Zastanawiasz się nad zakupem łóżka tapicerowanego? Przed podjęciem decyzji chcesz poznać mocne i słabe strony takiego rozwiązania oraz oszacować, na jaki wydatek musisz się przygotować? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?
Łóżko tapicerowane odróżnia się od pozostałych modeli dostępnych w sprzedaży tym, że całe – poza materacem – pokryte jest obiciem wykonanym z naturalnego lub sztucznego materiału.
Łóżka tapicerowane posiadają liczne zalety. Po pierwsze, można je dowolnie personalizować. Zarówno pod kątem tapicerki (jej kolorystyki, faktury, zastosowanego materiału itd.), jak i wielkości oraz rodzaju zagłówka, bazy konstrukcji czy ewentualnych elementów dodatkowych, jak chociażby nóżki. Po drugie – jeśli zastosowana do ich obicia tkanina nie będzie z półki premium – są jednymi z najtańszych na rynku. Po trzecie, zapewniają bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Konstrukcja jest bowiem obłożona gąbką tapicerską, która dodatkowo osłania wszelkie ostre krawędzie i stanowi podłoże do zamocowania materiału obiciowego. Po czwarte, dzięki wspomnianej możliwości indywidualnego projektu, są meblami uniwersalnymi.
Jednak łóżka tapicerowane nie są też pozbawione wad. Czołową jest szybkie osadzanie się na większości materiałowych obić kurzu. A ten, jak wiadomo, prowadzi do rozwoju roztoczy i drobnoustrojów, co jest uciążliwe szczególnie dla alergików. Jeśli jednak koniecznie chcesz wybrać łóżko tapicerowane do sypialni alergika, zdecyduj się na obicie z naturalnej tkaniny, ze skórą na czele. Jest ona bowiem przede wszystkim bardzo łatwa w utrzymaniu czystości i nie uczula. Niestety, jako materiał tapicerski, nie należy do najtańszych. Kolejną słabą stroną łóżka tapicerowanego jest blaknięcie kolorów tapicerki oraz jej wycieranie. Oczywiście oba te zjawiska nastąpią po latach użytkowania, jednak warto o nich wspomnieć. W takim przypadku, by nie kupować nowego mebla, można zdecydować się na samą wymianę obicia. To rozwiązanie warto też zastosować, gdy zmienią się nasze upodobania, co do wyglądu sypialni i łóżko nie będzie pasowało do nowej aranżacji. Należy pamiętać jednak, że wiąże się to z dodatkowymi wydatkami.
Wady, jakie łóżko tapicerowane posiada nie umniejszają jednak jego zaletom. Więc – jeśli nie cierpisz na żadną alergię lub dysponujesz większym budżetem i możesz pozwolić sobie na zakup obicia skórzanego – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tego typu mebel znalazł się w Twojej sypialni i zapewnił Ci komfortowy wypoczynek.
Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?
Od tego, jaki styl łóżka tapicerowanego wybierzesz, zależy przede wszystkim styl, jaki panuje lub ma panować w Twojej sypialni. Zastanawiasz się pewnie, czy łóżka tapicerowane odnajdą się w każdej estetyce takiego wnętrza. Odpowiedź jest bardzo prosta: tak. A wszystko to dzięki jednej ze wspomnianych zalet tego typu mebli, czyli nieograniczonej wręcz możliwości personalizacji.
Bez względu zatem na to, czy marzy Ci się łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim, w stylu klasycznym, w stylu hampton, w stylu glamour, w stylu nowoczesnym czy jakimkolwiek innym, możesz postawić na mebel do spania obity tapicerką. Takie łóżko wprowadzi przytulny klimat w Twoim wnętrzu, co pozytywnie wpłynie na odczuwany przez Ciebie komfort wypoczynku.
Postaraj się dostosować rodzaj materiału, jego fakturę i kolorystykę do estetyki, jaką “dyktuje” Twoja aktualna lub planowana sypialnia. Najlepiej zastosuj jedno z dwóch podejść: łóżko tapicerowane, jako element dopełniający stylistykę wnętrza lub łóżko tapicerowane w roli “bohatera” wnętrza. To pomoże Ci podjąć decyzję zwłaszcza na temat obicia. Jeśli lubisz awangardę, możesz podejść do sprawy odważniej i łączyć różne style.
Jeżeli obawiasz się, że Twój gust może w krótkim czasie ulec diametralnej zmianie, postaw raczej na łóżko tapicerowane obite uniwersalnym materiałem, w uniwersalnej kolorystyce. Dzięki temu, nawet jeśli za kilka miesięcy postanowisz przearanżować pomieszczenie, mebel będzie wciąż do niego pasował, a remont nie okaże się aż tak kosztowny, jak w sytuacji, gdy niezbędny okazałby się zakup nowego lub zmiana obicia.
Rodzaje obić łóżek tapicerowanych
Podczas poszukiwań idealnego łóżka tapicerowanego do Twojej sypialni, zastanów się, jakimi właściwościami powinno charakteryzować się obicie. Przede wszystkim postaw na materiały wytrzymałe i odporne – na wilgoć, zabrudzenia, szybkie blaknięcie czy odbarwianie. Po drugie, zwróć uwagę na to, by tapicerka była prosta w ewentualnym czyszczeniu.
Rekomendujemy Ci wybór jednego z poniższych rodzajów materiałów, które spełniają wszystkie te kryteria:
- skóra naturalna,
- sztuczna skóra,
- plecionka,
- altara,
- mikrofaza,
- flok (flock),
- aksamit,
- welur,
- welwet,
- szenil,
- żakard.
Swoją decyzję uzależnij od budżetu, jakim dysponujesz oraz stylistyki, jaka panuje we wnętrzu, w którym znajdzie się mebel.
Jeśli po lekturze naszego krótkiego poradnika jesteś zdecydowany na to, że łóżko tapicerowane powinno znaleźć się w Twojej sypialni i chcesz rozpocząć poszukiwania tego idealnego, zacznij od sklepów online. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, jaki musiałbyś poświęcić na odwiedzanie salonów stacjonarnych w Białymstoku czy innej miejscowości i od ręki poznasz ofertę cenową. A ta potrafi być naprawdę zróżnicowana. Ceny za kompletne łóżko tapicerowane u czołowych producentów, jak chociażby Hilding, rozpoczynają się od około 1500 zł i idą w górę, w zależności od wymiarów, konfiguracji elementów składowych konstrukcji, materaca czy rodzaju zastosowanej tkaniny tapicerskiej.