Wybór dobrego i przede wszystkim wygodnego materaca to bardzo trudne zadanie. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy sprawdzić i porównać różnego rodzaju modele po to, aby zaopatrzyć się w taki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W poniższym materiale podpowiadamy, na czym skupić się przy wyborze i przede wszystkim jakie znaczenie dla naszego komfortu ma liczba sprężyn w materacu?

Niewielu konsumentów do momentu konieczności zakupu nowego materaca zastanawia się nad jego znaczeniem w swoim życiu, a także tym, z czego i w jaki dokładnie sposób jest zbudowany. Dopiero w chwili, gdy musimy wybrać odpowiedni model zdajemy sobie sprawę z tego, na jak wiele elementów należy zwrócić uwagę, aby materac spełnił nasze oczekiwania. Z tego powodu stworzyliśmy krótki poradnik dotyczący tego, o czym należy pamiętać wybierając materac dla siebie lub bliskich. Odpowiadamy także na często padające w tym kontekście pytanie: czy liczba sprężyn ma znaczenie?

Zadbaj o jakość swojego snu

Hilding Anders - materace sprężynoweWielu z nas na co dzień nie przykłada wagi do długości i jakości snu. Tymczasem to właśnie na ten aspekt naszego życia poświęcamy średnio ⅓ całej doby. Łóżko z materacem służy nam bardzo często także do zwykłego odpoczynku, oglądania filmów, a większości przypadków także pracy przy laptopie. Wszystko to prowadzi do prostego wniosku, że jedną z najważniejszych rzeczy w naszej codzienności jest właśnie materac. To bowiem jego wygoda decyduje o tym, czy jesteśmy w stanie się zregenerować, a tym samym działać na sto procent, czy też wciąż czujemy się zmęczeni, bolą nas mięśnie czy kręgosłup, a poranki nie należą do szczególnie miłych momentów.

Jakie materace wyróżniamy?

Podstawowy podział materaców sprowadza się do tych wypełnionych pianką, lateksowych, a także sprężynowych. Najpopularniejsze w tym gronie są naturalnie te ostatnie, które od lat są najczęściej wybieranymi materacami w naszym kraju. Duży wpływ ma na to ich stosunkowo niewielka cena jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką jakość wykonania, a także ogólna dostępność w niemal każdym branżowym sklepie stacjonarnym czy też internetowym. Materace sprężynowe można podzielić na bonellowe oraz kieszeniowe (pocketowe). Co odróżnia oba te typy? Przede wszystkim ilość sprężyn w materacach oraz sposób ich rozmieszczenia. W materacach bonellowych mamy do czynienia niejako z jednym system sprężyn, które są ze sobą na stałe połączone, przez co ugięcie jednej z nich wprawia w ruch pozostałe. Odmienny mechanizm posiadają materace kieszeniowe, gdzie każda ze sprężyn umieszczona jest w specjalnym otworze i działanie jednej nie powoduje pracy innych. Sprawia to, że materace pocketowe o wiele lepiej niż bonellowe dostosowują się do ciała osoby leżącej, dzięki większej liczbie punktów podparcia.

Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?

Zasadniczo ilość sprężyn w materacu przekłada się na komfort jego użytkowania. Jak już wspomniano, im większa liczba sprężyn w materacach, tym nasze ciało zyskuje kolejne punkty podparcia. Dzięki temu z kolei jesteśmy w stanie o wiele lepiej wypocząć, w tym osiągnąć wyższą jakość snu. Liczba sprężyn w materacach przekłada się ponadto na ich “żywotność”. Jeśli na powierzchni całego materaca jest ich wystarczająco dużo, wówczas stosunkowo rzadko dochodzi do uszkodzeń, w tym odkształceń. Bardzo często określonego rodzaju materac z daną liczbą sprężyn polecają lekarze, którzy zalecają dane rozwiązanie na podstawie problemów zdrowotnych pacjenta.

Ile sprężyn najczęściej znajdziemy w materacu?

W tym miejscu pojawia się podstawowe pytanie, ile sprężyn w materacu jest potrzebnych, aby wypoczywało nam się na nim komfortowo? Oczywiście, jak już wspomniano, im jest ich więcej, tym lepiej. Nie każdy klient jest jednak w stanie pozwolić sobie na nieco droższy wybór jakim jest materac kieszeniowy z dużą liczbą sprężyn. Zasadniczo w materacach bonellowych znajdziemy od około 100 do 200 sprężyn na metr kwadratowy, jeśli mówimy natomiast o materacach typu pocket liczba sprężyn zaczyna się od nieco ponad 200, ale może wynosić nawet 1000 na metr kwadratowy. Widzimy więc, że wszystko zależy od rodzaju, ale głównie od wymiarów samego materaca.

O czym pamiętać dobierając liczbę sprężyn w materacu?

Wybierając materac powinniśmy myśleć o tym, aby to przede wszystkim nam leżało się na nim wygodnie. Produkt ten należy więc dobrać do naszych warunków fizycznych. Osoby wyższe lub cięższe potrzebują bowiem materaca z wysoką sprężystością oraz elastycznością. To samo dotyczy par, które decydują się na jeden materac. Pamiętajmy jednak, że liczba sprężyn to zaledwie jeden z wielu parametrów, jakimi powinniśmy kierować się przy zakupie materaca. Warto zwrócić także uwagę na jakość jego wykonania, grubość, stopień twardości, rodzaj użytych materiałów itp. Dobrze dobrany materac będzie mógł nam służyć przez wiele długich lat, a już po pewnym czasie powinniśmy poczuć sporo korzyści z jego użytkowania.

Wygodny materac – gdzie warto kupić?

W obecnych czasach zakup dobrego jakościowo materaca nie jest już żadnym problemem. Na rynku istnieje szeroka oferta tego rodzaju produktu, dzięki czemu każdy klient jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Jak dobrać wygodny materac sprężynowy w Białymstoku? Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby oraz budżet, a następnie porównać jak najwięcej modeli. W razie pytań, można skorzystać ze wsparcia merytorycznego pracowników sklepu lub nawet producenta. Przede wszystkim warto wybierać materace zaufanych marek takich jak między innymi Hilding, dzięki czemu mamy pewność wysokiej jakości i gwarancji. Można zarówno wybrać się do sklepu stacjonarnego w swoim mieście, ale także – co jest lepsze w dzisiejszej rzeczywistości – zamówić materac w sklepie internetowym. Jedno jest pewne – nie warto zwlekać z tą decyzją. Wygodny materac to bowiem jedna z najlepszych inwestycji we własne zdrowie i samopoczucie.