Przeglądając różne rodzaje pościeli do spania znaleźć można wiele poszw, poszewek i prześcieradeł, które cechują się odmiennymi wrażeniami dotykowymi czy efektami cieplnymi. W zależności od zastosowanych materiałów i tkanin jedna pościel lepiej będzie sprawdzać się latem, inna z kolei będzie zapewniać przyjemną temperaturę w chłodne noce okresu zimowego. Zastanawiając się, jaką pościel kupić, należy uwzględnić również rozmiar i wzór, co pozwoli na dostosowanie bielizny pościelowej do potrzeb użytkownika. Przekonaj się, co należy wiedzieć, by najlepsza pościel do spania czyniła sen wyjątkowo komfortowym.

Najlepsza pościel do spania – co decyduje o tym, że poszwy i poszewki są wygodne w użytkowaniu?

Przeglądając oferty sklepów nie zawsze z góry wiadomo, jaka pościel będzie odpowiednia dla danej osoby. Jednym z głównych czynników, jakim w pierwszej kolejności kierują się użytkownicy podczas doboru pościeli do spania jest materiał wykonania. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim materiały naturalne jak bawełna, len czy jedwab, jednak dostępne są również pościele z mikrofibry, z których wykonuje się tkaniny syntetyczne. Rodzaj użytych włókien decyduje nie tylko o wrażeniach dotykowych, ale także tym, jak pościel do łóżka reaguje na temperaturę otoczenia. Oprócz poszw i poszewek sezonowych znaleźć można rozwiązania uniwersalne, a jednym z nich jest pościel bawełniana.

Materiał wykonania wpływa również na to, jak pościel reaguje podczas kontaktu ze skórą, jednak tego aspektu nie da się sprawdzić, kupując poszewki czy prześcieradła przez Internet. Podczas zakupów online dobrze jest się kierować renomą producenta i wybierać produkty tylko od tych sprawdzonych jak Hilding Anders. O tym, jaka pościel będzie najlepsza do spania decydują również oznaczenia czy certyfikaty, a jednym z nich jest Oeko-Tex. Informuje on, że dana pościel została wykonana w sposób ekologiczny, bez użycia sztucznych dodatków czy pestycydów mogących podrażniać skórę. Poszwy i poszewki z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka to pewność, że będzie to najlepsza pościel do spania dla dzieci i nastolatków.
Innym czynnikiem, na jaki wiele osób zwraca uwagę podczas doboru pościeli, jest jej wzór. Pod tym względem producenci stawiają na niemal pełną dowolność i są w stanie dostosować się do wizji użytkownika. Modne stają się w ostatnim czasie pościele 3D z oryginalnymi wzorami, ale dużą popularnością cieszą również pościele dwustronne.

Jaką pościel kupić, biorąc pod uwagę materiał wykonania?

Hilding Anders - rodzaje pościeliObecnie wykorzystywane pościele do spania wykonuje się przede wszystkim z materiałów naturalnych, choć na znaczeniu zyskują również poszwy i poszewki syntetyczne produkowane z mikrofibry. Niezależnie od wyboru, najlepsza pościel powinna być miła w dotyku, by zapewnić użytkownikowi komfortowy sen. Warto również pamiętać o termoregulacji, czyli dostosowaniu pościeli do łóżka pod kątem pory roku, w jakiej będzie użytkowana. Pod tym względem wielu użytkowników decyduje się na rozwiązanie uniwersalne w postaci pościeli bawełnianej, która latem zapobiega poceniu się użytkownika, a zimą cechuje się wysoka termoizolacją.

Pościel bawełniana
Zdecydowanie jedna z popularniejszych pościeli, jakie są obecnie dostępne na polskim rynku, nie tylko ze względu na możliwość stosowania przez cały rok. Materiał jest trwały i przyjemny w dotyku, a do tego atrakcyjny pod względem ceny. Warto również pamiętać, że pościel bawełniana pozwala skórze oddychać i jest niezwykle przewiewna, ale ma jedną wadę: materiał łatwo się gniecie, co znacząco wpływa na estetykę posłania po wielokrotnym użytkowaniu.

Pościel lniana
Podobnie jak pościel bawełniana, tak i ta z lnu sprawdzi się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Doskonała cyrkulacja powietrza zapobiega się namnażaniu szkodliwych drobnoustrojów, a do tego zapobiega poceniu się ciała danej osoby podczas snu. Len to materiał antystatyczny i antyalergiczny, dzięki czemu będzie można z niego wykonać najlepszą pościel dla osób cierpiących na nadwrażliwość skóry. Należy jednak pamiętać, że poszwy i poszewki z lnu łatwo się gniotą i trudno je uprasować.

Pościel wełniana
Wbrew popularnej opinii wełna sprawdza się nie tylko zimą – dzięki wyjątkowo dobrej przewiewności pościel do łóżka wykonana z tego materiału doskonale odprowadza wilgoć, będąc tym samym doskonałym rozwiązaniem w letnie, upalne noce. Do tego wełna jest antystatyczna, dzięki czemu nie podrażnia skóry i nie powoduje objawów alergii. Materiał nie przyciąga również kurzu, co sprawia, że będzie to najlepsza pościel dla osób uczulonych na roztocza i pyłki.

Pościel jedwabna
Chłodny w dotyku jedwab dobrze sprawdza się podczas dusznych, letnich nocy. Ciało znajdujące się pod jedwabną poszwą może oddychać bez większych problemów, dzięki czemu nie poci się ono aż tak bardzo. Pościel do łóżka z jedwabiu nie przyciąga kurzu i jest śliska, a co za tym idzie, nie podrażnia skóry. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapobiega osadzaniu się wilgoci i niweluje nieprzyjemny zapach, czyniąc z pooszw i poszewek z jedwabiu doskonałe rozwiązanie dla różnego rodzaju sypialni.

Pościel z mikrofibry
Choć mikrofibra to jedyny z wymienionych materiałów, który jest syntetyczny, to w niczym nie ustępuje włóknom naturalnym. Ten rodzaj pościeli jest w 100-procentach antyalergiczny i antygrzybiczny, a do tego cechuje się doskonałą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Poszwy i poszewki wykonane z mikrofibry hamują również rozwój roztoczy, a do tego łatwo utrzymać je w czystości (brak konieczności prasowania i możliwość prania w wysokiej temperaturze). Alergicy zastanawiający się, jaką pościel kupić, mogą z czystym sumieniem wybrać tę wykonaną z mikrofibry.

Jakie wyróżnia się rodzaje pościeli, biorąc pod uwagę tkaninę?

O tym, jaka pościel będzie odpowiednia decyduje również inny czynnik, a jest nim rodzaj zastosowanej tkaniny. Wpływa to przede wszystkim na wrażenia dotykowe, czyli to, w jaki sposób włókno reaguje na skórę. Przy tej okazji warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego splotu – chodzi zarówno o typ, jak i grubość. Znacząco wpływa to na wytrzymałość tkaniny i jej inne walory, w tym te użytkowe oraz estetyczne.

Pościel z kory
Popularna tkanina, głównie ze względu na swoją szeroką dostępność i atrakcyjną ceną. Dalej jednak są to wytrzymałe włókna, które można prać w pralce, a do tego nie gniotą się, dzięki czemu ten rodzaj pościeli do łóżka nie wymaga prasowania. Charakterystyczny splot sprawia, że powierzchnia kory jest lekko chropowata, co powoduje przyjemne drapanie. Należy jednak pamiętać, że to odczucie jest subiektywne i może różnić się w zależności od osoby.

Pościel flanelowa
Odporna i trwała pościel, która cechuje się doskonała termoizolacją. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jaka pościel będzie odpowiednia na chłodne noce okresu jesienno-zimowego. Charakterystyczny splot flaneli (pionowy lub ukośny) powoduje powstanie na powierzchni pościeli meszku, który w wyniku wielokrotnego prania zaczyna się mechacić.

Pościel satynowa
Tkanina ta bywa często mylona z jedwabiem, głównie ze względu na swoją śliską, przyjemną w dotyku powierzchnię, która jest chłodna. Pościel satynowa wykonywana jest zazwyczaj z bawełny i doskonale sprawdzi się w okresie letnim, zapewniając optymalną temperaturę ciała. Poszwy i poszewki z satyny mogą pełnić również funkcje dekoracyjne – zastosowany splot powoduje, że jedna strona jest matowa, a druga błyszcząca.

Pościel z adamaszku
Wykonywany z bawełny lub jedwabiu adamaszek jest pod wieloma względami podobny do satyny – tkanina również doskonale nadaje się na letnią pościel do łóżka, jednak cechuje się większą wytrzymałością. Do tego adamaszek słynie z połysku i stylowego wykończenia, a także wyjątkowo długiej żywotności, co będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających najlepszej pościeli do spania.

Pościel z zefiru
Wyjątkowo cienka i gładka tkanina, którym głównym atutem jest subtelność. Pościel z zefiru delikatnie otula ciało i nie podrażnia skóry, będąc doskonałym rozwiązaniem dla osób z różnego rodzaju nadwrażliwościami. Poszwy i poszewki z tego włókna są wyjątkowo lśniące i mają zazwyczaj bogate wzory idealnie pasujące do stylowej sypialni.

Pościel batystowa
Ze względu na swoją lekkość i przewiewność batyst wybierany jest przede wszystkim przez miłośników delikatnej pościeli sprawdzającej się w okresie wiosenno-letnim. Tkanina wykonywana jest z bawełny lub lnu (bądź też połączenia obu tych materiałów), ale ma niewielka trwałość, przez co szybko się zużywa i nie nadaje się do prania w pralce

Pościel z dżerseju
Gęsty splot dżerseju idealnie nadaje się do produkcji prześcieradeł elastycznych, które można łatwo dostosować do wymiarów łóżka. W zależności od grubości i gramatury tkanina ta bywa mniej lub bardziej wytrzymała, dlatego różne rodzaje pościeli dżersejowej sprawdzą się o różnych porach roku. Pościel do łóżka wykonana z dżerseju jest miękka, przewiewna i nie wymaga prasowania.

Pościel z perkalu
Płócienna tkanina taka jak perkal to odpowiedź dla wszystkich osób zastanawiających się, jaka pościel będzie rozwiązaniem na lata. Włókna są grube i wytrzymałe, a do tego przyjemne w dotyku. Pościel z perkalu można prać wielokrotnie, a ona i tak nie straci swoich właściwości. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona regularnego prasowania

Dobór pościeli pod kątem rozmiaru – najlepsza pościel do spania dopasowana do wymiarów kołdry i poduszki

Innym istotnym aspektem decydującym o doborze pościeli do łóżka jest rozmiar. Wystające fragmenty kołdry lub poduszki mogą powodować dyskomfort podczas snu, a zbyt duża poszwa może skutecznie utrudnić zaśnięcie, zwłaszcza wśród osób ceniących perfekcyjne dopasowanie poszycia do powierzchni. W zależności od tego, ile osób będzie na co dzień korzystać ze stelaża, przygotowano pościel zarówno dla singli lub singielek, jak i dla par. Pierwszy wariant zakłada pościele do spania o wymiarach od 90×200 cm do 140×200 cm. W przypadku rozwiązania dla łóżka podwójnego pościele mogą mieć nawet wymiary 220×200 cm.