Adopcja zwierzaka to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie można przeżyć. W ten sposób dajemy pupilom ze schroniska szansę na nowe, lepsze życie, ale także wzbogacamy własne o dodatkową radość, miłość i nowego członka rodziny. Adopcja wiąże się jednak ze sporymi zmianami, do których należy się odpowiednio przygotować. Zanim też w ogóle przystąpimy do adopcji, musimy uzupełnić swoją wiedzę i podjąć się kilku kroków, aby zapewnić sobie i zwierzakowi jak najwięcej komfortu, w szczególności w tych pierwszych, niekiedy ciężkich dniach. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do adopcji pupila.

Określenie własnych możliwości

Przed podjęciem decyzji o adopcji musimy najpierw zrozumieć swoje potrzeby i zbadać swoje możliwości. Dlaczego? Gdyż adopcja wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, a każdy pupil wymaga uwagi i opieki. Nie jest to zabawka, której w razie problemu możemy się pozbyć. Dlatego też należy się zastanowić, czy możemy w ogóle pozwolić sobie na zwierzaka we własnym domu. Czy jesteśmy w stanie go utrzymać i wygospodarować czas w ciągu dnia na to, aby się z nim bawić i wychodzić na spacery? Choć może to dotyczyć w głównej mierze adopcji psa, to jednak kot również będzie potrzebował naszej uwagi. Zastanówmy się także, czy wszyscy domownicy są gotowi przyjąć nowego członka rodziny. Być może są osoby, które zmagają się z alergią, więc obecność psa czy kota będzie dla nich niekorzystna. Przede wszystkim jednak odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi na zobowiązanie i odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą adopcja zwierzaka. Należy przy tym uwzględnić swój styl życia, tryb pracy i wszystkie inne aspekty, które mogą sprawić, że opieka nad zwierzakiem będzie trudniejsza. Pod żadnym pozorem nie decydujmy się więc na adopcję pod wpływem chwili i emocji. Kot czy pies to żywe stworzenia, które wymagają troski.

Zdecyduj, jakiego zwierzaka chcesz posiadać

Jak przygotować się do adopcji zwierzaka ze schroniska?Nie bez znaczenia w przygotowaniach do adopcji pozostaje także to, aby zastanowić się, jakiego zwierzaka chcemy posiadać. Jest to istotne, gdyż każdy zwierzak posiada inną historię, osobowość i inne potrzeby. Przede wszystkim powinniśmy zdecydować, czy chcemy psa, czy kota. Następnie można zastanowić się nad rasą, lecz adoptując zwierzaka ze schroniska, powinniśmy pamiętać, że nie jest to market, w którym mamy ogromny wybór i na pewno dostaniemy to, czego szukamy. Przygotowania do adopcji zwierzaka ze schroniska muszą wiązać się z o wiele większą świadomością potencjalnych właścicieli. Przy wyborze psa lub kota istotne są również ich cechy charakteru. Warto się zastanowić, czy zależy nam na bardziej spokojnym pupilu, czy może energicznym, który zachęci nas do większego ruchu w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, aby nie decydować się na psy typu husky czy wyżła, jeżeli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu wolnego, a nasz styl życia jest mało aktywny. Potrzebują one bowiem naprawdę dużej ilości ruchu, a tym samym częstych spacerów. Duże, energiczne psy wymagają także większej przestrzeni, dlatego w małym mieszkaniu może nie być im za wygodnie. Wybór kota jest zatem często mniej kłopotliwy, gdyż wszystkie koty są z natury raczej leniwe i nie posiadają tak sporych wymagań jak niektóre rasy psów.

Odwiedzenie schroniska

Choć określenie swoich oczekiwań względem zwierzaka jest istotne, to jednak nadal powinniśmy być świadomi tego, że z dużym prawdopodobieństwem nie znajdziemy tego „idealnego” pupila. Adoptując psa czy kota ze schroniska, nierzadko musimy zmierzyć się z różnymi trudnościami dotyczącymi charakteru i doświadczeń zwierzaka. Znalezienie zatem pupila całkowicie zgodnego z naszymi oczekiwaniami jest wręcz niemożliwe. Warto więc odpowiednio szybciej odwiedzić kilka schronisk w pobliżu naszego miejsca zamieszkania i zapoznać się z tamtejszymi zwierzakami. Schroniska często umożliwiają spędzenie czasu z potencjalnymi kandydatami, co pozwala nam zaobserwować, jak dobrze dogadujemy się z danym pupilem. Możemy wybrać się z nim na spacer lub wspólnie się pobawić. Są też jednak takie zwierzęta, które boją się kontaktu z drugim człowiekiem. W przypadku adopcji takiego psa czy kota musimy posiadać pełną świadomość dotyczącą ciężkiej drogi w celu oswojenia pupila.

Przygotowanie wyprawki i domu

Decyzja o adopcji została podjęta? To wspaniale! Przyszedł więc czas na skompletowanie wyprawki dla pupila oraz odpowiednie przygotowanie domu na dołączenie nowego członka rodziny. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zakupie odpowiedniej karmy, misek, akcesoriów do pielęgnacji czy zabawek. Przydatne może być także legowisko, smycz i szelki w przypadku psa oraz drapak i kuweta w przypadku kota. W domu należy też wygospodarować miejsce na postawienie tych akcesoriów dla naszego pupila. Poza tym warto zabezpieczyć meble czy inne przedmioty, które zwierzak może zniszczyć. Jeśli z kolei planujesz, że Twój pupil będzie spał z Tobą w Twoim łóżku, warto dodatkowo wyposażyć się w odpowiedni materac. Wybierz ten model, który zapewni Wam obojgu najlepszy komfort wypoczynku. Z pewnością znajdziesz go w abcsnu.pl lub w sklepach stacjonarnych w Białystok.

Odpowiednie podejście jak klucz do sukcesu

Choć adopcja pupila to wspaniałe doświadczenie, to jednak początkowo może ono wiązać się ze sporym stresem i poczuciem bezradności, jeśli zwierzak nie będzie chciał z nami współpracować. Kluczem do sukcesu jest zatem tutaj nasze odpowiednie podejście. Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że zarówno dla nas, jak i dla pupila, jest to całkiem nowa sytuacja, do której każda strona musi przywyknąć. Dlatego też należy dać zwierzakowi czas na aklimatyzację i zapoznanie się z nowym otoczeniem i nowymi właścicielami. Pupil również się stresuje, a nasza cierpliwość jest tutaj niezwykle istotna. W pierwszych kilku dniach po adopcji najlepiej zapewnić zwierzakowi ciszę i spokój. Nie powinniśmy zmuszać go do kontaktu – pies czy kot musi nam najpierw zaufać, aby dać się dotknąć. Warto więc poczekać, zaoferować pupilowi wsparcie, a wszelkie próby inicjowania kontaktu można nagradzać. Budowanie więzi z nowym zwierzakiem może być czasochłonne i należy być na to przygotowanym.

Adopcja zwierzaka ze schroniska to nie tylko piękne przeżycie i akt dobroczynności, ale również spora odpowiedzialność i zobowiązanie na długie lata. Jednakże postępując zgodnie z powyższymi krokami, możesz być pewien, że Ty i nowy członek rodziny rozpoczniecie wspólną przygodę w zdrowy i szczęśliwy sposób.

Przeczytaj także: Materac dla niemowlaka