Obecnie coraz częściej mówi się o zdrowym wypoczynku, jednak czym on jest? Otóż charakteryzuje się wysoką jakością, a także długością i głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. A dlaczego zdrowy sen jest tak ważny? Jak się okazuje, pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także wspomaga liczne procesy zachodzące w naszym organizmie, w tym reguluje zaburzenia hormonalne. 

Zaburzenia hormonalne – charakterystyka

Zaburzenia hormonalne to problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie. Dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz pojawiają się w różnym wieku. Najczęściej odnoszą się do zmniejszonego lub nadmiernego wydzielania danych hormonów. A z czym mogą wiązać się zaburzenia hormonalne? Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • u kobiet – zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak miesiączki i problemy z zajściem w ciążę,
  • u mężczyzn – spadek libido czy zaburzenia potencji,
  • tycie lub chudnięcie,
  • zmiany skórne, czyli trądzik, przebarwienia czy łojotok,
  • zaburzenia nastroju.

Czy sen może regulować zaburzenia hormonalne?Sen – jak wpływa na gospodarkę hormonalną? 

Problemy z gospodarką hormonalną mogą mieć wiele przyczyn, jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak dokładnie wpływa na nią sen? Gdy przez dłuższy czas, np. kilka tygodni czy miesięcy śpimy poniżej zalecanych sześciu godzin, dochodzi do zaburzeń licznych procesów w organizmie. Wśród nich wyróżnia się upośledzenie funkcji endokrynologicznych. Deficyt snu, a tym samym nieprawidłowy poziom hormonów może negatywnie wpływać m.in. na wzrost, metabolizm, tętno, apetyt czy funkcje seksualne. Z uwagi na to, warto zadbać już dziś o wygodne łóżko i wyposażyć je w różnego rodzaju elementy. Na pierwszym miejscu warto postawić na materac do spania, a dlaczego?

Wygodne łóżko – czyli jakie? 

Niezaprzeczalnie, materac do spania to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka. Wszystko z uwagi na fakt, iż odpowiada za najlepsze wsparcie anatomicznych kształtów ciała użytkownika, w tym kręgosłupa oraz całej sylwetki. Na współczesnym rynku znajdziemy różnego rodzaju produkty, dlatego zaleca się, aby pod uwagę wziąć osobiste potrzeby i preferencje. Oprócz materaca łóżko powinno być wyposażone także w:

  • kołdrę,
  • poduszkę,
  • pościel i prześcieradło.

Mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jak wiele zalet wiąże się ze zdrowym i komfortowym wypoczynkiem. Do nich zaliczyć można m.in. właśnie regulację gospodarki hormonalnej organizmu.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: