Po ciężkim dniu nie ma nic lepszego, niż położenie się do łóżka i spokojnie zasnąć. Wydaje się, że jest to prosta czynność jednak, aby móc zdrowo wypocząć, należy odpowiednio urządzić sypialnię oraz skomponować komfortowe łóżko. Składa się ono przede wszystkim z podłoża do spania, którym powinien być dopasowany do użytkownika materac do spania. Jednak, jak go wybrać oraz czym wyróżniają się poszczególne modele dostępne na współczesnym rynku?

Jak zadbać o zdrowy sen? 

Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci oraz pełni energii. Charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością, a na to ma wpływ wiele czynników. Opisuje je higiena snu, czyli zbiór zasad, norm i zachowań, które poprzez wdrożenie w życie, mogą w pozytywny sposób wpłynąć na nasz wypoczynek. Do nich zalicza się takie kwestie, jak:

  • lekkostrawna kolacja,
  • zwiększona aktywność fizyczna,
  • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
  • unikanie kawy, alkoholu i nikotyny w godzinach wieczornych,
  • stworzenie odpowiedniego klimatu w sypialni.

Jednak największy wpływ na zdrowy sen ma sposób urządzania sypialni. Oznacza to, że warto uwzględnić elementy dekoracyjne, takie jak stonowane kolory, świece zapachowe czy zasłony, które dodatkowo poprawiają jego jakość lub ułatwiają zasypianie. Aczkolwiek najważniejszą rolę w tym miejscu odgrywa łóżko, a dokładnie materac.

Materac – dlaczego warto w niego zainwestować? 

Mało kto zdaje sobie sprawę  z tego, że sporą część doby przeznaczamy na sen. Z uwagi na to, warto postawić na komfortowe warunki do wypoczywania, jakie zapewnić może jedynie wysokiej jakości materac do spania. A dlaczego? Jak się okazuje, tylko on zapewnia nam higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania, które wynikają z wykorzystanych materiałów oraz unikalnej budowy. Co więcej, jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co wspiera sylwetkę i kręgosłup. Przyczynia się to do redukcji dolegliwości bólowych ze strony pleców, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Ponadto ograniczają ryzyko rozwoju schorzeń kręgosłupa lub kształtowania się nowych. Ich budowa zapewnia również całkowitą regenerację ciała pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak, abyśmy materac mógł pełnić we właściwy sposób wszystkie swoje funkcje, to powinien być odpowiednio do nas dopasowany. A co to oznacza?

Materac – jak go wybrać? 

Jak dopasować materac do siebie?Chcąc wybrać najwygodniejszy dla nas materac do spania, musimy przebrnąć przez wiele modeli dostępnych na rynku. Najczęściej stanowi to najtrudniejszą czynności przy urządzaniu sypialni. Zatem, jak zrobić to szybko i dobre? Przede wszystkim powinniśmy usiąść i na spokojnie zastanowić się, jakie są nasze osobiste potrzeby i preferencje. Kwestie te mogą w znaczący sposób ułatwić nam wybór. Oznacza to, że decydując się na materac do spania, warto przede wszystkim postawić na:

  • wiek użytkownika, gdyż inne modele są zalecane dla dzieci, nastolatków czy seniorów,
  • stan zdrowia, czyli wszelkiego rodzaju schorzenia kręgosłupa lub alergie, gdyż dla takich osób również są dedykowane specjalistyczne modele,
  • stopień twardości, który zależy głównie od wagi użytkownika, gdyż na rynku są dostępne modele H1 (miękkie), H2 (średnio twarde), H3 (twarde) i H4 (bardzo twarde),
  • rozmiar, czyli długość i szerokość, a zależy to od tego, czy śpimy sami, czy z partnerem.

Najważniejszym punktem wyboru komfortowego materaca jest uwzględnienie rodzaju wypełnienia. A czym mogą się dodatkowo wyróżniać?

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200

Czym wyróżniają się materace w zależności od wypełnienia? 

Współczesny rynek zdominowany jest przez modele piankowe, czyli takie, które w swoim wnętrzu mają różnego rodzaju nowoczesne pianki. Można je podzielić m.in. na piankę lateksową (materace lateksowe) lub termoelastyczną (materace termoelastyczne). Każdy z nich ma indywidualne cechy, jednak wszystkie modele odznaczają się wyjątkową miękkością i lekkością. Są dedykowane dla każdej grupy wiekowej, w tym dla dzieci czy nastolatków. W wielu sklepach znajdziemy również modele sprężynowe, które bazują na sprężynach kieszeniowych. Oznacza to, że każda ze sprężyn została umieszczona w osobnej kieszonce materiałowej, przez co współczesne materace sprężynowe gwarantują redukcję drgań oraz wysoką elastyczność punktową. Najlepiej sprawdzą się w sypialni par, jednak nie tylko. Innym, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w materace hybrydowe, czyli takie, które łączą w sobie najlepsze cechy modeli piankowych i sprężynowych.

Jak dopasować akcesoria sypialniane do materaca? 

Materac to najważniejszy element wyposażenia łóżka, jednak niejedyny. Wyróżnia się kilka produktów, które możemy dodatkowo wybrać w zależności od tego, jaki model mamy. W pierwszej kolejności warto postawić na stelaż, czyli konstrukcja wykonana z drewnianych listewek i ramy. Odpowiada on za podparcie materaca oraz zapewnia zdrowy i spokojny sen. Co więcej, zwiększa on cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia czy oddawanie wilgoci, przez co stwarza higieniczne warunki do wypoczynku. Jednak, aby mógł odpowiednio pełnić swoją rolę – w tym zwiększenie żywotności i zachowanie pierwotnych właściwości, powinien być jak najlepiej dopasowany do podłoża do spania. Oznacza to, że uwzględniamy jego rodzaj wypełnienia, a także rozmiar. Również w zależności od jego szerokości dopasowuje się kołdrę. Dlaczego? Otóż w celu komfortowego wypoczynku zaleca się, aby wybierać produkty o 20-40 cm szersze. Nie jest to jednak jedyny produkt, który wybiera się na podstawie rozmiaru, czyli szerokości i długości łóżka. Oprócz kołdry warto również zwrócić uwagę na prześcieradło, które pozwala na zachowanie higienicznych warunków do wypoczynku. Jednak w pełnię funkcję tę pełnią ochraniacze na materac. Stanowią one dodatkową nakładkę higieniczną na podłoża do spania, w tym materace dziecięce, gdyż zabezpiecza je przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem oraz, w zależności od rodzaju materiału – wilgocią.

Urządzanie sypialni w dużej mierze sprowadza się do skomponowania komfortowego łóżka – w końcu to właśnie ono pełni tutaj najważniejszą rolę. Jego głównym elementem jest materac, który korzystnie wpływa na jakość oraz długość wypoczynku.

Przeczytaj także: