Niezależnie od tego, jakie zadanie wykonujemy, potrzebujemy koncentracji, aby wykonać je sprawnie i bez błędów. Umiejętność skupienia uwagi jest niezwykle ważna i przydaje nam się w różnych sytuacjach, nie tylko w szkole czy pracy. Co jednak wtedy, gdy zmagamy się z problemami z koncentracją? Jak to rozwiązać? Sprawdź!

Problemy z koncentracją – na czym polegają?

Z pewnością doświadczyliśmy kiedyś problemów z koncentracją, nawet jeśli była to tylko jednorazowa sytuacja. Próbowaliśmy skupić się na przykład w trakcie lekcji czy pracy, ale nie umieliśmy zebrać naszych myśli. Właśnie tak możemy określić trudności z koncentracją. Mają one miejsce wtedy, gdy nie umiemy skutecznie zebrać uwagi, a świadomość tego, co robimy, jest bardzo niska. Tracimy wówczas kontrolę nad wykonywanymi czynnościami, przez co działamy niezwykle nieefektywnie. W przypadku uczenia czy powtarzania często okazuje się, że pomimo czasu spędzonego nad książkami, nie pamiętamy nic, co przeczytaliśmy. Pamiętajmy, że kłopoty z koncentracją mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bez względu na, to kiedy się pojawiają, mają negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Mogą sprawić, że nawet normalne zadania staną się ciężkie i bardzo męczące. Warto wiedzieć, że takie problemy mogą objawiać się naprawdę różnie – bardzo często towarzyszą im dodatkowe zachowania, takie jak pogorszenie humoru, nieumiejętność gospodarowania czasem, zmęczenie, niecierpliwość czy częste zapominanie i gubienie swoich rzeczy. Przez to zmaganie się z kłopotami z koncentracją może być szczególnie nieprzyjemne.

Jakie są przyczyny problemów z koncentracją?

Problemy z koncentracją - jak je rozwiązać?Problemy z koncentracją to bardziej powszechny problem, niż mogliśmy sądzić. Zmagają się z nim zarówno dzieci, jak i dorośli. W obu przypadkach może być to niezwykle uciążliwe. Porównując młodszych i starszych, możemy stwierdzić, że przyczyny kłopotów z koncentracją znacznie się różnią. U dorosłych brak uwagi następuje najczęściej na skutek przemęczenia i zbyt szybkiego trybu życia. Nic dziwnego – gdy ciągle mamy coś do zrobienia, rezygnujemy z szansy na odpoczynek, która jest potrzebna każdemu z nas. To niewskazane działanie, ponieważ brak wypoczynku czy niewysypianie się prowadzi do negatywnych skutków. Oprócz zmniejszonej zdolności koncentracji wywołuje zmęczenie, spadek odporności czy ból głowy. Nie jest to korzystne ani dla naszego mózgu, ani dla organizmu. Dobrze jest też przyjrzeć się naszej diecie – niedobór takich składników jak magnez czy kwasy omega 3 może skutkować podobnymi objawami. Istotnym czynnikiem są ponadto dolegliwości, które mogą negatywnie wpływać na nasze możliwości koncentracji. Mowa tu o ADD oraz ADHD. ADD uważane jest za odmianę ADHD, którą określa się jako zaburzenia koncentracji uwagi. Najczęściej pojawia się w dzieciństwie. Już wtedy może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ryzyko pojawienia się tej przypadłości zwiększa sytuacja, w której matka dziecka w trakcie ciąży zażywa alkohol lub pali papierosy. ADHD to z kolei znacznie szerszy termin, który odnosi się do różnych zachowań na tle neurologicznym. Najbardziej znanym objawem ADHD jest nadpobudliwość ruchowa, ale problemy z koncentracją również mogą się do tego zaliczać. Warto wiedzieć, że w przypadku nastolatków kłopot ze skupieniem uwagi może wynikać ze zmian hormonalnych, które intensywnie zachodzą w organizmie dojrzewających osób.

Dlaczego warto poprawić pracę mózgu?

Jeśli w naszym zachowaniu zauważymy coś niepokojącego, nie powinniśmy tego bagatelizować. Dotyczy to również problemów z koncentracją, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jako niezbyt poważne. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii – dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy nie cierpimy na któreś z zaburzeń na tle neurologicznym, jak na przykład ADD czy ADHD. Diagnoza pozwoli nam lepiej zrozumieć nasze działania. Nawet jeśli okaże się, że przyczyną tego nie jest jakaś przypadłość, ale po prostu gorsze samopoczucie, wciąż należy zareagować. Gdy poświęcimy czas na to, aby poprawić pracę mózgu, zyskają na tym nasze wyniki w pracy czy szkole. Łatwiej będzie nam wykonywać zadania, które wcześniej mogły sprawiać nam trudność. Nasza efektywność zdecydowanie wzrośnie, a my sprawniej będziemy przyswajać otrzymywane informacje.

Jak poprawić koncentrację?

Jak zatem usprawnić naszą zdolność koncentracji? Znajdziemy na to wiele sposobów. Jednym z najlepszych z nich będzie spędzenie czasu na świeżym powietrzu. To prosta metoda, dzięki której możemy dotlenić nasz mózg. Pobyt na zewnątrz ponadto poprawi nasz nastrój, a ponadto działa uspokajająco i relaksująco. Wróciwszy do domu, na pewno odczujemy różnicę. Równie korzystnie wpłynie na nas zadbanie o zrównoważoną dietę. Powinniśmy dostarczać w pożywieniu wszelkie niezbędne składniki, których nasz organizm potrzebuje. Jeśli tego nie robimy, powstają niedobory, które wiążą się z przykrymi skutkami. Aby zwiększyć koncentrację, powinniśmy szczególnie zainwestować w produkty bogate w magnez czy kwasy omega 3. Magnez zawierają między innymi płatki owsiane, szpinak, banany czy nabiał. Kwasy omega 3 to przede wszystkim ryby, takie jak łosoś, śledź lub makrela. W trakcie nauki czy pracy możemy sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady, która przyspiesza proces myślowy. Nie zapomnijmy również o tym, aby pozostać nawodnionym.

Rzecz, od której najbardziej zależy nasza umiejętność skupienia uwagi, to odpoczynek. Jest on niezbędny, abyśmy mogli swobodnie przyswajać informacje i starannie wykonywać czynności. Sami wiemy, że gdy odczuwamy zmęczenie, nie jesteśmy w stanie zrobić tego, czego byśmy chcieli. Z tego powodu zadbanie o nasz wypoczynek powinno być naszym priorytetem. Warto zmienić harmonogram dnia tak, aby codziennie spać około 8 godzin. Jeśli chcemy upewnić się, że nasz sen będzie komfortowy, zainwestujmy w dobrze dopasowany materac, na którym nasze ciało będzie mogło się od razu zrelaksować. Godne uwagi są modele na stronie https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Jeszcze przed zaśnięciem możemy spróbować wyciszyć umysł i skupić naszą uwagę. Pomoże nam w tym muzyka relaksacyjna, przy której będziemy mogli zapomnieć o nieistotnych sprawach. Z artykułu możemy dowiedzieć się, jak muzyka relaksacyjna wpływa na bezsenność https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/90_muzyka-relaksacyjna-lekiem-na-bezsennosc.

Umiejętność skupienia uwagi to niezwykle przydatna rzecz. Dzięki temu możemy być bardziej efektywni i lepiej wykonywać nasze zadania. Jeśli zauważymy, że w ostatnim czasie nasza zdolność koncentracji podupadła, zareagujmy. Jest wiele sposobów, za pomocą których możemy poprawić nasze skupienie!