W dzisiejszych czasach pójście do lekarza ginekologa przez młode kobiety wiąże się głównie z zaburzeniami miesiączkowania. Są one powszechne i mogą mieć wiele różnych, często złożonych przyczyn. W przypadku jednorazowych sytuacji nie mamy się o co martwić, jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej, to warto poważnie zastanowić się nad przyczyną. A o jakich z nich warto wiedzieć? Oto najczęstsze z nich!

Podstawowe informacje na temat cyklu menstruacyjnego

Cykl menstruacyjny, zwany również cyklem miesiączkowym lub owulacyjnym, jest bezpośrednio związany ze zmianami poziomu takich hormonów, jak estrogeny czy progesteron. Wówczas dochodzi do cyklicznego procesu złuszczania się nabłonka macicy, co stanowi bezpośrednią przyczynę krwawienia. Zwykle trwa on ok. 28 dni, jednak u niektórych kobiet może być krótszy (np. 21 dni), a u innych – dłuższy (np. 35 dni). O ile są one regularnie i nie ma odchyleń większych niż ok. 7 dni, to nie mamy się czym martwić. W tym czasie wyróżnia się cztery fazy.

Faza menstruacyjna

Polega na złuszczeniu nabrzmiałej i rozrośniętej pod wpływem hormonów błony śluzowej macicy. Płyn wydostający się w tym okresie z pochwy składa się głównie z krwi, a także tkanki błony śluzowej. Szacuje się, że w tym czasie kobieta traci 35-80 ml krwi.

Faza folikularna

Jakie są przyczyny zaburzeń miesiączkowaniaPo zakończeniu miesiączki przysadka mózgowa produkuje więcej FSH, który wpływa na rozwój pęcherzyków z komórką jajową. Dojrzewa tylko jeden z nich, a reszta zatrzymuje się w rozwoju. Następuje także odbudowa błony śluzowej macicy.

Faza owulacyjna

Zaczyna się, gdy estrogen osiąga najwyższy poziom podczas cyklu. Następuje gwałtowny wzrost LH i dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa wraz z uwolnieniem komórki jajowej. Dojrzały oocyt przemieszcza się do jajowodu, gdzie czeka na zapłodnienie.

Faza lutealna

Po zakończeniu owulacji pęknięty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte. Jego komórki produkują głównie progesteron, który odpowiada za rozrost błony śluzowej macicy. Jeśli kobieta zaszła w ciążę, to organizm produkuje hCG, a jeśli nie – ciałko żółte obumiera.

Najczęstsze przyczyny nieregularnych miesiączek i sposoby na ich rozwiązanie

Zaburzenia miesiączkowania to objawy czynnościowych lub organicznych nieprawidłowości występujących w organizmie kobiety. Mogą mieć postać powietrzną lub wtórną. Klasyfikuje się je także na podstawie obfitości krwawienia. Obecnie wyróżnia się wiele czynników, które są przyczyną występowania tych zaburzeń. Mają one głównie związek z naszym stylem życia. Zatem, na co warto zwrócić uwagę?

Stres

Stres, a zwłaszcza przewlekły, może przyczyniać się do zaburzenia równowagi hormonalnej. Ma to wpływ na wydłużenie cyklu lub całkowity brak miesiączki. Warto zatem wyeliminować czynniki stresujące oraz zrelaksować się na koniec dnia.

Aktywność fizyczna

Sam wysiłek fizyczny nie powoduje zahamowania miesiączkowania pod warunkiem, że jest zachowany okres regeneracji. W przypadku nadmiernie uprawianego sportu, w postaci np. maratonów biegowych, triathlonu czy crossfitu może dojść do nieregularnych miesiączek.

Dieta

Radykalna dieta wpływa na cały organizm – powoduje m.in. osłabienie, zmęczenie i zmiany hormonalne. Często skutkuje to zaburzeniem cyklu menstruacyjnego, a w skrajnych przypadkach całkowitym jego zatrzymaniem. Właśnie dlatego warto zdrowo się odżywiać.

Zaburzenia snu

Szacuje się, że kobiety, które przesypiają w nocy mniej, niż 6 godzin, częściej są narażone na nieregularne i bardziej obfite miesiączki. Właśnie dlatego warto zadbać o komfortowy wypoczynek wraz z materacem Hilding Tango oraz innymi akcesoriami sypialnianymi dostępnymi na https://hilding.pl/.

Antykoncepcja hormonalna

Leki przyjmowane doustnie oraz w postaci wewnątrzmacicznych systemów dostarczają do organizmu kobiety hormony, które mają hamować owulację. Skutkuje to wydłużeniem lub chwilowym zahamowaniem cyklu menstruacyjnego.

Zespół policystycznych jajników

U większości kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS), miesiączki są nieregularne. Często występuje także rzadkie miesiączkowanie czy brak owulacji. Samo leczenie tej choroby opiera się na usunięciu przyczyny, czyli zaburzeń hormonalnych.

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy

Niedoczynność i nadczynność tarczycy zaburzają klirens metaboliczny oraz obwodową konwersję steroidów. Konsekwencją tego u kobiet jest przewlekły brak owulacji czy też nieregularne miesiączki. W tym przypadku również stawia się na odpowiednie leczenie.

Szacuje się, że zaburzenia miesiączkowania mogą dotyczyć nawet co piątą kobietę w wieku rozrodczym. Właśnie dlatego warto jak najszybciej znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie kroki, aby ją wyeliminować.