywniej, ale nie więcej! Takie rozwiązanie pozwala również uniknąć wypalenia czy przepracowania. Często zapominamy, jak istotny jest odpoczynek, a 5-minutowa przerwa nigdy nie powinna nam zaszkodzić. Stanowi ona wręcz część planu. Pracujemy w ten sposób, aby wyciągać jak najwięcej zysków, lecz nie kosztem swojego zdrowia. Stosowanie techniki Pomodoro poprawia też “work-life balance”. Prawda jest taka, że wiele osób po mało produktywnym dniu nie potrafi w pełni zrelaksować się w czasie wolnym. Nie doświadczając intensywnej pracy, nie możemy zapewnić sobie równie intensywnej regeneracji. Dzięki realizowaniu zadań z wykorzystaniem Pomodoro czujemy się znacznie lepiej i efektywniej wykorzystujemy swój wolny czas. Jesteśmy bardziej chętni na spotkania z bliskimi czy aktywność fizyczną, która także stanowi element wypoczynku. Oprócz tego efektywne zarządzanie czasem to duża szansa na lepsze wyniki w pracy i nauce. Stosując technikę Pomodoro, zwiększamy swoje możliwości, przybliżając się np. do awansu czy rekrutacji na wymarzone studia.
Jak stosować technikę Pomodoro i wprowadzić ją w życie?
Wprowadzenie techniki Pomodoro w życie wcale nie jest trudne i skomplikowane. Tak naprawdę wystarczą chęci i odrobina zaangażowania. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy przygotować czasomierz, np. timer w telefonie, oraz jasno określić zadania do wykonania. Może to być kilka małych celów do zrealizowania, które zdążysz wykonać w 25-minutowym interwale (mail do klienta, uporządkowanie folderów na komputerze, wydanie zlecenia dla pracownika itd.) lub jedno większe zadanie, podzielone na kilka cykli pracy. Wszystkie wypisane punkty warto posortować od najważniejszych do najmniej istotnych, dzięki czemu już po pierwszych “pomidorach” będziemy mogli odczuć satysfakcję z wykonania kluczowych zadań. Ustaw swój czasomierz na dokładnie 25 minut, włącz go i skup się na realizacji problemu. Jeśli w międzyczasie zorientujesz się, że musisz wykonać inne zadanie, pozostaw je na później (o ile to możliwe) i dopisz do listy jako oddzielny punkt. Po pierwszym interwale masz czas na krótką, około 5-minutową przerwę. W tym czasie nie rób nic związanego z pracą czy nauką. Możesz pójść przygotować sobie kawę, napić się wody, zjeść przekąskę czy po prostu przejść się po mieszkaniu lub biurze.
Technika Pomodoro – narzędzia i zasoby
W obecnych czasach nie brakuje narzędzi, które uskuteczniają codzienną pracę i naukę. Dotyczy to również techniki Pomodoro. Jeśli pragniesz wprowadzić ją do swojego życia, z pewnością docenisz aplikacje mobilne, które dostosowują długość sesji i przerw oraz posiadają opcję śledzenia postępów. Istnieją także specjalne strony internetowe z minutnikami online – mogą być one wygodniejszą opcją dla tych, którzy nie chcą pobierać dodatkowych aplikacji na swój telefon, a pracują za pomocą komputera. Wreszcie na platformie YouTube możemy znaleźć mnóstwo filmów wspierających technikę Pomodoro. W czasie trwania interwału uprzyjemniają one pracę lub naukę relaksującą muzyką czy dźwiękami ASMR.
W trosce o swoje codzienne samopoczucie powinniśmy także zapewniać sobie odpowiednio długi wypoczynek na wygodnym materacu Fit.4.Sleep. Koniecznie zdecyduj się na model piankowy lub sprężynowy, które cieszą się największą popularnością. W salonach w Białystok znajdziesz dla siebie idealny produkt dla zdrowego snu.
Technika Pomodoro to prosty i skuteczny sposób na poprawę swojej produktywności w ciągu dnia. Dzięki regularnym przerwom oraz intensywnej pracy w czasie 25-minutowego interwału możemy zwiększyć swoją wydajność. Kluczem do sukcesu jest jednak to, aby wyeliminować wszelkie rozpraszacze ze swojego otoczenia i w pełni oddać się wykonywanemu aktualnie zadaniu.
Przeczytaj także: Pieniądze w świecie snów: Jak zinterpretować sny o gotówce?