Zimno, przeszywający wiatr, niskie temperatury… te elementy nie wpływają dobrze na nasz organizm, a tym bardziej na naszą cerę, która w okresie zimowym staje się niezwykle delikatna. Nasza skóra jest wysuszona i zaczerwieniona. Jak temu zapobiec? Poznaj sposoby na to, jak zadbać o cerę zimą! 

Jak zimno działa na naszą cerę?

Aby odpowiednio dopasować pielęgnację do pory roku, warto dowiedzieć się, jak nasza skóra się wtedy zachowuje. Z pewnością zauważymy, że nasza cera staje się przesuszona – wynika to z faktu, że zimne powietrze jest bardzo suche, przez co na skutek parowania skóra traci więcej wody. Co więcej, odbudowa trwa znacznie dłużej, a ilość lipidów międzykomórkowych znacznie się zmniejsza. Dostrzeżemy również utratę elastyczności. Gwałtowna zmiana temperatur przyczynia się ponadto do powstawania zaczerwienień – nasze naczynia krwionośne, rozszerzając się, próbują poradzić sobie z zimnem. Szczególnie narażone są osoby posiadający wrażliwą cerę – ich działanie zimna nie oszczędzi.

Krem z filtrem 

Istnieją jednak sposoby, aby sprawić, by nasza cera prezentowała się promiennie również zimą. W pierwszej kolejności nie powinniśmy zapominać o używaniu kremu z filtrem – nawet jeśli wydaje nam się, że zimą słońce nas oszczędzi, lepiej nie ryzykujmy. Okazuje się bowiem, że zimą duże zagrożenie stanowi śnieg – odbija on bowiem promienie słoneczne, które działają niekorzystnie na naszą cerę. Krem z filtrem będzie ponadto barierą przed zanieczyszczeniem powietrza, które w okresie zimowym staje się szczególnie nieprzyjemne. Pamiętajmy, aby aplikować go grubo na skórę i ponownie nakładać co około 2 godzin – w ten sposób możemy liczyć na kompleksową ochronę.

Nawilżenie cery 

Jak zadbać o cerę zimą?Nawilżenie i natłuszczenie cery będzie kluczem do sukcesu. Tłusty krem zabezpieczy naszą skórę przed mrozem. Jego skład powinien być bogaty – drogocenne substancje przyniosą wysuszonej skórze ukojenie. Zwróćmy uwagę na to, aby posiadał lipidy, które przyspieszą regenerację skóry. Nawilżające składniki przyczynią się do zmniejszenia pękania naczynek, co pomoże nam zminimalizować zaczerwienienie. Pamiętajmy, aby krem nakładać co najmniej pół godziny przed wyjściem, aby zdążył się dobrze wchłonąć. Pod nimi powinniśmy uwzględnić krem z filtrem.

Oczyszczenie 

Zimą szczególnie doświadczamy skutków zanieczyszczenia powietrza. Obecne wokół pyłki i kurz przyczyniają się do zapychania naszej skóry. Uszkadzają one warstwę ochronną i sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na procesy starzenia czy pojawianie się wyprysków. Rozwiązaniem tego problemu są antyoksydanty oraz pianki oczyszczające, które pomogą usunąć zanieczyszczenia. Oczyszczenie cery spowoduje, że bardziej odczujemy właściwości nawilżających kremów.

Zdrowa dieta 

Wpływ na naszą cerę mają nie tylko używane przez nas kosmetyki, ale i jedzenie, które spożywamy. Niewłaściwa dieta może niezwykle negatywnie odbić się na naszej skórze – bardzo szybko zauważymy powstawanie pryszczy czy zaczerwienienia. Co więcej, może przyczynić się do pojawienia się alergii. Jeśli nie chcemy do tego dopuścić, musimy zadbać o to, by nasza dieta była zróżnicowana i bogata w cenne składniki. Podczas okresu zimowego powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi antyoksydanty, witaminy A, E czy D.

Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu – to właśnie woda pomoże nam nawilżyć skórę i oczyścić skórę z toksyn. Unikajmy niezdrowej, przetworzonej żywności i zbyt dużej ilości słodyczy, które mogą wywołać nieprzyjemne skutki. Odżywcze składniki możemy zapewnić naszemu ciału poprzez napoje – na ten czas świetnie sprawdzą się zdrowe, rozgrzewające napary bądź naturalne soki owocowe.

Ochrona pozostałych części ciała

Zimą cierpi nie tylko nasza cera, ale i inne części ciała, szczególnie te, które są odsłonięte i narażone na szkodliwe działanie mrozu. Mowa tu na przykład o ustach, które na skutek zimna bardzo często stają się suche i spierzchnięte. Może to wywoływać znaczny dyskomfort. Należy stosować wtedy pomadki ochronne, które nawilżą nasze wargi. Dobrze, aby posiadały również filtr przeciwsłoneczny. Sprawdzą się ponadto specjalne masełka do ust, które charakteryzują się tłustą, bogatą konsystencją.

Nie zapominajmy o dłoniach, które często wystawiamy na chłód. Na zimę koniecznie musimy zaopatrzyć się w rękawiczki, które ochronią naszą skórę przed działaniem mrozu. Jeśli jesteśmy zmuszeni do używania telefonu podczas przebywania na zewnątrz, wybierzmy takie rękawiczki, które będą posiadały specjalny materiał, pozwalający na użytkowanie ekranu. Poza tym należy stosować nawilżające kremy do rąk, ponieważ mogą one stać się suche i spierzchnięte. Popękana skóra może nawet wywoływać ból, dlatego trzeba jak najszybciej temu zapobiegać.

Wykorzystanie zimna w pielęgnacji 

Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o cerę, zimno nie musi być zawsze szkodliwe. Rosnącą popularnością cieszą się zabiegi kosmetyczne, które wykorzystują właśnie ten element. Masaż kostkami lodu pomoże nam pozbyć się obrzęku i zaczerwienienia, a do tego spowoduje, że cera będzie się wydawała świeża i odżywiona. Takie chłodzenie okaże się pomocne zwłaszcza po wykonaniu zabiegu, po którym skóra jest napięta. W zaciszu własnego domu kobiety coraz częściej sięgają również po schłodzone masażery. Użycie masażera z jadeitu nie dość, że sprawi nam dużą przyjemność, to jeszcze przyczyni się do odprężenia i zlikwidowania napięcia ze skóry.

Dbając o naszą cerę, przeżyjemy zimę bez większych trudności. Troszcząc się o odpowiednią pielęgnację i nawilżenie, nie musimy obawiać się, że nasza skóra stanie się wysuszona i zniszczona. Nie ma wątpliwości, że niezależnie od pory roku powinniśmy zwracać uwagę na to, by wybierane przez nas kosmetyki posiadały dobry skład.

Przeczytaj także: