Fast food to żywność, którą nie bez powodu określa się mianem śmieciowego jedzenia. Tanie i wysokokaloryczne dania są zazwyczaj pełne sztucznych dodatków, barwników, soli i cukrów. Dietetycy jednoznacznie wskazują, że posiłki tego typu należy na co dzień omijać szerokim łukiem. Jednak czy fast food w każdej sytuacji jest zły?
Skąd wynika popularność jedzenia typu fast food?
Dzisiejsza codzienność charakteryzuje się szybkim, dynamicznym trybem życia. Jest to jedna z głównych przyczyn, które wpływają na popularność fast foodów. Uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. W większych miastach, takich jak Białystok, można znaleźć obiekty oferujące burgery czy zapiekanki praktycznie na każdym rogu. Wydaje się więc, że jest to idealna propozycja na przekąskę w drodze do pracy lub podczas krótkiej przerwy.
Dodatkowym czynnikiem, który zachęca do kupowania fast foodów, jest relatywnie niska cena. Producenci tego typu żywności są nastawieni tylko na zysk. Liczne promocje, kupony i oferty lojalnościowe to bardzo skuteczna zachęta, która regularnie przyciąga klientów do lokali. Wiele osób z łatwością wpada w tę niezdrową pułapkę. Atrakcyjny wygląd posiłków i brak refleksji nad jego rzeczywistym składem wynikają z różnych przyczyn, jednak często prowadzą do podejmowania decyzji szkodliwych dla organizmu.
Jak fast food wpływa na zdrowie?
Żywność typu fast food jest w dużym stopniu odpowiedzialna za panującą w XXI wieku epidemię otyłości. Już małe dzieci zabierane do flagowych restauracji z niezdrową żywnością zaczynają gromadzić nadmiarowe kilogramy. Konsekwencją są coraz częściej pojawiające się schorzenia w obrębie układu sercowo naczyniowego, choroby metaboliczne – m.in. cukrzyca i dna moczanowa. Jeśli duża część diety składa się z fast foodów, bardzo łatwo można doprowadzić do znacznego pogorszenia ogólnej jakości codziennego funkcjonowania. Z biegiem czasu coraz częstsze staje się korzystanie z pomocy lekarskiej, psychologicznej, a problemy z funkcjonowaniem ruchu uniemożliwiają efektywne uprawianie aktywności fizycznej i wymagają specjalnej troski, m.in. w postaci zakupu specjalistycznego materaca od marki sleepmed.pl czy uczęszczania na ćwiczenia rehabilitacyjne.
W fast foodach znajduje się wysoka zawartość kalorii, dużo szkodliwych tłuszczów nasyconych typu trans, nadmiar soli, a jednocześnie mało składników mineralnych, błonnika i witamin. Średni hamburger może mieć około 600 kcal. Jednak prawie nigdy nie jest jedynym elementem posiłku! Z reguły towarzyszą mu frytki – mała porcja to około 200 kcal i słodki napój. Bardzo trudno byłoby pójść do sieci restauracji typu fast food i zjeść posiłek, który miałby mniej niż 1000 kcal.
Czy można zrobić zdrowy fast food?
Jeśli powyższe informacje wprawiły Cię w słaby nastrój i zaczynasz myśleć, że już nigdy nie zjesz ulubionego burgera, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Zjedzenie zdrowego fast foodu nie jest niemożliwe! Jednak największa szansa na to istnieje wówczas, gdy zostanie on przygotowany w domowej kuchni.
Z jakich sposobów można skorzystać, aby zmienić szkodliwe danie w pełnowartościowy posiłek? Pszenną bułkę wystarczy zamienić na grahamkę. W większości marketów dostępne są też pełnoziarniste tortille – miłośnicy gotowania mogą przyrządzić je własnoręcznie. Świeże i grillowane warzywa dodane do wrapa czy hot-doga dodadzą mu wartości odżywczych, a domowy sos czosnkowy na bazie jogurtu będzie miał zdecydowanie mniej kalorii niż ten sklepowy. Warto jednak mieć świadomość, że nawet domowe fast-foody są dość kaloryczne – warto kontrolować podaż energii i dbać o spalanie nadmiaru kcal podczas uprawiania sportu.
Domowe przepisy na ulubione dania typu fast food
- Czy zdrowy burger istnieje?
Jakie składniki są potrzebne do przygotowywania zdrowego, domowego burgera? Podstawa to zdrowa, pełnoziarnista bułka – najlepiej w okrągłym kształcie. Do tego – chude mięso mielone (z indyka, kurczaka lub z szynki), musztarda Dijon i jogurt – do przygotowania sosu. Dodać należy także ulubione warzywa i przyprawy.
Na samym początku przygotuj kotlety. Posiekaj cebulę, wymieszaj z przyprawami, oliwą i mięsem. Następnie usmaż na złoty kolor – najlepiej na maśle klarowanym. Bułki podpiecz w piekarniku przez 2 minuty, żeby były ciepłe i chrupiące. Po ich wyjęciu posmaruj je sosem przygotowanym z jogurtu i musztardy w proporcjach 1:1, dodaj warzywa i mięso i ciesz się przepysznym, pełnowartościowym posiłkiem.
- Hot dog z kiełbaską i ogórkiem
Przygotuj bułkę grahamkę i ulubioną kiełbaskę z jak największą zawartością mięsa. Pozostałe składniki możesz modyfikować wedle uznania. Najbardziej podstawową wersją będzie hot-dog z cebulą, pomidorem, ogórkiem konserwowym i musztardą.
Warzywa pokrój i rozgrzej piekarnik. Po jego rozgrzaniu piecz kiełbaskę przez około 10 min (czas zmodyfikuj w zależności od rodzaju mięsa). Następnie dołóż przeciętą bułkę i wyjmij całość po 4 minutach. Teraz wystarczy już tylko włożyć wszystkie składniki do bułki, całość polać musztardą i gotowe!
- Kebab w domu
Również miłośnicy kebabów mogą przygotować swoją zdrową, domową wersję. Składniki na 2 porcje to 2 filety z kurczaka, 2 ogórki, 2 pomidory, cebula czerwona, sałata rzymska lub kapusta pekińska, 300 g jogurtu naturalnego, czosnek, pieprz i sól oraz przyprawa kebab-gyros.
Przygotowanie jest bardzo proste. Filet po posiekaniu i wymieszaniu z przyprawą usmaż na niewielkiej ilości oleju. Wszystkie warzywa posiekaj i połącz z sosem czosnkowym zrobionym z jogurtu naturalnego. Danie możesz podać na talerzu lub zawinąć w tortillę.
Fast food kupiony na mieście najprawdopodobniej będzie kaloryczny i niezdrowy. Dlatego zastąp go domową wersją i zadbaj o swoje ciało oraz samopoczucie.
Przeczytaj też: Jak dbać o sen w ciąży?