Katar, kaszel, duszności, kichanie i swędzenie skóry to podstawowe objawy alergii, nazywanej czasami chorobą cywilizacyjną XXI wieku. W Polsce nawet 40% społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju uczulenia. Niestety alergie często utrudniają sen, powodując zmęczenie i trudności w zaśnięciu. Ludzie spędzają nawet 1/3 swojego życia spiąć, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca antyalergicznego.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Osoby zmagające się z alergiami powinny zdecydować się na zakup specjalnego materaca, różniącego się od modeli standardowych. Materac antyalergiczny ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć ryzyko wystąpienia uczuleń, a także zwiększyć higienę snu i zadbać o odpowiednią wentylację. Na pierwszy rzut oka modele standardowe i materace dla alergików wyglądają tak samo, jednak w rzeczywistości występują między nimi spore różnice. Podstawową jest wypełnienie, a więc wykorzystane materiały. Materac antyalergiczny nie powinien być wykonany z gryki, trawy morskiej, końskiego włosia, czy wełny, a więc z materiałów naturalnych. Dodatkowo w takim modelu nie powinny znaleźć się substancje chemiczne, wzmagające alergie. Najlepiej, jeśli materac dla alergika, jest wykonany z pianki lub lateksu. Oba te materiały są bezpieczne, higieniczne i zmniejszają ryzyko wystąpienia uczuleń. Bardzo istotną cechą tego typu materacy jest także przewiewność, a więc cyrkulacja powietrza. Właśnie dlatego materace antyalergiczne wykorzystują różne innowacyjne technologie. Świetnym przykładem są kratki wentylacyjne oraz specjalne wyprofilowania i nacięcia we wkładzie materacy dla alergików. Takie modele różnią się od standardowych także pokrowcami, które pełnią funkcję antybakteryjną. Poszukując modelu dla alergików, warto zwrócić uwagę na ofertę marki Hilding, czyli renomowanego producenta materacy. W Białymstoku można znaleźć materace antyalergiczne w sklepach stacjonarnych lub też zdecydować się na zakupy przez stronę internetową. Warto zaznaczyć, że modele marki Hilding dostępne są także w sklepach sieciowych, takich jak IKEA, BRW i Agata Meble. Materace antyalergiczne niosą ze sobą szereg zalet, do których można zakwalifikować następujące:

 • modele te są odpowiednie dla dzieci, nastolatków, osób dorosłych,
 • materace nie zwiększają ryzyka wystąpienia alergii, a bardzo często redukują ilość objawów i częstość ich występowania,
 • zapewniają spokojny sen i ułatwiają zasypianie (ponieważ objawy alergii nie występują),
 • zapewniają wysoki poziom higieny snu, odpowiedni klimat oraz wentylację wkładu,
 • są trwałe i wytrzymałe, a także komfortowe,
 • wykonane z materiałów bezpiecznych, odpowiednich dla zdrowia,
 • posiadają specjalne certyfikaty i atesty, na przykład materace marki Hilding mają certyfikat AEH, szwajcarskiego instytutu, który wskazuje na wysoką trwałość, higienę, a także odpowiedni klimat i ergonomię,
 • umożliwiają regenerację w nocy.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding Anders - materace dla alergikaWiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy. Przede wszystkim warto poznać podstawowe rodzaje materacy antyalergicznych:

 1. Materace antyalergiczne piankowe, które są polecane właściwie wszystkim osobom uczulonym. Otwartokomórkowa budowa pianki sprawia, że zmniejsza się ryzyko powstania pleśni oraz zatrzymania się we wkładzie materaca alergenów takich jak roztocza, pleśń lub bakterie. Warto wybierać materace piankowe wysokoelastyczne lub termoelastyczne, ponieważ modele te są odpowiednie dla alergików, a dodatkowo charakteryzują się doskonałą jakością.
 2. Materace antyalergiczne lateksowe, które są doskonałym wyborem dla alergików. Oczywiście tego typu modeli powinny unikać osoby uczulone na lateks, natomiast wszyscy pozostali mogą kupić taki materac. Należy wybierać materace wykonane z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. Lateks to materiał zmniejsza częstość i ryzyko wystąpienia alergii, ponieważ nie przepuszcza pleśni i roztoczy, a więc jest bardzo higieniczny, zdrowy i bezpieczny.
 3. Materace antyalergiczne z pokrowcem – zwykle producent daje do wyboru dwa lub trzy rodzaje pokrowców, tak jest w przypadku marki Hilding. Pokrowiec dla alergika ma szczególne znaczenie w przypadku reakcji uczuleniowych skórnych. Taki pokrowiec powinien być antybakteryjny, możliwy do zdjęcia z materaca i do wyprania w wysokiej temperaturze.

Jak wybrać materac dla alergika?

Poszukując materaca dla alergika w Białymstoku, warto zwrócić uwagę na modele w ofercie internetowej. Na szczególną uwagę zasługuje materac Hilding Melody, który posiada następujące cechy charakterystyczne:

 • model antyalergiczny, nie zawierający żadnych substancji szkodliwych lub wywołujących uczulenia,
 • materac lateksowy, a więc wykonany z materiału odpowiedniego dla alergików, który dodatkowo charakteryzuje się sprężystością, wytrzymałością i odbojnością, a użytkownik ma wrażenie lekkiego unoszenia się nad łóżkiem, co jest bardzo wygodne i komfortowe,
 • materac odwracalny, co zapewnia wysoki poziom higieny i doskonałą wentylację,
 • produkt elastyczny, przystosowany do stelaży z możliwością regulacji,
 • wkład materaca został specjalnie wyprofilowany, aby zwiększyć wentylację,
 • materac z pokrowcem, który można zdejmować i prać w wysokiej temperaturze.

Wybierając materac dla alergika, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z czego dany model został wykonany. Polecana jest pianka i lateks, a dodatkowo można wybrać materac z matą kokosową, która jest bardzo higienicznym materiałem i chroni przed rozwojem roztoczy oraz mikroorganizmów. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę są zastosowane technologie. Warto zadbać także o to, aby materac dla alergika, posiadał odpowiednie certyfikaty, był bezpieczny dla zdrowia i miał dobrą wentylację.