Zdrowie psychiczne to temat coraz chętniej poruszany w mediach. W związku z tym, wiele osób zdaje sobie dziś sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o tę sferę funkcjonowania. Normalizowanie terapii sprawia, że zyskuje ona więcej zwolenników i jest coraz częściej wybieraną formą pomocy w sytuacji problemów ze zdrowiem psychicznym. Czy terapia może służyć tylko do leczenia zaburzeń? Jakie są jej zastosowania i znaczenie ma wybór nurtu terapeutyczny?
Dlaczego wybór nurtu terapeutycznego ma znaczenie?
Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak to fizyczne. Specyfika dzisiejszego świata nie sprzyja prawidłowej relacji ze sobą i swoim ciałem, nie ułatwia regulowania emocji i nawiązywania trwałych relacji. Terapia może okazać się doskonałym źródłem umożliwiającym zdobycie narzędzi, które będą pomocne w codziennym życiu – zarówno dla osób chorujących na zaburzenia psychiczne, jak i chcących po prostu podnieść jakość swojego funkcjonowania. Szukając gabinetów psychoterapeutycznych można natknąć się na specjalistów pracujących w różnych nurtach. Są one ukierunkowane na pomoc pacjentom zmagającym się z odmiennymi problemami. Z reguły nurt terapii powinien być dostosowany właśnie do kłopotu, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu. Dodatkowo, wykorzystywane podczas terapii techniki muszą po prostu odpowiadać danej osobie. Warto pamiętać, że nie każdy nurt będzie w stanie równie skutecznie wyleczyć dane zaburzenie. Najlepszym sposobem będzie zapoznanie się z badaniami wskazującymi dowody potwierdzające efekty danej terapii w kontekście konkretnego zaburzenia i przeanalizowanie pod tym kątem swoich problemów.
Terapia poznawczo-behawioralna
Jednym z najpopularniejszych nurtów terapeutycznych jest w ostatnich latach terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Należy ona do terapii krótkoterminowych i jest nastawiona na wprowadzeniu zmian w zachowaniach i w sposobie myślenia. Poleca się ją z reguły pacjentom cierpiącym na depresję, lęk, PTSD i zaburzenia odżywiania. Jest cenna dla osób, które potrzebują pomocy w danej chwili, gdyż nie są w stanie prawidłowo funkcjonować i zmiany są dla nich konieczne tu i teraz. Dzięki temu typowi terapii, pacjenci zyskują umiejętności wyłapywania zniekształceń myślenia, przeformułowywania negatywnych myśli na te bardziej obiektywne, a także zadaniowego podchodzenia do pojawiających się w ich życiu trudności. Często wraz z psychoterapeutą układają plan dnia oraz nawiązują do wprowadzania do codziennej rutyny elementów zdrowego trybu życia – np. spania w wygodnej sypialni, na komfortowym materacu – np. takim, jak jeden ze sklepu https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200. Jest to terapia, która doskonale oddziałuje również na osoby leczące się psychiatrycznie. Stosowana jest też w przypadku osób dążących do samodoskonalenia i samorozwoju.
Nurt psychodynamiczny – kiedy warto go wybrać?
Nurt psychodynamiczny jest bardziej czasochłonny niż poznawczo-behawioralny. Proces trwa często kilka lat, a efekty początkowo nie są spektakularne co czasem staje się przyczyną zniechęcenia pacjentów odwiedzających gabinet. Jednak przy zaangażowaniu możliwe jest odkrycie przyczyn problemów oraz przeanalizowanie wpływu przeszłości na teraźniejszość. Jest skuteczna w szczególności w leczeniu zaburzeń osobowości i problemów związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie i z nawiązywaniem trwałych relacji.
ACT – terapia akceptacji i zaangażowania
Wyjątkowym nurtem, który dopiero zdobywa swoich zwolenników, jest terapia akceptacji i zaangażowania – w skrócie ACT. Jej założeniem nie jest modyfikowanie zachowań i myśli, a raczej rozwijanie elastyczności. Jest to pewnego rodzaju opozycja do terapii poznawczo-behawioralnej. Jednak czasem okazuje się, że te dwa nurty doskonale ze sobą współgrają! Terapeuci ACT przekazują swoim pacjentom wiele technik wyobrażeniowych i innych narzędzi, które skupiają się na akceptowaniu nawet tych niewygodnych doświadczeń. Jednocześnie podkreślają to, jak ważne jest w życiu podążanie za swoimi wartościami.
Dla kogo przeznaczona jest terapia schematów?
Terapia schematów łączy różne podejścia terapeutyczne. Uznaje się ją za jeden ze skuteczniejszych nurtów, który często wybierają osoby po odbyciu terapii w różnych innych nurtach, które nie przyniosły oczekiwanego efektu. Podczas terapii w tym nurcie eksplorowane są różne elementy osobowości, które inaczej można zrozumieć właśnie jako specyficzne schematy postępowanie wykształcone w trakcie dotychczasowego życia. Niezdrowe wzorce myślowe są identyfikowane, a następnie poszukiwane są ich głębsze przyczyny. Cały proces ma doprowadzić do rozwinięcia zdrowych strategii funkcjonowania i zaakceptowania siebie w pełni.
Terapia systemowa w leczeniu dzieci i młodzieży
W zestawieniu różnych nurtów terapeutycznych warto uwzględnić terapię systemową. Wykorzystuje się ją w pracy z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Jej założenie wynika z tezy, że niemożliwe jest udzielenie pomocy dzieciom bez wprowadzenia zmian w całym systemie rodzinnym. Wszelkie problemy są rozwiązywane we współpracy z wszystkimi członkami rodziny – terapia systemowa zakłada bowiem, że nawet osiągnięcie spektakularnych efektów podczas sesji z dzieckiem będzie bezowocne przy zachowaniu niezdrowych schematów postępowania przez pozostałych domowników.
Zdrowie psychiczne – co poza terapią?
Aby rozwiązać problemy ze zdrowiem psychicznym, nie wystarczy zapisać się na terapię. Ważne jest też wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny. Warto dobrze wyposażyć sypialnię – np. w akcesoria ze sklepu http://www.sleepinghouse.pl/ – i zadbać o regularny sen. Pozytywne skutki będą z pewnością wiązały się również z wprowadzeniem zdrowej diety i aktywności fizycznej. Dla prawidłowego funkcjonowania emocjonalnego kluczowy jest wypoczynek – warto doedukować się w tym zakresie i dowiedzieć m.in. jak na funkcjonowanie wpływają drzemki w dzień, czy spanie bez poduszki – na płasko (na ten temat dowiesz się więcej pod linkiem https://sleepinghouse.pl/artykul/czy-spanie-na-plasko-jest-zdrowe).
Pójście na terapię może okazać się najlepszą decyzją podjętą w życiu! Jednak aby tak było, warto uważnie wybrać nurt terapeutyczny, poprzez dostosowanie go do własnych preferencji i specyfiki problemów. Nieodłączne jest też wprowadzenie zmian w stylu życia – bez nich spotkania z psychoterapeutą nie będą tak efektywne, jak mogłyby być.